21.11.2019 Forex Bülteni

Veri açısından yoğun bir gün geçireceğimiz haftanın dördüncü işlem gününün ikinci yarısında Majör ülkelerden gelecek bilgi akışını takip edeceğiz. Özellikle Trump’ın gerilimi arttıran söylemlerinin piyasada fiyatlamalara etki edeceğini düşünmekteyiz. Yurt içi tarafta ise Erdoğan’ın grup toplantısında yaptığı açıklamalardan sonra Tl varlıklarında pozitif fiyatlamalar görmekteyiz.

 

EURUSD

Geçtiğimiz gün FED/FOMC toplantı tutanaklarından gelen bilgi akışını takip ettik. Toplantıda, üyelerin faiz indiriminin uygun olduğunu ifade etmeleri sonrasında paritede yukarı yönlü hareketlilikler izledik. Enflasyon görünümü konusunda ise üyelerin ayrıştığı görülürken, bir kaç üye bir süre yüzde 2’nin altında kalacağını diğerleri zayıflığın geçici olduğunu belittiler. Teknik olarak bakacak olursak, 1.1082 seviyesinin direnç olarak çalıştığını söyleyebiliriz. Bu seviyenin üstüne geçilmesi halinde 1.1100 direnç seviyesini takip edeceğiz. Euro varlıklarına olan talebin azalması halinde, paritenin 1.1060 ve 1.1040 destek seviyelerine kadar geri çekilebileceğini söyleyebiliriz.

GBPUSD

Anlaşmalı Brexit’e dair umutların canlı olmasından dolayı paritede alıcı seyirlerin kalıcı olduğunu görmekteyiz. FED/FOMC toplantı tutanaklarından gelen bilgi akışlarından sonra kurdaki alıcı seyrin korunduğunu söyleyebiliriz. Gün içerisinde İngiltere’de yapılması planlanan Para Politikası Kurulu’ndan gelecek haber akışlarını takip edeceğiz. Seviye olarak baktığımızda, 1.2900 seviyesinin üzerinde kalıcılığın devam etmesi halinde 1.2933 ve 1.2962 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. Olası düşüşlerde kritik 1.2900 seviyesini ve bu seviyenin altına sarkmalar olması durumunda 1.2860 seviyesini destek olarak izleyeceğiz.

USDTRY

Tl varlıkları üzerindeki pozitif havanın devam ettiğini söyleyebiliriz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısında faiz ve enflasyona dair açıklamalarından sonra iş adamlarına yatırım konusunda çağrı yapmasıyla Tl varlıklarındaki pozitif havanın korunduğunu görmekteyiz. Öte yandan Fitch’in, TCMB’nin daha fazla faiz indirmesinin Tl varlıkları üzerindeki negatif etki yaratacağına dair açıklamaları da dikkat edilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Seviye olarak baktığımızda, Tl varlıklarındaki pozitif havanın devam etmesi durumunda 5.6750 ve 5.6500 destek seviyelerine kadar geri çekilme izleyebiliriz. Olası yükselişlerde sırasıyla 5.7300-5.7550 ve 5.7900 seviyelerini direnç olarak izleyeceğiz. 5.7900 üzerinde kapanışların olması durumunda alıcı seyrin ivlemeneceğini söyleyebiliriz.

ALTIN

Ticaret Anlaşması’nda Trump’ın, bir anlaşma olmaması durumunda tarifelerin daha da artacağına yönelik açıklamaları ile küresel risk algısında artış olacağını söyleyebiliriz. 1470 destek seviyesinin üstünde fiyatlamalar yapan emtia için gün içerisinde veri akışları dikkatle takip edeceğimiz unsurlar olacaktır. Seviye olarak baktığımızda, emtianın 1470 seviyesinden destek alması halinde 1476 ve 1482.50 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Satıcılı seyir halinde 1464 ve 1456 destek seviyelerini izleyeceğiz.

BRENT PETROL

Geçtiğimiz gün açıklanan haftalık Ham Petrol Stokları datasının beklentilerin altında olması ile emtiada yukarı yönlü sert hareketlilik izledik. Küresel risk unsurlarından gelecek haber akışları ile emtiada yön arayışında olacağız. Teknik olarak baktığımızda 60.70 seviyesinden destek alıp sert bir yükseliş yapan emtiada, yükselişin devam etmesi halinde 62.75 ve 63.20 direnç seviyelerini takip edeceğiz. 63.20 direncinin üzerine geçilmesi durumunda alıcıların momentum kazanacağını söyleyebiliriz. Satıcılı seyir halinde 61.90 ve 61.40 destek seviyelerini takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.