21.07.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz haftanın son günlerine doğru başlayan Avrupa Liderler Zirvesi’nde ilk etapta bir anlaşma olmamasından dolayı piyasalardaki tedirginliğin yüksek seviyede olduğunu ve bu durumda güvenli limanlara bir talep olduğunu gözlemledik. Sabah saatlerinde AB Liderleri bir teşvik paketi üzerinde anlaşmaya vardı. Bu anlaşmaya göre AB’ye üye ülkelere 750 Milyar Euro’luk ortak tahvil arz edilecek. Korona virüsüne yönelik gelişmelerde ise her ne kadar başta ABD olmak üzere bazı ülkelerde yaşanan yüksek vaka sayılarına rağmen aşı çalışmalarına yönelik gelen haber akışları piyasadaki küresel risk iştahını yüksek tutmasını sağlıyor. Bunların yanında, Oxford Üniversitesi tarafından yapılan aşı denemelerinde olumlu sonuçlar alındığına dair haber akışlarının piyasalardaki karşılığını gün içinde izleyebiliriz.

EURUSD

AB Liderler toplantısından çıkan teşvik paketinin etkisiyle Euro varlıklarına olan talepte bir artış gözlemlemekteyiz. Olası formasyon oluşumu içerisindeki fiyatlamalarına devam eden paritenin 1.1400 seviyesinin üzerinde fiyatlanarak buralarda kalıcılı olmaya çalıştığını görmekteyiz. Yükselişlerin devamı için 1.1500 direncinin aşılması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu psikolojik seviyenin aşılması halinde 1.1530 ve 1.1565 direnç bölgeleri gündemimizde olacaktır. Olası düzeltmelerde ilk olarak 1.1400 bölgesini takip edeceğiz. Fiyatlara destek olmasını beklenen bu bölgenin altına sarkmalar olması halinde geri çekilmelerin 1.1370 seviyelerine kadar olmasını bekleyebiliriz.

GBPUSD

Geçtiğimiz günün ilk yarısında satıcılı seyir izleyen paritede BoE Başkanı Bailey’in konuşmasından sonra sert yükselişler izledik. Yeni işlem gününde 5 saatlik H.O’nın 22 saatlik H.O’yı aşağıdan yukarı doğru kestiğini belirtelim. Bu durumdan kaynaklı olarak olası alıcılı seyirde ilk olarak 200 saatlik H.O’ya denk gelen 1.2580 seviyesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu direnç bölgesinin aşılması haline 1.2650 kritik direnç bölgemizi takip edeceğiz. Satıcıların baskın gelmesi halinde ise ilk olarak 1.2550 destek bölgesini izlemeye devam edeceğiz. Satıcılı seyrin momentum kazanabilmesi için bu seviyenin altında saatlik kapanışlar arayacağız. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde psikolojik seviye olan 1.2500 bölgesinin fiyatlamalara destek olabileceğini düşünebiliriz.

USDTRY

Kur tarafındaki yatay seyrin devam ettiğini gözlemlemekteyiz. 6.8750 altındaki fiyatlamalarına devam eden paritede gün geçtikçe bollinger bandının daha da daraldığını görmekteyiz. Bu daralmaların sonucunda genellikle sert fiyat hareketliliklerin olduğunu söyleyebiliriz. Bu olası hareketin yukarı yönlü olması halinde ilk olarak 6.8750 seviyesini takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 6.9200 ve 6.9600 bölgeleri direnç olarak takibimizde olmaya devam edecektir. Olası düşüşlerde 6.8100 ve 6.7800 destek bölgeleri güncelliğini korumaktadırlar. Gün içerisinde gelebilecek jeopolitik ve siyasi gelişmelerin fiyatlamalarda etkili olabileceğini söyleyebiliriz.

ALTIN

Liderler Zirvesi’nden ilk etapta gelen olumsuz haber akışları ile yükseliş atakları gördüğümüz emtia için yeni işlem gününde gelen ortak bir karar sonrasında gün içindeki fiyat hareketleri kritik önem arz edecektir. Dolar endeksindeki zayıflıktan dolayı yükseliş atakları izlediğimiz emtiada iki hafta önceki zirvesinin test edilerek aşıldığını görmekteyiz. Yükselişlerin devamı halinde 10 yıl önceki direnç bölgelerini takip edeceğiz. Gerek AB Liderler toplantısından gelen ortak gerekse korona virüsünün aşısına dair pozitif haberlerin küresel riski azaltması durumunda sırasıyla $1815 – $1800 bölgelerine bir gevşeme izleyebiliriz. $1800 bölgesinin aşağısına sarkma olması durumunda $1780 bölgesi gündemimizde olacaktır.

BRENT PETROL

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde geri çekilmeler izlediğimiz petrolde dün itibarıyla toparlanmanın yaşandığını görmekteyiz. Uzun süredir $44.00 bölgesinin hemen altında fiyatlanan emtianın olası bir yükselen üçgen formasyonunun üst bölgesindeki hareketlilikleri emtiadaki pozitif görünümü koruduğunu söyleyebiliriz. Bu bölgenin aşılması halinde olası bir yükselen üçgen formasyonunun tetiklenebileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda $44.40 ve $45.00 direnç bölgeleri gündemimizde olabilir. Olası bir geri çekilme yaşanması halinde $42.55 – $41.15 bölgelerini destek olarak takip etmeye devam edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altında kapanışlar olması halinde geri çekilmelerin yerini satış baskısının alabileceğini söyleyebiliriz. Psikolojik $40.00 bölgesine kadar bu baskının devam edebilme ihtimali olduğunu söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.