23.09.2019 Forex Bülteni

Geçtiğimiz Cuma, ABD-ÇİN arasındaki  görüşmelerden gelen açıklamalar ile piyasalardaki tansiyonun ve  risk algısının yükseldiğini gözlemlemekteyiz. Bu durum dolara olan talebi arttırırken, Euro bölgesinden gelen olumsuz veriler ile paritede satıcılı bir seyir izlemekteyiz. Bu haftanın en önemli gündemi Birleşmiş Milletler Toplantısı ve liderler tarafından verilecek mesajlar olacak. Bugün veri açısından yurt içi tarafta sakin bir gün beklerken, Avrupa ve ABD tarafında PMI verilerinin piyasalarda volatilite yaratabileceğini düşünmekteyiz.

EURUSDABD Başkanı Donald Trump’ın, ‘’Çin ile seçimden önce anlaşmaya ihtiyacım yok’’ şeklindeki söylemleri parite üzerinde baskı yarattı. Avrupa tarafından gelen olumsuz verilerde bu baskıyı artırmış görünmekte. Cuma günü dikkat çektiğimiz, Saatlik grafikte oluşan üçgen formasyonunu bu gelişmelerin etkileriyle aşağı yönlü kıran paritede 1.1000 seviyesinin destek olarak çalıştığını görmekteyiz. Yukarı yönlü tepkilerin  karşılaşacağı direnç seviyeleri sırasıyla 1.1030-1.1060’dır . İlk direnç seviyesi olan 1.1030 üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda tepki alışlarının güç kazanabileceğini söyleyebiliriz. Satıcılı seyirde kritik 1.1000 seviyesini izleyeceğiz. Bu seviyenin altında 4 saatlik kapanışlar yapılması durumunda 1.0975 ve 1.0930 destekleri takibimizde olacaktır. Gün sonu kapanışının 1,0975 altında kalması durumunda, düşüşün ivme kazanacağını düşünüyoruz.

GBPUSD


Uzun zamandır Brexit sürecindeki gelişmeler ile pozitif seyir izleyen paritede, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un, Fransa’nın Brexit konusunda tedbir maddesine ilişkin öneri istemesini reddetmesi sonrası baskılanma olduğunu görmekteyiz. Ticaret savaşlarına dair açıklamaların yeniden sertleşmesi bu satışı destekledi. Gün içinde İngiltere’den Sanayi Siparişleri verisini takip edeceğiz. Gün içi tempo açısından, sabah erken saatlerde 1,2450 desteğinin kırıldığını görüyoruz. Bu yüzden gün içinde paritenin 1,2410 desteğine kadar düşüş ihtimali yükselmiş bulunuyor. Gün sonu itibarı ile 1,2410’nun altında bir kapanış olmadığı sürece yükseliş trendinin devam edeceğini düşünüyoruz. Belirttiğimiz seviyenin altında bir kapanış olması durumunda, paritenin 1,2345 desteğine kadar geri çekilme ihtimali yükselecektir.

USDTRY


TL varlıkları açısından sakin bir gün beklemekteyiz. En son olarak TCMB’nin yabancı para zorunlu karşılık oranlarını 1 puan arttırmasının Bankacılık sektörü ve Döviz piyasasında önemli bir etki yaratacağını düşünmüyoruz. Jeopolitik ve siyasi riskleri takip edeceğimiz paritede 5.7000 üzerinde bir seyir görmekteyiz. Tedirginliğin artması ve alıcılı seyrin artması halinde 5.7600 seviyesi direnç olarak izlenmeli . TL varlıklarının değer kazanması halinde 5.7050 ve 5.6750 desteklerini takip edeceğiz.

ALTIN


Donald Trump’ın, “Seçimden önce Çin ile bir anlaşmaya ihtiyacımız yoktur” ifadeleri, Ons Altın üzerinde yukarı yönlü hareketleri beraberinde getirdi. Brexit sürecinden gelen olumsuz ifadeler de bu yükselişi destekledi. 1513$ direnç seviyesini kıran emtiada, 1522$ hedefli bir yükseliş bekliyoruz. Gün sonu kapanışı itibarıyla 1522$ direnç seviyesi kırılırsa yükselişin 1545$ hedefli ivme kazanabileceğini düşünüyoruz. Küresel risk iştahın artması ve emtianın satış baskısı görmesi halinde 1504$ ve 1494$ seviyelerini destek olarak takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.