24.09.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

EURUSD

Avrupa para birimlerindeki satıcılı seyrin, ABD dolarına olan talepte ise artışın devam ettiğini gördüğümüz haftanın dördüncü işlem gününde tüm dünya genelinde artan Covid-19 vakalarının major borsalardan çıkışların yaşanmasına neden olduğunu söyleyebiliriz. Başkan Powell’ın kongre ve Fed’den destek gelmesi halinde ekonomik toparlanmanın daha hızlı olacağını dair ifadeleri doların pozitif görünümünü destekleyen unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. ABD – Çin arasındaki gerilimin piyasalardaki korkuyu desteklediğini söyleyebiliriz. Konuyla ilgili Çin hükümetinin ABD Başkanı Trump’ın Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu’ndaki konuşmasında dile getirdiği “Bu pandemiyi dünyaya salan ülke olan Çin’i de sorumlu tutmalıyız.” sözlerine tepki göstermesi piyasalarda yankı bulabilir. Yeni işlem gününde veri açısından yoğun bir takvim yatırımcıları beklemektedir. İlk olarak yurt içinde TSİ 11:00’de Almanya Ifo İş İklimi Endeksi verisini takip edeceğiz. Günün ikinci yarısında ABD’den gelecek veri akışlarını ve daha sonrasında TSİ 17:00’de İngiltere ve ABD merkez bankaları başkanlarının konuşmalarını dikkatle takip edeceğiz.

Dolar endeksindeki güçlü görünümün geçtiğimiz işlem günü itibarıyla devam etmesiyle EURUSD paritesinde satıcılı seyrin devam ettiğini gözlemledik. Hafta başından bu yana sert satışlar gördüğümüz paritede satıcılıların iştahlarının devam etmesi durumunda 1.1500 destek bölgesine doğru fiyatlamalar izleyebiliriz. Bu kritik destek bölgesinin kırılması durumunda düşüşlerin ivmelenebileceğini bekleyebiliriz. Olası düzeltme hareketlerinde ilk olarak 1.1700 direnç bölgesi takibimizde olacaktır. Bu direnç bölgesinin aşılması halinde ise sırasıyla 1.1750 ve 1.1800 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Bu direnç bölgelerinin üzerinde günlük kapanışlar görmemiz durumunda paritedeki negatif havanın yerini pozitife bırakacağını düşünebiliriz.

GBPUSD

Geçtiğimiz işlem gününde İngiltere’den gelen data görünümünün pozitif olmasıyla GBPUSD paritesinin piyasadaki genel düşüşten etkilenmeyerek satıcılı işlemlerin sınırlı kaldığını görmekteyiz. Günlük grafiğe baktığımızda 100 ve 200 günlük ortalamaların denk geldiği 1.2700 bölgesinin fiyatlamalara güçlü destek olarak çalıştığını söyleyebiliriz. Bu seviyenin altına hacimli bir şekilde geçilmesi durumunda 1.2650 ve 1.2600 destek bölgeleri gündemimizde olacaktır. Alıcıların bu bölgelerden fiyatlara destek çıkması halinde ise 1.2900 bölgesine doğru kademeli yükselişler izleyebiliriz. Bu yükselişlerde 1.2840 bölgesini ara direnç bölgesi olarak takip edeceğiz.

USDTRY

TL varlıklarındaki negatif görünümün devam etmesiyle 7.7000 bölgelerinin test edildiğini görmekteyiz. Bu tarihi zirve fiyatlamalara neden olarak gerek siyasi gelişmeleri gerek ise dolar endeksindeki yükseliş atakları sayabiliriz. Alıcıların kararlılıklarının devam etmesi halinde 7.7500 ve kritik 7.8000 direnç bölgelerini izleyeceğiz. Bu direnç bölgelerinin aşılması halinde alıcılı seyirde bir ivmelenme görebiliriz. Olası düzeltmelerde ilk olarak 7.6000 bölgesini destek olarak takip edeceğiz. Bu destek bölgesinin altında bir kaç gün kapanışı görmemiz halinde sırasıyla 7.5000 ve 7.4000 destek bölgeleri radarımızda olacaktır. Gün içinde özellikle yurt içindeki siyasi gelişmelerden gelecek haber akışlarının kur tarafında volatilite yaratabileceğini söyleyebiliriz.

ALTIN

Satıcılı seyir izleyen emtiaya günlük grafikte baktığımızda satıcıların fiyatları 100 günlük ortalamaya kadar düşürdüklerini görmekteyiz. $1850 bölgesine denk gelen bu bölgenin altına geçilmesi ve kalıcılık sağlanması halinde emtiadaki satışların devam edebileceğini düşünebiliriz. Bu olası senaryoda $1844 ve $1838 destek bölgelerini takip edeceğiz. Bu destek bölgelerininde altına geçilmesi halinde emtia için satış baskısının artabileceğini söyleyebiliriz. Küresel risk algısında olası bir yükseliş olması halinde güvenli liman ihtiyacına cevap olabilecek altında $1875 direnç bölgesine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Bu olası atakların momentum kazanması halinde ise $1902 ve $1918 direnç bölgeleri gündemimizde olacaktır.

BRENT PETROL

Geçtiğimiz gün açıklanan Ham Petrol Stokları datasından sonra düşüşler gördüğümüz emtiada alıcı ve satıcıların henüz net bir yön tayini yaptığını söyleyemeyiz. Günlük grafiğe baktığımızda 100 günlük ortalamanın denk geldiği $41.40 bölgesinin fiyatlamalara destek olarak çalıştığını söyleyebiliriz. Bu destek bölgesinin güçlülüğü koruması durumunda olası yükselişlerde $43.00 ve $44.20 direnç bölgelerine doğru hareketlilikler izleyebiliriz. Satıcıların fiyatlamaları bu destek bölgesinin altına geçirmesi durumunda ise emtiada bir satış temposu izleyebiliriz Bu olası senaryoda psikolojik $40.00 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu destek bölgesininde altına geçilmesi halinde satış temposunun yerini satış baskısına bırakabileceğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.