17.09.2019 Forex Bülteni

Yurt içi tarafta Türkiye İstatik Kurumu (TÜİK)’nun açıklamış olduğu Perakende Satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3.7 azalırken, aylık bazda ise yüzde -1.5’lik bir daralma görüldü. Bunun yanı sıra İşsizlik Oranı , Ağustos ayında yüzde 13.0 seviyesinde açıklandı. Küresel tarafta ise Suudi Arabistan’daki Saudi Aramco Petrol tesisine yapılan saldırı gündem konusuydu. Haftanın ikinci işlem gününde Euro Bölgesinden gelecek ZEW Ekonomik Güven Endeksi ve ABD tarafından gelecek Sanayi Üretimi verilerini takip edeceğiz.

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin güvercin tondaki açıklamaları ile düşüş eğilimi ile hareket eden  paritede,  AMB Başkanı Christine Lagarde ve baş ekonomisti Philip Lane’in parasal genişlemenin devam edeceğini işaret etmeleri Euro varlıkları üzerindeki baskıyı arttırdı. Yarın yapılacak FED toplantısına dair gelecek haberler ve küresel risk unsurlarındaki olası artış volatiliteye sebep olabilir. 1.1000 seviye üstü fiyatlamalar gördüğümüz paritede bu seviye altına geçilmesi halinde 1.0970 ve 1.0930 seviyeleri destek görevini hala korumaktadırlar. 1.1000 seviyesinin üstündeki fiyatların kalıcı olması durumunda kritik 1.1030 ve üstünde 1.1060 seviyesinin direnç olarak izleyeceğiz.

GBPUSD

Brexit konusunda İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, anlaşmalı bir ayrılık istediğine yönelik açıklamaları dikkat çekici oldu. Brexit sürecinden gelen pozitif haberlere rağmen Aramco saldırısı sonrası piyasada dolarizasyon eğilimini görmekteyiz .  İngiltere’de  veri açısından sakin bir işlem günü beklemekle beraber küresel risk unsurlarını takip edeceğiz. 1.2400 seviyesi üstünde kalıcılık sağlanması durumunda yükseliş temposunun devam edeceğini düşündüğümüz parite için yukarı yönlü ataklarda  1.2440 ve 1.2460 seviyelerini direnç olarak  takip edeceğiz. 1.2400 kritik seviyesinin altında kapanışlarda 1.2380 ve 1.2345 seviyelerini destek olarak izleyeceğiz. Gün boyu Brexit sürecinden gelecek haberlerin fiyatlamada volatilite oluşturacağını söyleyebiliriz.

USDTRY

Hafta açılışı itibarıyla kayıplarla açılan  TL ,gün içinde gelen veriler ile bu değer kaybını devam ettirdi. 5.7500 altında kalındığı sürece satış yönlü hareketlerin olabileceğini düşündüğümüz parite için 5.7250 ve 5.7000 seviyelerini destek olarak takip edeceğiz. Yükseliş trendinin devamında 5.7700 ve kritik 5.7900 dirençlerini izleyeceğiz. 5.7900 seviyesi üstünde kalıcılık sağlanması halinde yükselişin hız kazanabileceğini düşünmekteyiz.

ALTIN


Hafta açılışında küresel risklerin etkisiyle yukarı yönlü açılış yapan emtiada ilerleyen saatlerde gelen ılımlı açıklamalar ile geri çekilmeler görmekteyiz. Bu doğrultuda bugün yine  küresel risk unsurlarına dair gelişmeleri öncelikli olarak takipte olacağız. Ayrıca, küresel ekonomik görünüm ve buna paralel olarak emtia talebine etkileri açısından kritik olan; önemli makro ekonomik verilerin sonuçları ve yarın akşam açıklanacak olan FED/FOMC(Federal Açık Piyasa Komitesi) toplantı kararlarına dair öngörüler de emtia üzerinde volatiliteye sebep olabilir. Seviye olarak 1493-1480 desteklerimiz ve 1513 ile 1520 dirençlerimiz güncelliğini korumaktadırlar.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.