20.10.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Haftanın ilk işlem gününde FED Başkanı Jerome Powell ve AMB Başkanı Lagarde’nin açıklamalarını takip ettik. İlk olarak Powell, doların küresel rolü dikkat alındığında dijital para birimine ilişkin, ABD’nin politika, inovasyon ve gelişmelerde ön saflarda olması gerektiğini belirterek, “ABD için bunu doğru bir şekilde yapmanın ilk yapmaktan daha önemli olduğunu düşünüyoruz.” dedi. Dijital para birimlerinin ödeme sistemlerini geliştirebileceğini vurgulayan Powell, daha az maliyetli ve hızlı işlem yapma imkanı sunacağını anlattı. AMB Başkanı Lagarde’nin açıklamalarına baktığımızda Avrupa’da artan Covid-19 vakaları nedeniyle virüsün yayılmasını engellemek için sosyal mesafe gibi yeni önlemlerin alınmaya başlanması nedeniyle Euro bölgesinin ekonomik toparlanmasında belirsizliğin sürdüğünü vurguladı. OPEC ve OPEC dışı bazı petrol üreticisi ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, Nisan ayında kararlaştırılan “Üretim Kesintisi Anlaşmasına” tam bağlılık vurgusunda bulundu. Veri açısından baktığımızda, yurt içinde Merkezi Hükümet Borç Stok’u açıklanacakken, Almanya’da ÜFE, Euro Bölgesi’nde Cari İşlemler Dengesi ön planda olacak.

EURUSD

Dolar endeksindeki kararsız görünümden kaynaklı olarak EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlilikler görmekteyiz. 1.1800 bölgesinin fiyatlamalarda kritik önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Bu bölgenin üzerindeki kapanışlarda kalıcılık sağlanması halinde alım yönlü hareketliliklerde artış görebiliriz. Bu olası durumda 1.1835 ve 1.1850 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Bu direnç bölgelerinin aşılması halinde ise 1.2000 bölgesine doğru kademeli yükselişler izleyebiliriz. Fiyatlamaların 1.1800 bölgesi altında kalması halinde satış yönlü hareketliliğin ön planda olacağını söyleyebiliriz. Bu durumda 1.1740 ve 1.1670 destek bölgelerini takip edeceğiz. Olası hacimli satışlarda kalıcılık sağlanması için bu destek bölgelerinin altında günlük kapanışlar arayacağız.

GBPUSD

Haftaya alıcılı başlayan paritenin kritik 1.3000 bölgesini aştığını ancak bu bölge üzerinde kalıcılık sağlayamadığını görmekteyiz. Geçtiğimiz işlem gününde Sterlin varlıklarında değer kazanımları izlesekte gün kapanışında bu değer kazanımlarının sınırlandığını görmekteyiz. Genel olarak 1.2900 bölgesinin üzerinde kalıcılık sağlandığı sürece pozitif bir tempoda fiyatlamalar beklediğimiz paritede 1.3000 – 1.3050 ve 1.3100 bölgelerini direnç olarak takip edeceğiz. 1.3000 bölgesinin üzerinde günlük kapanışlar görmemiz halinde alım yönlü işlemlerde momentum kazanımı görebiliriz. Satıcıların iştah seviyelerinin artması halinde ise 1.2900 ve 1.2850 bölgeleri izleyeceğimiz destek seviyeleri olacaktır. Bu destek seviyelerinin altındaki fiyatlamalarda satıcılı seyrin derinleşebileceğini söyleyebiliriz.

USDTRY

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Karadeniz’de 85 milyar m3 doğalgaz rezervinin bulunduğu haberini vermesinden sonra haftaya alıcılı başlayan TL varlıklarındaki pozitif havanın haftanın ikinci işlem günü itibarıyla devam ettiğini görmekteyiz. Eylül ayındaki zirvesi olan 7.8700 bölgesinden destek aldığını gördüğümüz fiyatlamalarda aşağı yönlü hareketliliğin devam etmesi adına bu bölgenin altına geçilmesi gerekmektedir. Bu durumda 7.8000 ve 7.6000 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Kurdaki tansiyonun tekrar güç kazanarak TL varlıklarına olan talepte bir azalma olması halinde 7.9600 ve kritik 8.0000 bölgelerini direnç olarak takip edeceğiz. Bu direnç bölgelerinin aşılması halinde alım yönlü işlemlerde ivmelenme izleyebiliriz.

ALTIN

Daralan üçgen içerisinde fiyatlanmaların devam ettiğini gördüğümüz emtiada formasyon oluşumunun sonlarına doğru gelindiğini görmekteyiz. Bu formasyonun yukarı yönlü hacimli bir şekilde kırılması halinde alıcıların iştah seviyelerindeki artışın etkisiyle emtiada yeni tarihi zirve fiyatlamalarına doğru kademeli yükselişler izleyebiliriz. Bu olası durumda $1918 ve $1935 direnç bölgeleri gündemimizde olacaktır. Bu bölgelerin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde yukarı yönlü hareketliliklerde momentum kazanımı görebiliriz. Küresel risk iştahının artması durumunda genellikle sermaye çıkışlarının yaşanması beklenen emtiada $1875 ve $1850 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Gün içinde küresel unsurlardan gelebilecek haber akışlarının fiyatlamalar açısından önemli olduğunu söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Haftanın ikinci işlem günü itibarıyla emtiada satıcılı bir tempo izlesekte Ekim ayı başı itibarıyla bakıldığında emtianın pozitif bir görünüm sergilediğini söyleyebiliriz. Günlük grafikte baktığımızda 100 günlük H.O’sının 200 günlük H.O’yı aşağıdan yukarı doğru kesmesi bu görünümü destekleyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu iki ortalamanın daha önce 2019 Eylül’ünde kesiştiklerini göz önüne aldığımızda bu durumun fiyatlamalar açısından kritik önem arz ettiğini ifade edebiliriz. Olası yukarı yönlü hareketliliklerde $43.70 direnç bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin hacimli bir şekilde aşılması durumunda olası bir ikili dip formasyonu izleyebiliriz. Satıcıların fiyatlamaları baskılamaları halinde $41.30 ve psikolojik bir seviye olan $40.00 bölgelerini takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.