26.08.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz işlem gününde ilk olarak Almanya büyüme verisini takip ettik. Ülkenin 2.çeyrekte %9.7 daraldığını gördük. İlerleyen saatlerde ABD tarafından gelen Yeni Konut Satışları datasının pozitif ve Conference Board Tüketici Güveni datasının negatif geldiğini gördük. Piyasaların bu hafta veri akışından daha çok perşembe günü yapılacak olan Jackson Hole Sempozyum’una yoğunlaştığınız söyleyebiliriz. Özellikle Fed Başkanı Powell’ın yapacağı konuşmanın piyasalardaki hareketliliği arttırabileceğini söyleyebiliriz. ABD ile Çin arasındaki üst düzey ticaret heyetlerinin görüşmeye başlaması piyasalardaki risk iştahının arttırdığını söyleyebiliriz. Özellikle Jackson Hole Sempozyumu’ndan sonra bu gelişmenin piyasalarda yankı bulmasını bekleyebiliriz. Yurt içi tarafa bakacak olursak siyasi gelişmelerin fiyatlamalarda etkili olabileceğini söyleyebiliriz. Veri açısından baktığımızda TSİ 15:30’ta ABD tarafından gelecek Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri datasını takip edeceğiz. 16:00 civarında AMB’den konuşma yapacak Schnabel’in konuşması takimizde olacaktır.

EURUSD

Paritede grafiğin üst seviyelerindeki akümülasyon sürecinin devam ettiğini görmekteyiz. Günlük grafiğe baktığımızda kanal içerisindeki hareketliliğin devam ettiğini ve piyasanın Perşembe günü yapılacak olan Jackson Hole Sempozyum’una yoğunlaştığını ifade edebiliriz. Sempozyumdan gelecek bilgi akışlarının fiyatlamalar üzerinde volatilite yaratabileceğini söyleyebiliriz. Genel olarak 1.1800 seviyesinin üzerinde kalındığı sürece pozitif görünümde olan parite için Euro varlıklarına olan talebin artması durumunda 1.1870 ve 1.1940 direnç bölgelerine kadar yükselişler izleyebiliriz. 22 günlük H.O’nın altına sarkma olması halinde kanalın alt bölgesi olan 1.1800 seviyesini destek olarak takip edeceğiz. Bu destek seviyesinin altına geçilmesi durumunda olası bir kanal kırılımıyla 1.1740 ve 1.1700 bölgeleri gündemimizde olabilir.

GBPUSD

4 saatlik grafiğe baktığımızda belirli bir kanal içerisinde fiyatlanan paritenin kanalın alt bölgesinden destek alarak yükseliş temposu gösterdiğini görmekteyiz. 1.3190 direnç bölgesine doğru bu yükselişlerin devam edebilmesi için aynı zamanda kanalın orta çizgisine denk gelen bu bölgenin üzerinde günlük kapanışlar arayacağız. Bu olası senaryonun gerçekleşmesi durumunda yükseliş temposuna girebilecek olan paritede 1.3300 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyeninde üzerine geçilmesi durumunda 2020 yılı için zirve bölgelerde fiyatlamalar izleyebiliriz. Sterlin varlıklarına olan talepte bir daralma olması halinde ise kanalın alt bölgesi olan 1.3075 ve psikolojik 1.3000 destek bölgelerini takip edeceğiz. Kanalın aşağı yönlü kırılması halinde ise paritedeki pozitif görünümün bozulabileceğini söyleyebiliriz.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği doğalgaz haberin sonra parite anlık olarak düşüşler izlesek de yeni hafta itibarıyla gerek Fitch tarafından verilen Türkiye’nin notu ve Türkiye-Yunanistan arasındaki NAVTEX geriliminin etkisiyle kur tarafındaki yükseliş ataklarının tekrar yaşandığını görmekteyiz. 7.4000 bölgesinin fiyatlamalara geçtiğimiz yükselişlerde direnç gösterdiğini ve bu sebeple kurdaki yükseliş iştahının derinleşebilmesi için bu seviyeyi dikkatle takip etmemiz gerektiğini söyleyebiliriz. Olası düzeltmelerde 7.3500 ve 7.3000 bölgeleri destek olarak karşımıza çıkmaktadır. Kur tarafındaki alış baskısının azalması için 7.2000 seviyesinin altında fiyatlamalar arayacağız.

ALTIN

ABD ve Çin üst düzey ticaret heyetlerinin görüşmelere başlamasıyla piyasadaki risk iştahının arttığını ve güvenli liman olan emtiadan çıkışların yaşandığını gözlemlemekteyiz. Rusya tarafından gelen aşı haberlerininde bu düşüşü desteklediğini söyleyebiliriz. Üçgen formasyonu içerisinde olan emtiada formasyonun alt bölgesinde fiyatlamalar olduğunu görmekteyiz. Bu üçgenin aşağı doğru kırılması ve günlük kapanışların olması durumunda satıcılı seyrin ivme kazanabileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda $1902 ve $1885 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Alıcıların tekrar güç kazanması halinde ise sırasıyla $1945 – $1960 ve kritik $2000 bölgeleri gündemimizde olacaktır. Bu direnç bölgelerin aşılması durumunda emtiadaki rallinin devamını izleyebiliriz.

BRENT PETROL

Yükselen takoz içerisinde fiyatlanan emtia için gün içinde gelecek haftalık Ham Petrol Stokları verisinin önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Haftanın ortası itibarıyla 200 günlük H.O’nın üzerinde fiyatlanan petroldeki bu görünümün takozun üst bölgesine doğru bir yükseliş atağını tetikleyebileceğini söyleyebiliriz. Küresel unsurlardan gelecek haber akışlarının ani fiyatlamalardaki etkili olabileceğini ifade edebiliriz. Olası yükselişlerde takozun üst bölgesi olan $47.80 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerine geçilmesi halinde alım iştahının artabileceğini ifade edebiliriz. Emtiaya olan talebin azalması durumunda ise $45.80 ve takozun alt bölgesi olan $44.70 bölgesini destek olarak izleyeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.