17.07.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz gün Avrupa Merkez Bankası kararlarını takip ettik. Faiz oranları ve varlık alım programlarının sabit tutulduğu toplantıda konuşan Başkan Christine Lagarde’nin, 2.Çeyrek’te GSYİH düşüşünün beklentilere paralel olduğunu, 3.Çeyrek’te ise toparlanma beklendiğini, manşet enflasyonun da önümüzdeki aylarda düşüş yaşayabileceğini belirtti. Bu açıklamasının yanı sıra Başkan’ın, toparlanmanın henüz erken aşamada ve dengesiz olduğu ve belirsizliklerin yüksek olduğuna yönelik vurguları da dikkat çeken detaylardandı. Bu açıklamalardan sonra Euro varlıklarında değer kayıpları izledik. Haftanın son işlem gününde veri açısından bakacak olursak, öğle saatlerinde ilk olarak Euro Bölgesi’nden gelecek TÜFE verilerini takip edeceğiz. Bu veriden sonra ise BoE Başkanı Bailey’in konuşmasını dikkatle takip edeceğiz.

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutmasının yanı sıra ABD tarafından gelen veri akışlarındaki pozitiflikten kaynaklı olarak EURUSD paritesinde bir miktar satış izledik. Gün içinde 1.1400 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar yaptıktan sonra günü bu seviyenin altında kapattığını gördük. Alıcıların iştahlarının artması için 1.1400 seviyesinin aşılması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu durumda 1.1450 ve 1.1500 bölgeleri takip edeceğimiz direnç seviyeleri olacaktır. Euro varlıklarına olan talebin azalması halinde olası bir satıcılı seyir halinde 1.1350 ve 1.1310 bölgelerine kadar düşüş izleyebiliriz. Bu seviyelerinde altına geçilmesi halinde satıcılı seyrin derinleşebileceğini söyleyebiliriz.

GBPUSD

Geçtiğimiz günün ilk yarısında satıcılı seyir izleyen paritede BoE Başkanı Bailey’in konuşmasından sonra sert yükselişler izledik. Yeni işlem gününde 5 saatlik H.O’nın 22 saatlik H.O’yı aşağıdan yukarı doğru kestiğini belirtelim. Bu durumdan kaynaklı olarak olası alıcılı seyirde ilk olarak 200 saatlik H.O’ya denk gelen 1.2580 seviyesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu direnç bölgesinin aşılması haline 1.2650 kritik direnç bölgemizi takip edeceğiz. Satıcıların baskın gelmesi halinde ise ilk olarak 1.2550 destek bölgesini izlemeye devam edeceğiz. Satıcılı seyrin momentum kazanabilmesi için bu seviyenin altında saatlik kapanışlar arayacağız. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde psikolojik seviye olan 1.2500 bölgesinin fiyatlamalara destek olabileceğini düşünebiliriz.

USDTRY

USDTRY paritesinde yaklaşık 1 aydır yatay bir seyir izlemekteyiz. Bollinger bandının her geçen gün daraldığını ifade ederek olası bir yön tayini durumunda hareketin sert olabileceğini söyleyebiliriz. Fiyatların bollinger bandının orta çizgsinin üstünde olması nispeten pozitif bir görünüm oluştursa da siyasi ve jeopolitik konularda gelebilecek haber akışlarının fiyatlamalara ani etkisi olabileceğini söyleyebiliriz. Yukarı yönlü bir hareketlilik olması durumunda ilk olarak uzun süredir aşılamayan 6.8750 seviyesini direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin aşılması halinde alıcıların fiyatları sert bir şekilde yukarı taşıyabileceğini söyleyebiliriz. Olası bir düşüş durumunda 6.8100 ilk izleyeceğimiz destek bölgemiz olacaktır. Bu destek seviyenin altına geçilmesi durumunda satıcılı seyirde 6.7800 bölgesini destek olarak takip edeceğiz.

ALTIN

Geçtiğimiz işlem gününde dolar endeksindeki pozitiflilikten kaynaklı olarak küresel risk iştahının artarak güvenli limanlara olan talebin azaldığını görmekteyiz. Düşüş kanalının üst çizgisini test eden emtianın, bu bölgede direnç ile karşılaşıp kanalın içinde fiyatlamaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Küresel risk algısının tekrar güç kazanması halinde güvenli limanlara olan talebin artmasından kaynaklı olarak emtiada yukarı yönlü ataklar izleyebiliriz. Bu durumda ilk olarak $1800 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin aşılması durumunda sırasıyla $1815 ve $1818 direnç bölgelerini izleyeceğiz. Satıcılı seyrin devam etmesi durumunda ise düşüş kanalının alt bölgesini destek olarak izleyeceğiz. Bu kanalın aşağı doğru kırılması durumunda $1780 bölgesini bir sonraki destek olarak takip edeceğiz.

BRENT PETROL

Yükselen üçgen oluşumunu devam ettiren petrol emtiasının $44.00 bölgesinde direnç ile karşılaşıp bir miktar satıcılı seyir izlediğini görmekteyiz. Yükselişlerin güç kazanabilmesi için ilk olarak $44.00 seviyesinin üzerinde günlük kapanışlar arayacağız. Bu durumun gerçekleşmesi halinde yükselen üçgeni yukarı doğru kırmış olacak emtiada yukarı yönlü sert ataklar izleyebiliriz. Bu olası hareketlilikle $44.40 ve psikolojik $45.00 bölgesi direnç olarak karşımıza çıkacaktır. Emtiaya olan talebin azalması halinde ise sırasıyla $43.00 ve $42.55 destek bölgelerini dikkatle takip edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altına sarkmalar olması durumunda yükselen üçgen formasyonundaki görünümün bozulabileceğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.