22.07.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Korona virüsüne karşı yapılan aşı çalışmalarındaki olumlu gelişmeler ile geçtiğimiz gün borsaların rallisine şahit olduk. Bu rallinin yanı sıra AB Liderler Zirvesi’nden çıkan 750 Milyar Euro değerindeki kurtarma paketiyle piyasalarda bol paranın arzı sınırlı varlıklara geçiş yaptığını görmekteyiz. AB Kurtarma Paketi’nden yüzde 28’lik payın İtalya’ya gideceğinin ülkenin Başbakanı Conte tarafından açıklanması sonrasında Euro varlıklarına olan talebin hızlı bir şekilde arttığını söyleyebiliriz. AB’nin kararından sonra ABD’nin, 1 Trilyon Dolarlık yeni bir teşvik paketini devreye almak için çalışmalara başladığına dair haber akışları borsalar ve emtialardaki ralliyi destekledi. Haftanın üçüncü işlem gününde veri açısından bakacak olursak, TSİ 17:00’de ABD tarafından gelecek Mevcut Ev Satışları ve haftalık olağan Ham Petrol Stokları datalarını takip edeceğiz.

EURUSD

Kurtarma paketinden sonra Euro varlıklarına olan talebin sert bir şekilde artmasıyla paritede ani yükselişlerin meydana geldiğini gözlemlemekteyiz. Uzun süredir devam eden formasyonun tetiklendiğini gördüğümüz paritede 5 haftalık H.O’nın 200 haftalık H.O’yı aşağıdan yukarı doğru kesmeye hazırlandığını söyleyebiliriz. Bu kesişimin olması durumunda 1.1565 ve 1.1640 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Paritedeki rallinin bir miktar soluklanması durumunda kritik 1.1500 bölgesini destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kapatmaların olmaması durumunda genel görünümün pozitif olduğunu söyleyebiliriz. 1.1500 bölgesinin altındaki kapanışlarda geri çekilmelerin 1.1450 ve 1.1400 destek bölgelerine kadar devam edebileceğini söyleyebiliriz.

GBPUSD

Geçtiğimiz işlem gününde Sterlin varlıklarındaki pozitif havanın devam ettiğini gözlemlemekteyiz. Kurtarma paketinin etkilerini GBPUSD paritesinde gördüğümüz gibi paritenin 100 günlük H.O’sını sert bir şekilde aşarak bu ortalamasının üzerinde gün kapanışı yaptığını görmekteyiz. 100 günlük ortalamanın üzerinde kalıcılık sağlandığı sürece 1.2740 ve 1.2780 direnç bölgelerine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Olası geri çekilmelerde ilk olarak 100 günlük H.O’sını takip edeceğimiz paritede, ortalamasının altına geçilmesi durumunda 1.2675 ve 1.2630 destekleri gündemimizde olacaktır. Gün içinde AB ülkelerinden gelecek haber akışlarının paritede yüksek volatilite yaratabileceğini söyleyebiliriz.

USDTRY

Uzun süredir yatay seyrini koruyan USDTRY paritesinde geçtiğimiz işlem günün TL varlıklarının lehine bir hareketlilik gözlemledik. Dolar endeksindeki zayıf görünümün yanı sıra yurt içi tarafta önümüzdeki günlerde beklenen BIST100 tarafındaki değişikliğin bu hareketliliği tetiklediğini söyleyebiliriz. Yarın yapılacak PPK Toplantısı’ndan gelebilecek sürpriz bir faiz kararının USDTRY paritesindeki volatiliteyi arttırabileceğini söyleyebiliriz. Dün ki düşüşlerin 6.8100 seviyesinden destek aldığını gördüğümüz paritenin yatay seyrini sürdürdüğü seviyelere doğru yükselişler yaptığını görmekteyiz. Gün içinde jeopolitik ve siyasi gelişmelerin fiyatlamalarda etkili olabileceğini söyleyebiliriz.

ALTIN

Piyasa yapıcılarının paranın arzını arttırmasına karşın piyasa oyuncuların arzı sınırlı varlıklara tercih ettiğini söyleyebiliriz. 2011 yılındaki zirvesinden bu yana en yüksek seviyeleri gören emtiada gün içinde hareketliliğin yüksek olabileceğini söyleyebiliriz. Yukarı yönlü hareketliliklerin devam etmesi durumunda, sabah saatlerinde test ederek geri çekilmelerin yaşandığı $1866 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerindeki hareketlilklerde sırasıyla $1880 ve psikolojik $1900 direnç bölgeleri gündemimizde olacaktır. Olası geri çekilmelerde $1860 – $1852 ve $1844 destek bölgeleri takibmizde olacaktır. Bu destek bölgelerinin altındaki fiyat hareketliliklerde geri çekilmelerin yerini satış baskısının alabileceğini düşünebiliriz.

BRENT PETROL

Hafta başından bu yana emtiadaki alım iştahının daha baskın olduğunu söyleyebiliriz. 5 ve 22 günlük hareketli ortalamalarının üzerinde fiyatlamaya devam eden emtianın yükselen üçgen formasyonunun üst bölgesini test ettiğini söyleyebiliriz. Piyasalardaki ralliden payına düşeni almasıyla yükselişler izlediğimiz emtiadaki bu yükselişlerin devam etmesi halinde $45.00 bölgesi kritik önem arz etmektedir. Bu seviyenin üzerindeki kapanışlarda alım momentumunun artabileceğini söyleyebiliriz. Olası geri çekilmelerde $44.00 ve $42.55 takip edeceğimiz destek bölgeleri olacaktır. Haftalık olağan Ham Petrol Stoklarının emtiada ani fiyatlara neden olabileceğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.