19.11.2019 Forex Bülteni

Piyasalarda fiyatlamaların odak noktasında küresel risk unsurlarının olduğunu söyleyebiliriz. Bir süredir pozitif haber akışlarının geldiği ABD-Çin görüşmelerinden, geçtiğimiz gün Çin tarafından gelen çekimser tutumun sonucunda piyasalarda risk algısının ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Veri açısından baktığımızda sakin bir işlem günü geçireceğiz. Günün ikinci yarısında ABD tarafından gelecek İnşaat İzinleri datasını ve FOMC üyesi Willams’ın konuşmasını takip edeceğiz.

EURUSD

Paritede Brexit sürecinden gelen haber akışlarının alımlara yol açtığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz hafta ABD tarafından gelen İmalat ve Sanayi Üretimi verisindeki görünümün negatif yönlü olması da bu yükselişi destekleyen unsurlardan biri oldu. Önümüzdeki günlerde Aralık’ta yapılacak FED toplantısının paritede dalgalanmaya sebep olabileceğini düşünebiliriz. Teknik olarak baktığımızda, Euro varlıklarına olan talebin artması halinde 1.1090 ve 1.1105 direnç seviyelerine kadar yükseliş görebiliriz. Olası düşüşlerde 1.1065 ve 1.1045 seviyelerinin destek olabileceğini söyleyebiliriz.

GBPUSD

Brexit’e dair umutların artması ile beraber 12 Aralık erken seçimin paritede yukarı yönlü atakların meydana gelmesini sağladığını söyleyebiliriz. Brexit Partisi Lideri Nigel Farage’ın; Muhafazakar Parti’nin çoğunluk sağladığı bölgelerden partisinin çekileceğini ifade etmesi sonucunda bu durumun Muhafazakar Parti’nin meclisteki sandalye sayısının arttıracak olması paritedeki yükselişleri kalıcı hale getirmektedir. Günlük vadede baktığımızda 1.3000 direncinin hemen altında ikili dip formasyonu çalışması görmekteyiz. Bu formasyonun aktif olabilmesi için 1.3000 seviyesi üzerinde haftalık kapanışlar arayacağız. 1.3000 direnci üzerinde takip edilecek bir sonraki direncimiz 1.3020 seviyesi olacaktır. Güncel gelişmelere istinaden düşüşlerin alım fırsatı olacağı parite için, olası satıcılı durumunda 1.2945 ve 1.2922 destek seviyelerini izleyeceğiz.

USDTRY

Erdoğan-Trump görüşmesi sonrasında paritede sakin bir havanın hakim olduğunu söyleyebiliriz. Yaklaşan PPK Toplantısı öncesinde kurda dalgalanmaların meydana geleceğini söyleyebiliriz. Teknik olarak baktığımızda yatay bir fiyatlamanın olduğunu gördüğümüz USDTRY paritesinde 5.7000-5.7900 arasında bir bant hareketi görmekteyiz. Bu seviyelerin dışına çıkması halinde bir trend başlangıcı olabileceğini düşünebiliriz. Yukarı yönlü hareketliliklerde bandın üst seviyesi olan 5.7900 ve daha yukarıda 5.8300 seviyelerini direnç olarak göreceğiz. Olası satıcılı seyirde 5.7000 ve 5.6400 destek seviyelerini izleyeceğiz.

ALTIN

ABD-Çin arasındaki görüşmelere dair son günlerde gelen çekimser açıklamaların sonucunda emtiada yukarı yönlü atakların yaşandığını görmekteyiz. Küresel risk unsuru teşkil eden bu görüşmelerin piyasalarda volatiliteye sebep olduğunu görmekteyiz. Seviye olarak olarak baktığımızda, yukarı yönlü ataklarda 1476 ve 1479 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Küresel risk algısının azalması durumunda 1466 ve 1462 destek seviyelerini izleyeceğiz.

BRENT PETROL

Çin’in çekimser yaklaşımı sonrasında sert düşüşlerin yaşandığı emtiada 62 $ seviyelerinde alıcıların devreye girdiğini görmekteyiz. Ticaret görüşmelerinden gelecek haber akışlarını takip ederek emtiada yön arayacağız. Petrole olan talebin azalması halinde 62.05 ve 61.80 destek seviyelerini izleyeceğiz. Ticaret görüşmelerinden olumlu haber akışlarının gelmesi halinde 62.80 ve 63.50 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.