20.11.2019 Forex Bülteni

Ticaret Savaşları ve Brexit gibi küresel unsurların piyasada belirleyici olmaya devam ettiğini görmekteyiz. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un açıklamalarından sonra küresel risk iştahının arttığını ama son günlerde Çin tarafından gelen çekimser tutum ile bu risk iştahının törpülendiğini görmekteyiz. Akşam saatlerin TSİ 22:00’de FOMC Toplantı Tutanakları’nı dikkatle takip edeceğiz.

 

EURUSD

Akşam saatlerinde gelecek FOMC Toplantı Tutanakları ile paritede yüksek volatilitenin olacağını düşünmekteyiz. Bunun dışında ABD Başkanı Donald Trump’ın, FED Başkanı Jerome Powell ile görüşme yaptığını ifade etmesi EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketleri sağladı. Görüşmede, FED’in faiz indirmesine yönelik açıklamalarda bulunduğunu ifade etmesi sonrasında yukarı yönlü hareketliliklerde kalıcılık görmekteyiz. Teknik olarak baktığımızda, alıcılı seyrin devamı halinde 1.1080 ve 1.1100 direnç seviyelerini test etmesini bekleyebiliriz. Aşağı yönlü hareketlilikte 1.1060 ve 1.1040 destek seviyelerini izleyeceğiz.

GBPUSD

12 Aralık erken seçimleri öncesinde Brexit Partieis Lideri Nigel Farage’ın, 43 seçim bölgesinden çekileceği açıklaması ile Muhafazakar Parti’nin mecliste daha fazla sandalyeye sahip olacak olması, anlaşmalı Brexit’e dair umutları arttırdı. Bu gelişmeler bağlamında paritede yukarı yönlü ataklar izlemekteyiz. 1.3000 seviyesini kritik direnç olarak çalıştığını gördüğümüz parite için bu seviye altında kalındığı sürece 1.2900 ve 1.2860 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler görebiliriz. Yukarı yönlü atakların devamı halinde 1.2930 ve 1.2960 dirençlerini takip edeceğiz.

USDTRY

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD ile 100 Milyar Dolarlık ticaret hacmine ulaşılması yönünde açıklamaları ile Tl varlıklarının değerlendiğini görmekteyiz. Erdoğan’ın, Trump’ın azil sürecini takip ettiğini söylemesi dikkat edici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Teknik olarak baktığımızda, 5.7000 destek seviyesini test eden parite için bu destek altına sarkma olması halinde 5.6400 ve 5.6200 destek seviyelerine kadar satıcılı seyrin devam etmesini bekleyebiliriz. Yukarı yönlü hareketlilikte 5.7600 ve kritik 5.7900 seviyeleri direnç olarak takibimizde olacaktır.

ALTIN

Ticaret Anlaşması görüşmelerinde Çin’in çekimser tavır sergilemesi ile küresel risk iştahının törpülenip güvenli limanlara olan talebin arttığını söyleyebiliriz. Brexit süreci ve diğer küresel risk unsurlarından gelecek haber akışını takip ederek Değerli Metal’de yön arayacağız. Bir süredir devam eden düşüşün 1450 seviyesinden destek aldığını görmekteyiz. Yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi halinde 1480 ve 1488 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Emtiada satıcılı seyrin olması halinde 1464 ve 1456 destek seviyelerine kadar düşüşler görebiliriz.

BRENT PETROL

Çin odaklı gelişmeler ile emtiada sert satışların meydana geldiğini görmekteyiz. Günlük vadede 35 günlük süren yükseliş bandının alt seviyesine kadara geri çekilmenin yaşandığını görmekteyiz. Seviye olarak baktığımızda 60.80 $ seviyesinden destek alan emtianın yönünü yukarı çevirmesi halinde 61.30 ve 61.90 direnç seviyelerini test edebiliriz. İki gündür süren sert düşüşün devam etmesi halinde kritik 60 $ ve 59.30 $ destek seviyelerini takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.