26.11.2019 Günlük Bülten

Haftanın ikinci işlem gününde piyasa oyuncularının gündeminde İngiltere’den gelen haber akışları olduğunu söyleyebiliriz. 12 Aralık erken seçimden başarıyla çıkması beklenen Başbakan Boris Johnson’ın, Anlaşmalı bir Brexit yönündeki açıklamaları ile Sterlin varlıklarında yukarı yönlü sert hareketler izledik. Veri açısından, günün ikinci yarısında ABD tarafından gelecek Tüketici Güveni ve Yeni Konut Satışları datalarını izleyeceğiz.

EURUSD

Geçtiğimiz gün Almanya IFO Beklenti Endesi’nin beklentilerin altında gelmesi ile Euro varlıkları üzerinde baskı olduğunu görmekteyiz. Euro Bölgesi tarafındaki resesyon endişelerinin de canlılığını koruduğunu söyleyebiliriz. Teknik olarak baktığımızda, 1.1015 bölgesinde fiyatlamaların olduğunu gördüğümüz paritede, bu seviyenin altında kalması durumunda psikolojik 1.1000 seviyesi ve altında 1.0990 destek seviyelerini izleyeceğiz. Euro varlıklarına olan talebin artması halinde 1.1018 ve 1.1045 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Yukarı yönlü hareketlilikten bahsedebilmemiz için 1.1045 seviyesinin üzerinde kalıcılık aramaktayız.

GBPUSD

Başbakan Johnson’ın Anlaşmalı bir Brexit yönündeki ifadeleri sonrasında Sterlin varlıklarına olan talebin arttığını görmekteyiz. Gün içerisinde siyaset kanadından gelecek haber akışlarını izleyeceğiz. Teknik olarak bakacak olursak, sert yükselişler izlediğimiz paritede, bu alıcılı seyrin devam etmesi halinde 1.2900 seviyesini dikkatle takip edeceğiz. Bu seviyenin de üzerinde fiyatlamalar olması halinde 1.2930 seviyesini direnç olarak takip edeceğiz. Olası düşüşlerde 1.2860 ve 1.2830 destek seviyelerini izleyeceğiz.

USDTRY

Yurt içi tarafta siyasi gelişmelerin ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz gün S-400 sistemlerinin test edildiğine dair haber akışlarına karşın ABD tarafından gelebilecek bir yaptırım kararının fiyatlamasını gördük. Haftanın ikinci işlem gününde sakin bir seyir izleyen parite için, 5.7000 seviyesi kritik destek görevini sürdürmektedir. Bu seviyenin altına sarkmalar olması halinde 5.6600 destek seviyesini izleyeceğiz. Yukarı yönlü ataklarda 5.7600 ve 5.7900 direnç seviyeleri gündemimizde olacak. 5.7900 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda alıcılı seyrin momentum kazanabileceğini söyleyebiliriz.

ALTIN

ABD-Çin arasındaki görüşmelerin birinci kısmının bu sene içerisinde tamamlanacak olmasına yönelik gelen haber akışları ile güvenli limanlardan çıkışlar görmekteyiz. Bu haber akışının etkisiyle satış baskısının yaşandığı emtiada, bu baskının devam etmesi halinde 1456 ve 1448 destek seviyelerini izleyeceğiz. Küresel risk algısının artması durumunda sırasıyla 1461-1467-1473 direnç seviyelerini takip edeceğiz. 1473 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde yukarı yönlü hareketlilik ivme kazanacağını söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

ABD-Çin arasındaki görüşmelerin birinci kısmının 2019 yılı içerisinde olacağına yönelik haber akışları ile emtiada yukarı yönlü hareketlilikler görmekteyiz. Bundan sonraki süreçte başta ABD-Çin arasındaki görüşmelerden gelecek bilgi akışı ve diğer küresel unsurlardan gelecek bilgi akışlarını takip edeceğiz. Teknik olarak baktığımızda, bir süredir gördüğümüğüz pozitifliliğin devam etmesi halinde 63.80 $ ve 64.30 $ direnç seviyelerini test edebiliriz. Aşağı yönlü hareketlilikte 63.30 ve 62.90 destek seviyelerini takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.