23.10.2019 Forex Bülteni

Barış Harekatı operasyonu sonrasında ABD-Türkiye arasında yapılan 120 saatlik ateşkesin dün TSİ 22:00’de son ermesinden sonra gelen 150 saatlik yeni bir süre açıklaması önemli bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Perşembe günü yapılacak olan PPK Toplantısı’nın USDTRY üzerinde volatil hareketlere sebep olacağını söyleyebiliriz.
Küresel tarafta, ABD-Çin arasındaki görüşmelerin ve Brexit sürecinin etkilerini görmekteyiz. Veri açısından, yurt içi tarafta Tüketici Güveni rakamlarının yanı sıra ABD’de açıklanacak Ham Petrol Stokları datasını takip edeceğiz.

EURUSD

Brexit sürecinden gelen haber akışlarının pariteyi baskı altına aldığını görmekteyiz. Hafta sonu gelen erteleme kararı sonrasında, dün sabah saatlerinde Avam Kamarası’nın tartışmaya başladığı Brexit konusunda, Anlaşmasız Brexit’e dair söylemlerin olması Euro varlıkları üzerindeki karmaşık görünümü daha da derinleştirdi. Avrupa Komisyonu’nun, İtalya bütçesine dair endişeleri de paritedeki baskıyı arttırdı. Teknik olarak, karışık görünümün devam etmesi halinde baskı altında kalmaya devam edecek paritenin 1.1115 ve 1.1102 desteklerine kadar çekilmesini beklemekteyiz. Tepki yükselişlerinde 1.1130 ve 1.1144 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

GBPUSD


İngiltere Başbakanı Johnson’ın, hükümetin olası bir Anlaşmasız Brexit kararına karşı hazırlıklı olduğunu belirtmesi üzerine GBPUSD paritesinde satıcılı seyir izlememize sebep oldu. Gün içerisinde Brexit sürecinden gelebilecek haber akışlarını takip ederken, İtalya cephesinden gelebilecek olası bir bütçe problemi konusu da dikkat edeceğimiz başka bir unsur olacaktır. FED’in 30 Ekim’de yapacağı FOMC toplantısınında parite üzerinde etkilerinin olacağını söyleyebiliriz. Seviye olarak, Sterlin varlıklarında zayıflama olması durumunda paritenin 1.2840 ve kritik 1.2800 seviyelerini destek olarak göreceğiz. 1.2800 seviyesinin altına geçilmesi durumunda satıcıların momentum kazanabileceğini söyleyebiliriz. Yukarı yönlü hareketlilikte 1.2902 ve 1.2960 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Gün içerisinde gelebilecek haber akışları ile volatilitenin yüksek olabileceğini söyleyebiliriz.

USDTRY


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye problemini görüşmek üzere Soçi’ye gitmesinin, parite üzerinde Tl varlıklarını güçlendirici bir etki olarak algılandığını görmekteyiz. Bunun yanı sıra 24 Ekim’de yapılacak PPK toplantısında olası bir faiz düşüşü parite için volatil hareketlere sebep olabilir. JP Morgan, TCMB’nin yapacak olduğu PPK toplantısında 100 baz puan düşürmesini beklediğini beliritmiştir. Teknik olarak, kritik 5.8000 üzerinde fiyatlamaların olduğunu gördüğümüz paritede Tl varlıklarında olası bir güçlenme halinde 5.7600 ve 5.7000 destek seviyelerini takip edeceğiz. Yukarı yönlü ataklarda 5.8450 ve 5.9100 direnç seviyelerini izleyeceğiz.

ALTIN


İngiltere cephesinden gelen Anlaşmasız Brexit’e dair söylemler, küresel risk algısını yükselterek güvenli liman ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Buna istinaden 1490 seviyelerine kadar bir yükseliş görmekteyiz. İtalya ve Fransa’da bütçe açıklarının olma ihtimali emtia üzerindeki tepki yükselişine destek olmaktadır. Perşembe günü yapılacak ECB kararları ve 30 Ekim’de yapılacak FOMC kararları küresel risk algısında hareketliliğe sebep olacaktır. Olası yükselişlerde 1493 ve 1498 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Bu direnç seviyelerinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda tepki yükselişlerinin alış baskısına dönüşebileceğini söyleyebiliriz. Bir süredir olan düşüşün devam etmesi durumunda emtianın 1487 ve 1484 desteklerine kadar çekilebileceğini düşünebiliriz.

BRENT PETROL


Küresel unsurlardan gelen haber akışları ile petrol talebi büyümesine dair endişelerin artmasıyla baskılanan emtiada, Goldman Sachs’ın 2020 yılı petrol talebi büyümesine yönelik tahminini 100 Bin varil/gün düşürmesine ve fiyatlar üzerinde baskıya neden olan ABD kayaç petrolü üretimine dair ise 300 Bin varil düzeyinde aşağı yönlü revize etmesi de alıcılı seyir izlememizi sağladı. Teknik olarak, yukarı yönlü hareketlilikte 59.80 ve 60.70 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Satıcılı seyir durumunda 58.70 ve 58.00 destek seviyelerini izleyeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.