19.10.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Moody’s tarafından İngiltere’nin kredi notuna dair gelen negatif güncellemenin Euro Bölgesi varlıkları üzerinde bir baskı yaratabilir. Bu durum güvenli limanlara ve kısmen Amerikan dolarına bir talep oluşturabilir. Bu gelişmenin yanı sıra Çin hükümeti tarafından ABD’de Çinli öğrenci ve araştırmacıların yargılanmasına karşılık olarak Çin’deki ABD vatandaşlarının gözaltına alabileceğine dair gelen haber akışları piyasalarda tedirginlik yaratabilecek bir diğer unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. ABD tarafında yaklaşan seçimler öncesinde tarafların söylemlerinin piyasalardaki fiyatlamalarda etkili olabileceğini ifade edebiliriz. Teşvik paketine dair gelebilecek haber akışlarının piyasalarda geniş yankı uyandırabileceğini söyleyebiliriz. Yurt içine baktığımızda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Karadeniz’de 85 milyar m3 doğalgaz rezervinin bulunduğuna dair söylemleri hafta başı itibarıyla TL lehine hareketlilikleri beraberinde getirdi. Gün içinde özellikle Azerbaycan – Ermenistan arasındaki gerilime dair gelebilecek haber akışlarının fiyatlamalarda etkili olabileceğini söyleyebiliriz. Gün içinde piyasanın odak noktasında FED Başkanı Powell’ın ve AMB Başkanı Lagarde’nin konuşmalarının olmasını beklemekteyiz.

EURUSD

Euro varlıklarına olan talepte henüz bir artışın olmadığını görmekteyiz. Bu durum EURUSD paritesinin baskılanmasına yol açmaktadır. 1.1800 bölgesinin altında kalındığı sürece bu baskılanmanın devam edebileceğini söyleyebiliriz. 4 saatlik grafikte baktığımızda 22 ve 200 periyoluk H.O’larının altında kalan paritede satıcıların baskın olmaya devam etmeleri durumunda 1.1670 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin altındaki fiyatlamalarda sırasıyla 1.1640 ve 1.1600 destek bölgeleri gündemimizde olacaktır. Yukarı yönlü olası hareketliliklerde 1.1740 ve psikolojik 1.1800 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu bölgenin üzerindeki olası fiyatlamaların kalıcılık sağlaması halinde paritede bir alım temposu izleyebiliriz.

GBPUSD

GBPUSD paritesine günlük grafikte baktığımızda 22 günlük H.O’sının üzerinde kalma çabalarının devam ettiğini görmekteyiz. Bu bölge aynı zamanda kritik 1.2900 seviyesine denk gelmektedir. Bu bölgenin üzerinde kalındığı sürece paritedeki görünümün kısmen pozitif kalmaya devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu pozitif görünümün etkisiyle alıcıların iştah seviyelerinde bir artış yaşanması durumunda psikolojik 1.3000 bölgesini takip edeceğiz. Bu kritik bölgenin geçilmesi durumunda 1.3050 ve 1.3100 direnç bölgeleri gündemimizde olabilir. Olası bir satıcılı seyirde ise ilk olarak 1.2900 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu destek bölgesinin altına geçilmesi durumunda ise 1.2850 destek bölgesi gündemimizde olacaktır.

USDTRY

Hafta sonu gelen yeni doğalgaz rezervi haberiyle hafta açılışında TL varlıklarında değer kazanımları görmekteyiz. 7.9600 direnç bölgesini Ekim ayı boyunca üç kere test eden paritede alıcıların bu bölgeyi aşamadıklarını görmekteyiz. Bu durum TL varlıklarına lehine fiyatlanmaları beraberinde getirmektedir. TL varlıklarındaki bu pozitif görünümün devam etmesi durumunda 7.8000 ve 7.6000 destek bölgelerini takip edeceğiz. Bu bölgelerin altındaki fiyatlamalarda kurdaki tansiyonda bir sakinleşme görebiliriz. Alıcıların tekrar güç kazanması durumunda ise daha önce üç kere test edilen 7.9600 ve psikolojik 8.0000 bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin üzerinde günlük kapanışlar görmemiz durumunda kurda yeni tarihi zirve fiyatlamaları izleyebiliriz.

ALTIN

Altın emtiasına günlük grafiğe baktığımızda sıkışan bir üçgen formasyonu görmekteyiz. Bu oluşumun olası kırılmasında ilgili yöne doğru sert hareketlilikler izleyebiliriz. Bu olası hareketliliğin aşağı yönlü olması halinde 100 günlük H.O’ya denk gelen $1875 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin altındaki fiyatlamalarda ise sırasıyla $1850 ve $1830 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Sıkışan üçgen formasyonun yukarı yönlü kırılması durumunda ise piyasa oyuncularının ciddiye aldığı bir bölge olan $1918 seviyesini takip edeceğiz. Alımların momentum kazanması adına bu bölgenin üzerinde kalıcılık arayacağız. Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda $1935 ve $1955 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Yaklaşan ABD seçimleri öncesinde emtiada sert hareketliliklerin olabileceğini ifade edelim.

BRENT PETROL

Fiyatlamalara günlük grafikte baktığımızda 100 günlük H.O’sının 200 günlük H.O’sını aşağıdan yukarı doğru keserek pozitif bir hava sergileyen petrol emtiasında $43.00 bölgesinin kritik olduğunu söyleyebiliriz. Bu bölgenin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde Eylül başından bu yana test edilen $43.70 direnç bölgesini takip edeceğiz. Alıcıların bu bölgeyi geçmeyi başarmaları durumunda emtiadaki pozitif görünümün ivmelenebileceğini düşünebiliriz. Bu durumda $44.20 ve psikolojik $45.00 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Olası aşağı yönlü hareketliliklerde $41.30 ve düz seviye olan $40.00 bölgelerini destek olarak izleyeceğiz. Özellikle $40.00 bölgesinin altındaki olası fiyatlamalarda satıcılı seyirde bir yükseliş izleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.