25.06.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz işlem gününde piyasalardaki tedirginliğin arttığını görmekteyiz. İlk olarak Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) küresel ekonomi için yayınladığı tahminlerin olumsuz olmasıyla major borsalarda satışların meydana geldiğini görmekteyiz. Öte yandan ABD’nin İngiltere ve AB’den yapılan 3.1 milyar Dolarlık ithalata yeni bir ek vergi getireceğine dair haber akışları risk iştahını azaltan başka bir etken oldu. Covid19 pandemisinde olası 2.dalganın gelme ihtimali risk iştahını törpülerken endekslerdeki satışları beraberin getirdi. Gün içerisinde TSİ 14:30’ta AMB’nin PPK Toplantısı takip edilecek. 15:30’ta ABD’den gelecek GSYİH verisinin piyasalarda volatilite yaratabileceğini söyleyebiliriz.

EURUSD

ABD tarafından gelen veri akışındaki olumlu tablo ile paritede Dolar lehine hareketlilikler izlemekteyiz. Trump Hükümeti’nin AB’ye karşı olan ek vergi tehtidinin bu düşüşleri derinleştirdiğini söyleyebiliriz. Teknik seviyelere bakacak olursak, paritenin konsolidasyon bölgesinde fiyatlamalara devam ettiğini söyleyebiliriz. Kanalımızın üst çizgisini test ettikten sonra satıcılı seyir izleyen paritenin 5 günlük H.O’sının üzerinde kaldığını görmekteyiz. Bu ortalamanın altına geçmesi durumunda 1.1220 – 1.1150 ve 1.1080 desteklerini takip edeceğiz. Euro varlıklarına olan talebin artması halinde ilk olarak 1.1270 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar arayacağız. Bu durumda, kanalın üst bölgesi olan 1.1350 ve kritik 1.1400 dirençlerini takip edeceğiz.

GBPUSD

ABD’nin, İngiltere’ye karşı ek vergi hamlesinin paritede Sterlin varlıklarına olan talebin azalmasına neden olduğunu görmekteyiz. Dolar endeksindeki pozitif görünümünde Dolar lehine hareketlilikleri meydana getirdiğini söyleyebiliriz. 1.2410 desteğinin hemen üzerinde fiyatlamalar gördüğümüz paritede, bu bölgenin aynı zamanda 4 saatlik grafikte 200 periyotluk H.O’ya denk geldiğini söyleyelim. Bu destek seviyesinin altına sarkma olması durumunda 1.2355 ve psikolojik 1.2300 seviyelerini destek olarak takip edeceğiz. Alıcıların fiyatları yukarı taşıması halinde psikolojik düz seviye olan 1.2500 direncini takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde alım iştahının artma halinde 1.2550 ve 1.2610 dirençlerinin test edilmesini bekleyebiliriz.

USDTRY

6.8600 direncinin hemen altında dar bir bantta yatay seyir izleyen USDTRY paritesi için gün içerisinde TCMB’nin faiz kararının yön konusunda etkili olabileceğini söyleyebiliriz. 25 baz puanlık bir faiz indirimin ön görüldüğü toplantı için karar sonrasındaki yazılı metin açıklamalarında geleceğe dair ipuçları arayacağız. 6.8600 seviyesinin altında kalındığı sürece alım iştahından bahsedemeyiz. Bu seviyenin üzerinde çıkılması durumunda yükseliş kanalımızın alt bölgesi olan 6.9200 direncini izleyeceğiz. TL varlıklarına olan talebin artması halinde ise kritik 6.8100 desteğini izleyeceğiz. Olası satıcılı seyrin devam etmesi durumunda 6.7800 ve 6.7400 destekleri gündemimizde olacaktır.

ALTIN

ABD’nin vergi hamlesinin piyasalardaki tedirginliği arttırmasıyla güvenli liman olan emtiaya talebin arttığını görmekteyiz. Bu vergi hamlesinin yanı sıra Covid-19 pandemisinin olası 2.dalga ihtimalinin piyasalardaki risk iştahını törpüleyen bir başka etken olduğunu söyleyebiliriz. Yukarı yönlü ataklarda $1769 seviyesinin fiyatlamalara direnç gösterdiğini görmekteyiz. Bu seviyenin aşılması halinde $1778 ve $1785 seviyelerini direnç olarak takip edeceğiz. Olası aşağı yönlü hareketliliklerde satış baskısı oluşabilmesi için $1750 seviyesinin altında fiyatlamalar arayacağız. Bu olası senaryoda $1740 ve $1725 destek seviyelerine kadar satıcılı seyir izleyebiliriz.

BRENT PETROL

Geçtiğimiz işlem gününde gelen Ham Petrol Stokları verisinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle satıcılı seyir izleyen emtianın yükseliş kanalını aşağı yönlü kırdığını görmekteyiz. Back test yapmış olsa da kanal içerisine giremeyen petrolde satıcılı seyrin ağır bastığını görmekteyiz. Bu seyrin devam etmesi durumunda $40.00 bölgesinin takip edeceğiz. Bunun altına geçmesi halinde satış momemtumunun güçlenmesiyle $38.60 ve $37.40 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. Olası petrole olan talebin artması halinde yükseliş kanalının alt bölgesi olan $41.50 direncinin aşılması gerekmektedir. Bu senaryoda yükseliş kanalına giren emtianın $43.00 ve $43.90 direnç seviyelerinin test etmesi beklenebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.