23.09.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz işlem gününde dolar endeksindeki güçlü görünümün devam ettiğini görmekteyiz. Fed Başkanı Powell’ın konuşmasının piyasalarda yankı uyandırdığını söyleyebiliriz. Başkan, “Ekonomimiz bu zorlu dönemden tamamen toparlanacaktır.” söylemiyle Fed’in toparlanmanın olabildiğince güçlü olması ve ekonomi üzerindeki hasarı sınırlandırmak için elinden ne geliyorsa ihtiyaç duyulan süre boyunca yapacağını ifade etmesi ABD Dolarına olan talepte bir artışın yaşanmasını sağladı. ABD Hazine Bakanı Mnuchin, Çin’in Faz 1 Ticaret Anlaşması’nda ön görülen tarımsal ürün alımlarını gerçekleştirme yolunda olduğunu söyledi. Ayrıca Mnuchin yılın üçüncü çeyreğinde “muazzam” bir büyüme beklediklerini belirterek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerine yönelik teşvik paketleri ve ekonomik normalleşmeyle dikkate değer bir toparlanma sağlandığını ancak salgından sert bir şekilde etkilenen endüstriler için ilave desteğin gerektiğini ifade etti. Yeni işlem gününde Başkan Powell’ın konuşması ve İngiltere PMI datalarını takip edeceğiz.

EURUSD

Dolar endeksinde 5 ve 22 günlük ortalamasının üstünde fiyatlamalar görmemizin etkisiyle EURUSD paritesinde satıcılı seyrin devam ettiğini görmekteyiz. Kritik 1.1750 altında günlük kapanış yapan paritede gün sonunda bu bölgenin üzerinde kapanış yapılamaması durumunda satıcılı seyrin derinleşebileceğini söyleyebiliriz. Bu olası senaryoda 1.1500 bölgesine doğru kademeli düşüşler görebiliriz. Euro varlıklarına olan talepte bir canlanma olması durumunda ise ilk olarak 1.1750 direnç bölgesini takip edeceğiz.Bu bölgenin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 1.1800 direnç bölgesi takibimizde olacaktır. Satıcılı seyrin devam etmesi durumunda 1.1500 ve 1.1460 destek bölgelerini izleyeceğiz.

GBPUSD

Avrupa para birimlerindeki düşüşün yansımasını GBPUSD paritesinde de görmekteyiz. Günlük grafiğe baktığımızda 100 ve 200 günlük ortalamalarının kesiştiği bölge olan 1.2700 seviyesinin fiyatlamalara destek olmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Bu bölgenin altına sarkmalar olması durumunda sert satışlar izleyebiliriz. Bu durumda 1.2650 ve 1.2600 bölgeleri takip edeceğimiz destek seviyeleri olacaktır. Olası toparlanma durumunda 1.2900 bölgesine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Bu bölgenin aşılması halinde ise kritik 1.3000 direnç bölgesi gündemimizde olacaktır. Bu bölgenin üzerinde günlük ve haftalık kapanışlar görmemiz halinde ise olası alıcılı seyirde ivmelenme görebiliriz.

USDTRY

TL varlıklarındaki değer kayıplarının devam ettiğini gördüğümüz pariteye baktığımzda tarihi zirve fiyatlamalar görmekteyiz. 7.6600 direnç bölgesine kadar yükselişler gördüğümüz kurda alıcıların iştahlarının devam etmesi durumunda 7.7000 direnç bölgesi kritik önem arz edecektir. Bu bölgenin aşılması halinde sırasıyla 7.77500 ve 7.8000 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Olası gevşemelerde 7.6000 destek bölgesinin altında kalıcılık sağlanması halinde kurda kısa vadede tansiyonun düşebileceğini söyleyebiliriz. Bu olası senaryoda 7.5000 destek bölgesine doğru gevşemeler izleyebiliriz. Gün içinde siyasi ve jeopolitik unsurlardan gelecek haber akışlarının fiyatlamalarda oynaklığa neden olabileceğini söyleyebiliriz.

ALTIN

Dolar endeksindeki pozitif görünümün etkisiyle yatırımcıların artan risk iştahına paralel olarak güvenli limanlardan çıkışların devam ettiğini gözlemlemekteyiz. $1900 bölgesinin altında fiyatlamalar gördüğümüz emtianın bu bölgelerde kalıcı olması halinde satış baskısının devam edebileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda $1875 ve $1850 destek bölgelerine kadar düşüşler izleyebiliriz. Bu destek bölgelerinin altında olası günlük kapanışlarda satıcılı seyrin momentum kazanabileceğini söyleyebiliriz. Küresel risk algısının yükselmesi halinde ise talep görmesini beklediğimiz emtianın sırasıyla $1902 ve $1918 direnç bölgelerine doğru yükseliş ataklarını izleyebiliriz. Küresel risk unsurlarından gelecek haber akışlarının altın emtiasındaki fiyatlamalarda kritik önem arz ettiğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Hafta başından bu yana düşüş sergileyen petrolde geçtiğimiz işlem gününde kararsız bir gün kapanışı gözlemledik. Günlük grafiğe baktığımızda 100 günlük ortalamasına denk gelen $41.40 bölgesinden destek gören emtianın olası yükseliş hareketi sergilemesi halinde $43.00 direnç bölgesine doğru ataklarını izleyebiliriz. Bu direnç bölgesini aşması halinde $44.20 ve psikolojik $45.00 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Emtiaya olan talepte bir daralması söz konusu olması halinde ise ilk olarak 100 günlük ortalamanın destek olmasını beklemekteyiz. Bu ortalamanın altına hacimli bir şekilde sarkma olması durumunda $40.00 bölgesini destek olarak takip edeceğiz. Bu destek bölgesininde kırılması durumunda satıcılı seyirde belirgin bir ivmelenme görebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.