23.07.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

AB Liderler Zirvesi’nden çıkan 750 milyar dolarlık kurtarma paketinin etkisiyle hafta boyunca piyasalarda pozitif bir seyir izledik. Haftanın 4.işlem gününe geldiğimizde ABD-Çin arasındaki gerilimin bu pozitif havayı bir miktar baskıladığını söyleyebiliriz. ABD’nin, Çin’in Houston’da bulunan büyük elçiliğini 72 saat içerisinde kapatmak istemesinin bu gerilimin boyutları hakkında bir fikir vermektedir. ABD’nin 1 Trilyon dolar büyüklüğündeki ek teşvik paketine karşı ülke içinden gelen olumsuz yaklaşımlarında borsalardaki pozitif seyri sınırladığını söyleyebiliriz. Yurt içi tarafa geçecek olursak gün için dikkatler saat 14:00’de TCMB kararlarında olacaktır. TCMB’nin faizleri sabit tutması beklenirken, herhangi bir faiz değişikliği USDTRY paritesinde hareketliliğe sebep olabilir.

EURUSD

Dolar endeksindeki zayıf görünümün pariteye pozitif yansımaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Yukarı ataklarını sürdüren paritenin 1.1600 bölgesinin hemen altında fiyatlamalar yaptığını görmekteyiz. AB Kurtarma Paketi’nin etkisini haftanın dördüncü işlem gününde de sürdüğünü söyleyebiliriz. Alım iştahının artması için 1.1600 bölgesinin üzerinde fiyatlamalar görmemiz gerekmektedir. Bu senaryoda 1.1640 ve 1.1680 direnç bölgeleri gündemimizde olacaktır. Olası düzeltmelerde 1.1530 ve kritik 1.1500 bölgelerinin fiyatlamalara destek olarak çalışmasını bekleyebiliriz. 1.1500 bölgesinin altındaki kapanışlarda bir süredir devam eden pozitif görünümün baskılanabileceğini söyleyebiliriz.

GBPUSD

GBPUSD paritesindeki alıcılı seyrin 1.2740 bölgesinde soluklandığını söyleyebiliriz. AB ülkelerindeki pozitif havanın devam etmesi halinde paritedeki olası yukarı yönlü atakların devam etmesi durumunda 1.2780 ve 1.2825 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Bu direnç bölgelerinin aşılması halinde kritik 1.3000 seviyeleri gündemimizde olabilir. Sterlin varlıklarına olan talepte bir azalma görülmesi halinde 1.2700 seviyelerine kadar bir düzeltme izleyebiliriz. Bu seviyenin altına sarkma olması durumunda düzeltme hareketinin yerini satış baskısına bırakabileceğini söyleyebiliriz. Bu olası satıcılı seyirde 1.2675 ve 1.2600 bölgelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

USDTRY

Geçtiğimiz günlerde TL varlıklarına olan talebin artması ile aşağı yönlü seyir izleyen paritenin geçtiğimiz işlem gününde tekrar yatay seyrindeki seviyelere geldiğini görmekteyiz. Gün içinde kritik TCMB kararlarını takip edeceğiz. TCMB’nin %8.25 olan politika faizinde herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Olası bir değişiklikte paritede sert hareketlilikler izleyebiliriz. Olası bir faiz indirimi durumunda 6.8100 destek bölgesine kadar satıcılı seyir izleyebiliriz. Bu seviyenin altındaki fiyatlamalarda 6.7800 bölgesi destek olarak karşımıza çıkacaktır. TL varlıklarına olan talebin azalması halinde uzun süredir hemen altında fiyatlamalar yaptığı 6.8750 bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin yukarı yönlü aşılması durumunda 6.9200 ve 6.9600 bölgelerini direnç olarak takip etmeye devam edeceğiz.

ALTIN

Tarihi zirvelerin test edildiğini gördüğümüz emtianın piyasalarda güvenli liman ihtiyacından kaynaklı olarak talep gördüğünü söyleyebiliriz. Piyasalara sürülen teşvik paketlerinin arzı sınırlı kaynak arayışının emtiaya olan talebi arttırdığını söyleyebiliriz. ABD ile Çin arasındaki geriliminde güvenli liman ihtiyacını derinleştirdiğini söyleyebiliriz. Yukarı yönlü atakların devam etmesi halinde $1880 ve kritik $1900 direnç bölgelerini takip edeceğiz. $1900 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda tüm zamanların en yüksek zirvesine doğru fiyatlamalar izleyebiliriz. Küresel risk unsurundan bir törpülenme olması halinde emtiada $1866 – $1860 ve $1852 bölgelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

BRENT PETROL

Geçtiğimiz işlem gününde açıklanan Ham Petrol Stokları verisinin beklentinin çok üzerinde gelmesine rağmen emtiada yukarı yönlü hareketliliğin devam ettiğini görmekteyiz. Yükselen üçgen formasyonun üst seviyesi aşarak bu olası formasyonu tetikleyen emtianın yukarı yönlü hareketliliklerinde $45.00 bölgesinin kritik önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Bu bölgenin üzerine geçebilmesi halinde formasyon hedefine doğru yükseliş ataklarının devam edebileceğini söyleyebiliriz. Olası geri çekilmelerde $44.00 ve $42.55 bölgelerini destek olarak takip etmeye devam edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altına sarkmalar olması halinde emtiadaki pozitif görünümün bozulabileceğini söyleyebiliriz Bu durumda geri çekilmelerin derinleşebileceğini düşünebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.