21.09.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Yeni haftanın ilk işlem gününde küresel risk unsurlarının ön planda olduğunu söyleyebiliriz. ABD ile Çin arasındaki gerilimin yanı sıra ABD ile İran arasındaki ilişkilere yönelik gerginliğin piyasalarda güvenli liman talebini doğurduğunu söyleyebiliriz. ABD cephesinden İran’a yönelik BM yaptırımların yeniden yürürlüğe alınması kararı bu gerginliği canlandıran unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin, “ABD, zorbalıkla muamele ederse bizden kesin bir cevap alır.” söylemi üzerine gerilimin tırmandığını söyleyebiliriz. Bu küresel unsurun yanı sıra İngiltere Başbakanı Johnson’ın, “Ülkede salgının ikinci dalgasının geldiğini görüyoruz.” söylemi ise küresel risk algısında bir artışa neden oldu. Yurt içine baktığımızda Türkiye’den Akdeniz’de Barbaros Hayrettin Paşa’nın çalışmaları için 18 Ekim’e kadar Navtex ilan ettiğini görmekteyiz. Bu durumun kur üzerindeki etkisinin olabileceğini söyleyebiliriz. Gün içinde veri açısından sakin bir işlem günü geçireceğiz. Günün ikinci yarısında ilk olarak TSİ 15:45 civarında AMB Başkanı Lagarde’nin daha sonra ise TSİ 17:00’de Fed Başkanı Powell’ın konuşmalarını dikkatle takip edeceğiz.

EURUSD

Haftanın ilk işlem günü itibarıyla EURUSD paritesinde toparlanmanın devam ettiğini söyleyebiliriz. 1.1800 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlayan paritede günlük grafikteki kanal bölgesinin içinde fiyatlamalar olması halinde toparlanma hareketlerinin yerini alış baskısına bırakabileceğini söyleyebiliriz. Bu olası senaryonun gerçekleşmesi durumunda ilk olarak kanal içinde kalıcılık arayacağız. Bu durumda 1.2000 bölgesine doğru kademeli olarak yükselişler izleyebiliriz. Euro varlıklarına olan talepte bir daralma söz konusu olması durumunda ise 1.8000 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin altına sarkmalar olması halinde 1.1750 ve kritik 1.1500 destek bölgeleri gündemimizde olacaktır.

GBPUSD

İngiltere ve AB arasındaki gerginlikten dolayı sert satışlar gördüğümüz paritede yeni haftanın ilk işlem gününde yükseliş temposunun devam ettiğini söyleyebiliriz. Günlük grafiğe baktığımızda 100 ve 200 günlük ortalamaların kesiştiği bölge olan 1.1270 seviyesinden destek alarak yükseliş temposuna giren paritede alıcıların iştahlarının devam etmesi durumunda kritik 1.3000 psikolojik düz seviyeyi takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerindeki günlük kapanışlarda 1.3050 ve 1.3100 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Paritedeki olası bir ikinci satış dalgasında 1.2900 destek bölgesi kritik önem arz etmektedir. Bu bölgenin kırılması durumunda 1.2800 bölgelerine doğru kademeli bir satış temposu izleyebiliriz.

USDTRY

Yeni haftanın ilk işlem gününde kur tarafındaki alıcıların iştahlarının canlı olduğunu söyleyebiliriz. 7.5000 bölgesinin üzerinde kalındığı sürece alım baskısının ön planda olacağını düşündüğümüz kurda 7.6000 – 7.6600 ve kritik 7.7000 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Bu tarihi direnç bölgelerinin aşılması durumunda alım momentumunda belirgin bir artış izleyebiliriz. Olası düzeltmelerde ilk olarak 7.5000 destek bölgesinin altında fiyatlamalar arayacağız. Bu olası senaryonun gerçekleşmesi durumunda 7.4000 destek bölgesi takibimizde olacaktır. Jeopolitik ve politik gelişmelerin fiyatlamalarda belirleyici etken olduğunu söyleyebiliriz.

ALTIN

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Pandemisi’ne yönelik gelen haber akışlarındaki olumsuz tabloların etkisiyle güvenli liman ihtiyacının haftanın ilk işlem günü itibarıyla devam ettiğini söyleyebiliriz. $1900 bölgesinin üzerinde kalıcılık sağlayan emtiada küresel unsurlardan gelecek haber akışlarının olumsuz olması halinde $1978 ve kritik $2000 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu direnç bölgelerinin aşılması halinde alım momentumunun ivmelenebileceğini söyleyebiliriz. Emtiadaki tansiyonun düşmesi durumunda $1945 – $1918 destek bölgeleri radarımızda olacaktır. Bu desteklerin kırılması halinde ise bir satış baskısından bahsedebiliriz.

BRENT PETROL

OPEC’in pozitif açıklamalarıyla destek bulan emtianın 22 günlük ortalamasının üzerinde fiyatlamalara devam ettiğini görmekteyiz. Psikolojik $40.00 bölgesinin üzerinde günlük kapanışlar yaparak alıcıların kararlı olduklarını gördüğümüz emtiadaki alıcıların bu kararlılıklarının devam etmesi durumunda $44.20 direnç bölgesine kadar yükseliş atakları görebiliriz. Bu direnç bölgesinin aşılması halinde ise alıcılar için önemli bir direnç olan $45.00 bölgesini izleyeceğiz. Bu bölgenin üzerinde günlük ve sonrasında haftalık kapanışlar görmemiz durumunda alım momentumunda artış görebiliriz. Olası bir satış temposunda ilk olarak $43.00 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgeni altına geçilmesi halinde ise $41.40 ve psikolojik $40.00 destek bölgeleri gündemimizde olacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.