25.10.2019 Forex Bülteni

Geçtiğimiz işlem gününde Tl varlıkları açısından TCMB tarafından gelen faiz hamlelerini dikkatle izledik. Banka bu toplantıda bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 16.50’den yüzde 14’e indirdi. Gecelik borç alma faizi yüzde 15.00’dan yüzde 12.50’ye, gecelik borç verme faizi ise yüzde 18.00’dan yüzde 15.50’ye düştü. Bu hamleler Tl varlıklarının değer kaybetmesine sebep oldu.
Bir diğer takip edilen konu ECB toplantısı oldu. Avrupa Merkez Bankası bu toplantıda herhangi bir faiz değişikliği yapmadı. Bugünün en önemli konusu, Bugün tüm dikkatler ise AB tarafından gelecek Brexit erteleme kararına dair açıklamalar olacaktır.
Veri açısından, Almanya’dan İFO Endeksleri, ABD’den ise Michigan Üniversitesi Beklenti Anketleri, yurtiçinde ise İmalat Güveni ve Kapasite Kullanım Oranı verileri izlenecek.

EURUSD


Euro Bölgesi ve Almanya’dan gelen veri akışlarındaki görünümün olumsuz olmasından sonra satıcılı seyir izleyen paritede, sabit tutulan faiz oranı ve faiz oranlarının yükseltilmesinin enflasyonun yüzde 2 hedefine güçlü bir şekilde yaklaşmasına bağlı olarak satıcılı seyrin derinleştiğini görmekteyiz. Teknik olarak, satıcılı seyrin devamı durumunda 1.1102 seviyesinin destek olmasını beklemekteyiz. Bu seviyenin altında fiyatlamaların olması durumunda 1.1090 ve 1.1070 destek seviyelerini izleyeceğiz. Euro varlıklarına olan talebin artması halinde 1.1115 ve 1.1130 direnç seviyelerini dikkatle takip edeceğiz.

GBPUSD


Brexit sürecinin etkilerini hissetmeye devam ettiğimiz GBPUSD paritesinde, gün içerisinde AB’nin kararlarını dikkatle izleyeceğiz. Erken seçim söylentilerinden sonra parite üzerinde satış baskısının arttığını görmekteyiz. Gün içerisinde ABD tarafından gelecek veriyi ve Brexit sürecinden gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz. Seviye olarak, yukarı yönlü ataklarda 1.2875 ve 1.2900 direnç seviyelerini izleyeceğiz. 1.2900 üzerinde kalıcılık sağlanması halinde yükselişlerin momentum kazanabileceğini düşünmekteyiz. Satıcılı senaryoda 1.2840 ve 1.2810 destek seviyelerini dikkatle takip edeceğiz.

USDTRY


TCMB’nin, PPK toplantısında faizlerin beklentilerin üstünde indirilmesinden sonra Tl varlıklarında değer kayıpları gördük. Jeopolitik anlamda risklerin hala devam ettiğini söyleyebiliriz. Seviye olarak, Tl varlıklarındaki değer kayıplarının devam etmesi durumunda paritenin 5.8500 ve 5.9100 direnç seviyelerini takip edeceğiz. 5.9000 üzeri hareketliliğin kalıcı olması durumunda paritede kısmi olarak yeni zirveler görebiliriz. Satıcılı seyir durumunda 5.7600 desteği dikkatimizde olacaktır. Bu seviyenin altında fiyatlamaların olması durumunda, 5.7000 ve 5.6600 destek seviyelerini takip edeceğiz. 5.6600 seviyesinin parite için kritik bir destek seviyesi olduğunu söyleyebiliriz.

ALTIN


ECB kararı sonrasında alıcılı seyir izleyen emtiada, FED tarafından yapılması muhtemel faiz indirimi öngörüsünün de bu alıcı seyire destek olduğunu görmekteyiz. Brexit sürecinden gelen karışık görünümün güvenli liman ihtiyacığını doğurduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki hafta FED/FOMC kararlarının volatiliteye neden olacağını düşündüğümüz emtia için yukarı yönlü hareketlilikte 1508 ve 1513 direnç seviyelerini dikkatimizle olacaktır. Piyasada risk algısının azalması durumunda emtiada bir gevşeme görebiliriz. Bu senaryoda 1502 ve 1496 destek seviyelerini izleyeceğiz.

BRENT PETROL


Emtiada devam eden pozitif havanın en büyük sebebi olarak ABD-Çin arasındaki müzakerelerdeki gelişmeler diyebiliriz. Buna göre, Çin’in tarımsal ürünlerinin alımına başlamasının petrol talebine pozitif etki edeceğinden petrolde yukarı yönlü ataklar görmemizi sağladı. ECB Başkanı Draghi’nin söylemleri de bu yükselişe destek olmaktadır. Teknik olarak, yukarı yönlü atakların devamı durumunda 61.30 ve 61.90 seviyelerini direnç olarak izleyeceğiz. 61.90 seviye üzerinde kapanışların olması durumunda alıcılı seyrin ivmeleneceğini düşünmekteyiz. Olası satıcılı seyir     halinde 60.77 ve 60.25 destek seviyeleri takibimizde olacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.