16.12.2019 Günlük Bülten

Haftanın ilk işlem gününde Ticaret Savaşları’na dair haber akışlarının piyasalarda etkili olacağını söyleyebiliriz. Faz 1 anlaşmasının onaylanmasıyla beraber küresel anlamda güvenli limanlardan çıkışların olacağını görebiliriz. Anlaşma sonrasında Çin’in, tarifelerin kademeli olarak kaldırılacağını dair açıklamalarının da dikkat edilecek bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Gün içinde veri açısından Almanya ve İngiltere tarafından PMI verilerini takip edeceğiz.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta kritik FED/FOMC ve ECB toplantılarını takip ettik. Perşembe günü yapılan ECB toplantısında faiz kararının sabit tutulmasından sonra parite tarafında sert bir düşüş gördük. Teknik olarak baktığımızda, 1.1100 seviyesinin üstünde fiyatlamaların devam ettiğini gördüğümüz EURUSD paritesinde, bu seviye üzerinde kalındığı sürece yükseliş temposunun devam edebileceğini düşünebiliriz. Temponun devamı halinde 1.1155 ve 1.1190 direnç seviyelerinin test edilmesini bekleyebiliriz. Olası düşüşlerde 1.1115 ve 1.1095 destek seviyelerini takip edeceğiz.

GBPUSD

İngiltere seçimlerinde Boris Johnsonn’ın açık ara galip çıkmasından sonra parlamentoda 362 sandalye kazanması dikkatleri çekti. Sterlin varlıklarına olan talebin artmasını sağlayan bu gelişme sonrasında geçtiğimiz haftanın son işlem gününde paritede sert yükselişler izledik. İskoçya Ulusa Partisi Lideri Nicola Sturgeon’ın, Avrupa’dan çıkmak istemediklerini ve bunun için bir bağımsızlık referandumuna gidilmesi gerektiğine dair açıklamalarının ise önümüzdeki günlerde ülkede yeni bir krize yol açabileceğini söyleyebiliriz. Teknik olarak baktığımızda, paritedeki yükselişin devamı halinde 1.3415 ve 1.3450 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Sterlin varlıklarına olan talebin azalması durumunda 1.3350 ve 1.3305 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta yapılan TCMB/PPK toplantısında 200 baz puanlık indirimi sonrasında faiz oranlarının yüzde 12 seviyelerine çekilmesi ile beraber kur tarafında yükselişlerin meydana geldiğini görmekteyiz. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamaları takip edilen önemli unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknik olarak baktığımızda, Tl varlıklarına olan talep konusunda endişelerin olması halinde 5.8450 ve 5.8750 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Olası düşüşlerde 5.7900 ve 5.7600 destek seviyelerine kadar düşüşler görebiliriz.

ALTIN

Faz-1 anlaşmasının onaylanması ile artan risk iştahı bağlamında güvenli limanlardan çıkışlar görebiliriz. İngiltere tarafındaki seçimlerin sonlanması da bir başka belirsizliğin ortadan kalkması diyebiliriz. Teknik olarak bakacak olursak, küresel risk algısının algısının artması durumunda 1478.70 ve 1481.50 direnç seviyelerini takip edeceğiz. ABD-Çin arasındaki görüşmelerden pozitif haber akışlarının gelmesi halinde emtianın 1473 ve 1468.40 destek seviyelerine kadar geri çekilebileceğini söyleyebiliriz. 1450 üzerinde kalındığı sürece alıcıların iştahlı olabileceğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Ticaret Anlaşması’ndan gelen pozitif haber akışlarının etkisiyle yukarı yönlü hareketlilikler gördüğümüz petrol için küresel unsurlardaki gelişmeleri takip edeceğiz. Kritik 65 $ seviyesinin üstünde fiyatlamalar gördüğümüz petrolde, bu seviye üzerinde kalıcılık sağlandığı sürece 65.30 $ ve 65.80 $ direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. Olası düşüşlerde 64.80 $ ve 64.40 $ destek seviyelerini takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.