25.11.2019 Günlük Bülten

Veri açısından sakin geçecek olan haftanın ilk işlem gününde TSİ 12:00’de Almanya tarafından gelecek lfo İş İklimi Endeksi verisini izleyeceğiz. Küresel tarafta baktığımızda, Trump’ın Çin ile anlaşma potansiyellerinin olmasına yönelik açıklamaları ile yatırımcıların risk iştahlarının arttığını söyleyebiliriz ama net olarak bir anlaşma olmaması hala gündemimizde yer almaktadır.

 

EURUSD

ABD tarafından gelen pozitif veri akışı sonrasında paritede sert düşüşlerin meydana geldiğini görmekteyiz. Euro Bölgesi’ndeki resesyon endişelerinin de bu düşüşleri desteklediğini söyleyebiliriz. Teknik olarak bakacak olursak, satıcılı seyrin 1.1015 seviyesinde destek ile karşılaştığını görmekteyiz. Bu destek seviyesinin altına sarkmalar olması durumunda daha aşağıda kritik 1.1000 destek seviyesini takip edeceğiz. Yukarı yönlü ataklarda 1.1040 ve 1.1060 direnç seviyelerini izleyeceğiz. 1.1060 seviyesinin üzerinde 4 saatlik mumlar kapanışların görmemiz halinde alıcı seyrin ivmeleneceğini düşünebiliriz.

GBPUSD

İngiltere’den gelen negatif PMI verileri ve ABD tarafından gelen pozitif veri akışı ile satıcılı seyirler izlediğimiz parite için 12 Aralık erken seçimler önemini korumaktadır. Hafta içinde Brexit süreci ile ilgili gelecek haber akışlarının parite üzerinde volatiliteye sebep olacağını düşünmekteyiz. Seviye olarak baktığımızda, GAP li açılış yapan paritede ilk destek seviyemiz GAP kapanışı olan 1.2830 seviyesidir. Bu seviyenin altına sarkmalar olması halinde 1.2805 destek seviyesini izleyeceğiz. Yukarı yönlü olası yükselişlerde 1.2860 ve 1.2900 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Alıcı seyrin momentum kazanabilmesi için 1.2900 seviyesinin üstünde kapanıilar arayacağız.

USDTRY

Jeopolitik ve siyasi risklerin etkili olduğunu gördüğümüz kur için, Cuma günü gelen pozitif ABD verileri sonrasında bir miktar yükseliş görmekteyiz. Tl varlıklarında devam eden pozitif havanın devam ettiğini görmekteyiz. Teknik olarak bakacak olursak, 5.7000 seviyesinin hemen üstünde fiyatlanan kur için, bu seviyenin altında fiyatlamalar olması halinde 5.6400 ve 5.6120 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. Yukarı yönlü hareketlilik olması durumunda 5.7380 ve 5.7810 direnç seviyelerini izleyeceğiz.

ALTIN

Eylül başından itibaren devam düşüş trendinin üst çizgisi olan 1475 seviyesinin üstüne geçilemeyip, ABD tarafından gelen pozitif veri akışının da etkisiyle satıcılı seyir izlediğimiz emtia için Ticaret savaşlarına yönelik haber akışları dikkatimizde olacaktır. Teknik olarak baktığımızda, satıcılı seyrin devam etmesi halinde 1456 ve 1448 destek seviyesini takip edeceğiz. Küresel risk algısının artması halinde 1473 ve 1479 direnç seviyelerini izleyeceğiz. 1479 seviyesinin üstünde fiyatlamalar olması halinde düşüş trendinin kırıldığını ve alıcı seyrin momentum kazanacağını söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Bir süredir pozitif havanın devam ettiğini gördüğümüz emtia için, petrol stoklarındaki azalış sonrası bu yükselişin desteklendiğini görmekteyiz. 64.20 seviyesine kadar yükseliş izleyen emtianın, bu seviyede dirençle karşılaştığını görmekteyiz. Teknik olarak baktığımızda yükselişin devam etmesi halinde 64.00 $ seviyesini ve yukarıda daha önce test edilen 64.20 $ direnç seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü hareketlilikte 63.30 $ ve 62.90 $ destek seviyelerini izleyeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.