17.10.2019 Forex Bülteni

Haftanın dördünce işlem gününde küresel risk unsurlarının piyasaya olan etkisinin devam etmekte olduğunu görmekteyiz. Avrupa tarafından gelen verilerin negatif görünümlü olmasına rağmen, Brexit sürecinden gelen haber akışlarının Euro ve Sterlin varlıklarına olan talebi arttırdığını görmekteyiz. Veri açısından ABD ve İngiltere tarafından gelecek kritik verileri takip edeceğiz.

 

EURUSD

 

 

ABD tarafından gelen verilerin FED’in 2019 yılının faiz politikasından doğan öngörülerin sonucunda Dolar Endeksi üzerine bir baskı görmekteyiz. Brexit sürecinden gelen pozitif havanın EURUSD paritesi üzerinde alım iştahını arttırdığını görmekteyiz. Ticaret Savaşları’ndan gelen olumlu havayı bozacak bazı unsurların bu alım iştahını desteklediğini görmekteyiz. Teknik olarak, alım iştahının devam etmesi halinde 1.1085 ve 1.1105 direnç seviyelerini izleyeceğiz. 1.1105 üzerinde kapanışların olması durumunda alım iştahının momentum kazanacağını düşünmekteyiz. Olası düşüşlerde 1.1065 ve 1.1040 destek seviyelerini dikkatle takip edeceğiz.

GBPUSD


İngiltere ve AB arasındaki Brexit görüşmelerinden gelen pozitif haber akışlarının Sterlin varlıkları üzerinde alım iştahı yarattığını görmekteyiz. Özellikle Brexit konusunda anlaşmaya yakın olunduğuna dair öngörülerin GBPUSD paritesi üzerinde yukarı yönlü atakları sağlıyor. Seviye olarak baktığımızda, alım iştahının devam etmesi durumunda 1.2795 ve 1.2840 direnç seviyelerini dikkatle takip edeceğiz. Brexit sürecinden pozitif haberler geldiği sürece olası düşüşlerin tepki düşüşleri olarak değerlendirerek paritenin 1.2730 ve 1.2705 desteklerine kadar geri çekilmesini bekleyebiliriz.

USDTRY


Jeopolitik risklerin yukarı yönlü ataklara sebep olduğu USDTRY paritesinde, Trump’ın açıkladığı yaptırım listesinde ekonomik anlamda sert açıklamaların olmamasıyla yukarı yönlü atakların baskılandığını görmekteyiz. ABD’den Türkiye’ye gelecek heyetinde iki ülke arasındaki ılımlı havayı bir miktar arttırdığını görmekteyiz. Bugün başlayacak ve iki gün sürece olan AB Zirvesi’nden gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz. Teknik olarak, yukarı yönlü fiyatlamalarda 5.9100 ve 5.9350 direnç seviyelerini izleyeceğiz. ABD-Türkiye heyetlerinin görüşmelerinden pozitif haberlerin gelmesi halinde tepki düşüşlerinin olabileceğini düşündüğümüz bu senaryoda ise 5.8500 ve 5.8150 desteklerine kadar geri çekilmelerin olabileceğini düşünmekteyiz.

ALTIN


Küresel risk unsurlarından gelen genel haber akışlarının pozitif olmasına rağmen kısmi olarak yaşanan tedirginlikler emtiada tepki yükselişlerine sebep oluyor. 1500 seviyesinin altında kaldığı sürece satış baskısında olacağını düşündüğümüz emtiada, 1480 desteğine kadar satıcılı bir seyir izleyebiliriz. Bu destek seviyesininde altına geçilmesi halinde 1473 desteğini dikkatle takip edeceğiz. Risk iştahının artması durumunda 1493 ve 1498 direnç seviyelerini izleyeceğiz. 1498 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde alım iştahının artmasını beklemekteyiz.

BRENT PETROL


Brexit ve Ticaret Savaşları konularının emtia üzerinde volatiliteye neden olduğunu görmekteyiz. OPEC Genel Sekreteri’nin yaptığı açıklamalar ile alıcıların iştahlandığını görmemize rağmen yön tayini açısından küresel risk unsurlarından daha net açıklamalar beklemekteyiz. Gün içerisinde ABD tarafından gelecek Ham Petrol Stokları verisini izleyeceğiz. Teknik olarak, alıcılı seyir halinde 59.80 ve 61.30 dirençlerimiz güncelliğini korumaktadır. Emtiaya olan talebin azalması durumunda 58.05 ve 57.50 destek seviyelerini dikkatle takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.