18.10.2019 Forex Bülteni

Geçtiğimiz işlem gününde, hem yurt içi tarafta Tl varlıklarında hem de yurt dışında Sterlin varlıklarında pozitif hareketlilik izledik. İlk olarak Brexit sürecindeki pozitif bilgi akışıyla Sterlin varlıklarında, ani yükselişler görmemize rağmen sonraki saatlerde ülke içindeki karışık görünümden dolayı bir miktar düzeltme gördük. Yeni işlem gününde veri açısından sakin bir gün geçireceğiz. Akşam saatlerinde İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in konuşmasını takip edeceğiz.

 

EURUSD


İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) taraflarının, Brexit konusunda bir uzlaşma sağladığını ifade etmesi neticesinde Euro varlıkları üzerinde talep artışı meydana geldiğini görmekteyiz. Önümüzdeki süreçte bu uzlaşmanın ilgili tarafların parlamentolarında onaylanmasını izleyeceğiz. Teknik olarak, yukarı yönlü atakların devam etmesi durumunda 1.1130 ve 1.1150 dirençlerini takip edeceğiz. Yükseliş temposunda olduğunu düşündüğümüz parite için olası düşüşlerde 1.1108 ve 1.1090 destek seviyelerini izleyeceğiz. Akşam saatlerinde hem FOMC hem de İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in konuşmalarınız takip edeceğiz.

GBPUSD


Piyasanın odağında bulunan Sterlin varlıklarında yüksek volatilitenin meydana geldiğini görmekteyiz. 4 saatlik grafikte, Alligator indikatörünün yukarı taşıdığını gördüğümüz parite için önümüzdeki süreçte AB ve İngiltere arasındaki uzlaşmadaki gelişmeleri izleyeceğiz. Gün içerisinde veri açısından sakin bir gün geçireceğiz. Teknik olarak, 1.2900 seviyesinin altında fiyatlamaların meydana geldiğini gördüğümüz parite için, Sterlin varlıklarına olan talebin devam etmesi halinde 1.2890 ve 1.2920 direnç seviyelerini izleyeceğiz. 1.2900 seviyesi için psikolojik direnç seviyesi diyebiliriz. Brexit uzlaşması kararının ilgili ülkelerin parlamentolarında kabul edilmemesi durumunda Sterlin varlıklarında satıcılı seyir izleyeceğini düşünebiliriz. Bu senaryoda 1.2842 ve 1.2800 destek seviyelerini izleyeceğiz.

USDTRY


ABD-Türkiye arasındaki müzakerelerin neticesinde 13 maddelik bir anlaşma sağlandığının açıklanması sonrasında TL varlıklarına ciddi bir talep geldiğini  görmekteyiz. Gelen olumsuz haberlere rağmen 5.9000 seviyesinin üstünde kalıcılık sağlayamayan paritede gelen uzlaşma haberi satıcıların iştahını arttırdı. Bu uzlaşmanın ana konusu Suriye bölgesinde 120 saatlik ateşke ilan edileceği ve bu sürede YPG unsurlarının bölgeden çekileceğidir. Teknik olarak sert düşüş yaşayan paritede TL varlıklarına olan talebin devam etmesi halinde 5.7600 ve 5.7250 destek seviyelerini izleyeceğiz. Yukarı yönlü olası yükselişlerde 5.8500 ve 5.9100 direnç seviyeleri takibimizde olacaktır. Volatilitenin yüksek olacağını söyleyebiliriz.

ALTIN


Brexit sürecinden gelen pozitif haberler ile piyasadaki risk algısının artarak güvenli limanlara olan ihtiyacın azaldığını görmekteyiz. İngiltere’den gelen pozitif haber akışının yarattığı havayı, muhalefetin desteklemeyeceği yönündeki haber akışları emtiayı bir miktar yukarı taşıdı. ABD’den gelen olumsuz veri akışıda bu kısmi yükselişi destekledi. Kademeli olarak düşüş temposunda olan emtiada satıcılı seyrin devamı halinde 1480 ve 1476 destek seviyelerini izleyeceğiz. Küresel risk unsurlarından piyasayı tedirgin edici bilgi akışının gelmesi halinde 1493 ve 1498 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

BRENT PETROL


API Stoklarından gelen verinin çok yüksekgelmesinden sonra emtiada satışların meydana geldiğini görmekteyiz. Bu satıcı seyrin yanı sıra gerek Brexit cephesinden gerekse ABD-Çin arasındaki müzakere sürecinden gelen olumlu haberler ile yükseliş temposunda diyebileceğimiz emtiada bu olumlu havanın devamı halinde 59.80 ve 60.75 direnç seviyelerini izleyeceğiz. 60.75 üstü kapanışlarda yükselişin ivmeleneceğini düşünebiliriz. Olası düzeltmelerde 59.30 ve 58.70 destek seviyelerini takip edeceğiz. Gün içerisinde küresel risk unsurlarından gelebilecek haber akışlarını takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.