24.08.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Haftanın ilk işlem gününde veri açısından sakin bir işlem günü beklemekteyiz. Geçtiğimiz hafta dolar endeksindeki pozitif görünümden dolayı dolarizasyon sürecinin yaşandığını gördük. Yeni işlem gününde küresel unsurlardan gelecek haber akışlarının fiyatlamalarda etkili olabileceğini söyleyebiliriz. Yurt içi tarafa baktığımızda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgisi verdiği 320 metreküplük doğal gaz keşfinin TL varlıkları üzerinde ilk anda pozitif bir etki yarattığını ama ilerleyen süreçte paritede yükselişlerin olduğunu gözlemlemekteyiz. Gün içinde konuyla ilgili gelebilecek haber akışlarının TL varlıkları üzerinde volatiliteye sebep olabileceğini söyleyebiliriz.

EURUSD

EURUSD paritesindeki alıcılı seyrin zayıflayarak geri çekilmelerin yaşanmaya devam ettiğini görmekteyiz. 1.1800 bölgesinde alıcılar ile satıcıların mücadelesini izlediğimiz paritenin 22 günlük H.O’sınında bu bölgelere denk geldiğini belirtelim. Satıcıların üstün gelmesi durumunda geri çekilmelerin devam edeceğini ve 1.1700 bölgesini destek olarak takip edeceğimizi söyleyebiliriz. Bu seviyenin altına sarkma olması halinde 1.1640 ve 1.1600 destekleri gündemimizde olacaktır. 22 günlük H.O’nın pariteye destek çıkması halinde olası alıcılı seyirde 1.1870 ve 1.1940 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır.

GBPUSD

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Sterlin varlıklarında sert değer kayıpları izledik. 1.3000 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlamaya devam eden parite için bu seviye altına geçilmediği sürece satış baskısından bahsedemeyiz. 22 günlük H.O’nın pariteye destek olmaya devam ettiğini görmekteyiz. Bu ortalamanın altına düşmesi halinde 1.3000 seviyelerine kadar geri çekilme izleyebiliriz. 1.3000 seviyesinin altına sarkma olması halinde satıcılı seyrin derinleşebileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda 1.2880 destek bölgesi takibimizde olacaktır. Sterlin varlıklarına olan talebin artması halinde ise 1.3190 direnç bölgesine kadar alıcılı seyir izleyebiliriz.

USDTRY

Geçtiğimiz Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın demeçlerinden sonra TL varlıklarına ani bir talebin olduğunu gözlemledik. 7.2000 destek bölgesine kadar geri çekilme yaşayan paritede bu bölgede alıcıların tekrar devreye girdiğini görmekteyiz. Bollinger Bandı’nın orta çizgisinin üzerinde kalmaya devam eden parite için bu seviyenin belirleyici olduğunu söyleyebiliriz. Bu seviyenin altına sarkma olması durumunda 7.2000 destek seviyesinin kritik önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Satıcıların bu destek bölgesininde altına fiyatlamalar yaptırması halinde 7.1100 bölgesini takip edeceğiz. Yukarı yönlü hareketliliklerde ise 7.3500 psikolojik seviyesini takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 7.4000 bölgesi direnç olarak takibimizde olacaktır.

ALTIN

Volatilitenin yüksek olduğunu gördüğümüz emtiada tarihi zirve olan 2075 seviyesi test edildikten sonra düşüşlerin yaşandığını görmekteyiz. Covid-19 Pandemisi’ne yönelik gelen haber akışlarınında bu satıcılı seyirde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Günlük grafiğe baktığımızda üçgen formasyonu içerisinde fiyatlanan emtia için bu üçgenin kırılım yönüne doğru sert hareketlilikler izleyebiliriz. Küresel risk unsurunun azalmaya devam etmesi halinde $1910 ve $1900 destek bölgelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. Altında alıcıların tekrar güç kazanması durumunda ise $1945 ve $1960 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu direnç bölgelerinin aşılması ve psikolojik $2000 seviyelerine doğru yükseliş hareketlerinin etkisiyle emtiadaki pozitif havanın tekrar gündeme gelebileceğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

22 günlük H.O’nın yukarı taşımaya devam ettiğini emtia için günlük grafikte kademeli olarak yükselişin devam ettiğini söyleyebiliriz. Yükselen üçgenin kırıldığını ve kırılan bölgenin tekrar test edildiğini görmekteyiz. Bu durumun genellikle pozitif hareketliliğe zemin hazırladığını belirterek 200 günlük H.O’nın denk geldiği $46.30 seviyesinin yükseliş hareketliliklerinin momentum kazanabilmesi için kritik önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Bu seviyenin üzerine geçilmesi durumunda alıcıların iştahlanabileceğini ve fiyatları $50.00 bölgesine kadar taşıyabileceğini belirtelim. Emtiaya olan talebin azalması halinde $43.90 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin altına geçilmesi durumunda üçgen formasyonunun tekrar içine girecek olan fiyatlamaların $43.00 ve $42.20 destek bölgelerine kadar geri çekilebileceğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.