16.07.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Covid-19 Pandemisi için aşı çalışmalarına dair son günlerde gelen olumlu haberler ve ABD’deki Moderna Laboratuvarı’nda da klinik aşı denemelerinde son aşamaya geçileceğine dair dün gelen açıklamalar ile küresel borsalar yeniden pozitif görünüme girdi. ABD ile Çin arasındaki gerginliğin bu pozitif süreci baskıladığını görmekteyiz. ABD Yönetimi’nin Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası nedeniyle Çin’in üst düzey yöneticilerine yönelik başlattığı yaptırımlar sonrasında, Çin tarafının buna misilleme hazırlığı içerisinde olduğuna yönelik açıklamalarını piyasalardaki olumlu havayı sınırlayan etmen olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra Joe Biden ve Warren Buffet gibi önemli şahısların sosyal medya hesaplarının hacklenmesinin piyasalara olan etkisini gün içinde görebiliriz. Veri açısından bakacak olursak yoğun bir işlem günü bizi beklemektedir. Sabah saatlerinde İngiltere bölgesinden gelecek dataları takip edeceğiz. TSİ 14.45’te Avrupa Merkez Bankası Faiz ve Politika Kararları’nın piyasalardaki volatiliteyi arttırmasını bekleyebiliriz. 15.45’te ise ABD tarafından gelecek verilerdeki görünümü takip edeceğiz.

EURUSD

EURUSD paritesinde 1.1400 seviyesinin sert bir şekilde aşıldığını ve 1.1450 civarında dirençle karşılaşıp 1.1400 bölgesini back test yaptığını görmekteyiz. Alımlardaki momentumun devamı için 1.1400 seviyesinin üzerinde kalıcılık arayqağız. Bunun senaryonun gerçekleşmesi halinde olası yukarı yönlü hareketliliklerde 1.1450 ve psikolojik 1.1500 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu direnç bölgelerinin aşılması halinde alıcılı seyrin ivme kazanmasını bekleyebiliriz. 1.1450 seviyesine kadar çıkıp günü 1.1410 bölgesinde kapatan paritede kısmen satıcılı bir gün kapanışı olduğunu söyleyebiliriz. Bu kısmi satışın olası bir baskıya dönüşmesi için 1.1400 bölgesinin altında kalıcılık gözlemleyeceğiz. Bu durumda 1.1350 ve 1.1310 bölgelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

GBPUSD

Dolar endeksindeki kademeli yükseliş ile USD ye olan talebin artmasıyla baskılanan GBPUSD paritesinin geçtiğimiz gün bahsettiğimiz 1.2555 seviyesinden destek bulduğunu görmekteyiz. Saatlik grafiğe baktığımzıda 5 saatlik HO’nın 200 saatlik HO’yı yukarıdan aşağıya doğru kesme hamlesinin başarılı olması durumunda baskının devam edebileceğini düşündüğümüz paritede satıcıların fiyatları 1.2500 bölgesine kadar düşürebileceğini bekleyebiliriz. Bu psikolojik seviyenin altına sarkmalar olması halinde ise satış baskısının momentum kazanacağını söyleyebiliriz. Sterlin varlıklarına olan talebin artması durumunda ise ilk olarak yükselişlerde ilk olarak 1.2580 direnç bölgesini takip edeceğiz. Alımların düzeltmeden ziyade alım baskısına dönüşebilmesi için bu seviyenin üzerinde fiyatlamalar görmemiz gerekmektedir.

USDTRY

USDTRY paritesinde yatay seyirde olan fiyatlamaların geçtiğimiz işlem gününde de devam ettiğini görmekteyiz. Olası kırılımda hareketliliğin yönünde sert fiyatlamalar izleyebiliriz. Yukarı yönlü fiyatlamalarda ilk olarak 6.8750 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerine geçilmesi durumunda 6.9200 ve 6.9600 bölgelerini direnç olarak izleyeyeceğiz. Hacimli yükselişlerde 7.0000 li seviyeleri gündemimize alabiliriz. Olası kırılımın aşağı yönlü olması durumunda ise 6.8100 ve 6.7800 bölgeleri destek olarak izleyeceğimiz seviyeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu destek seviyelerinin altına sarkmalar olması durumunda satıcılı seyrin ivmelenebileceğini düşünebiliriz.

ALTIN

Geçtiğimiz gece küresel anlamda popüler olan şahısların sosyal medya hesaplarına olan hack saldırılarının piyasalarda güvenli liman ihtiyacını doğurabileceğini söyleyebiliriz. Bu ihtiyacın doğması durumunda emtiada yukarı yönlü hareketlilikler izleyebiliriz. 4 saatlik grafikte düşen kanalın dışına çıkarak tekrar kanalın üst çizgisini test eden emtiadaki olası yükselişlerde $1815 ve kritik $1818 bölgelerini direnç olarak takip edeceğiz. Fiyatlamaların tekrar kanalın içine girmesi halinde ise ilk olarak psikolojik $1800 bölgesini destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altına sarkma olması durumunda olası satıcılı seyrin güç kazanabileceğini ve fiyatlamaların $1780 ve $1760 bölgelerinde destek ile karşılaşabileceğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

 

Geçtiğimiz işlem günü açıklanan haftalık olağan Ham Petrol Stokları datasının beklenen stok miktarından düşük gelerek emtiaya olan talebi arttırdığını görmekteyiz. Bu datanında etkisiyle bir süredir devam eden yükselen üçgenin üst bölgelerine doğru atakların devam ettiğini söyleyebiliriz. Yükselen üçgenin tetiklenebilmesi için $44.00 seviyesinin hacimli bir şekilde kırılması gerekmektedir. Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda $44.40 ve $45.00 bölgeleri direnç olarak karşımıza çıkacaktır. Alım iştahının devam etmesi halinde ise formasyon hedefi olan $48.00 li seviyeler gündemimize gelebilir. Olası düşüşlerde $43.00 bölgesinin destek olarak izleyeceğiz. Bu destek seviyesinin çalışmaması halinde düşüşlerin düzeltmeden ziyaden satış baskısına dönüşebileceğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.