15.10.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Dünya Ticaret Örgütü’nün, ABD’nin Boeing’e sağladığı yasa dışı sübvansiyonlar nedeniyle AB’den ABD’ye 4 Milyar Dolarlık ek gümrük vergisi uygulanmasına onay verdiğine dair haber akışları bu tedirginliği destekleyen unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Akşam saatlerinde ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in: “Coronavirüs yardım anlaşmasının seçimlerden önce gerçekleşmesi olası değil” şeklindeki söylemleri ile bugün başlayacak olan Liderler Zirvesi öncesi piyasadaki risk alma iştahını sınırladığını görmekteyiz. Yurt içine baktığımızda jeopolitik risklerin ön planda olmaya devam ettiğini görmekteyiz. Bugün başlayacak olan Liderler Zirvesi’nden Türkiye’ye karşı gelebilecek bir yaptırım ya da bir bilgi akışının kur tarafından yüksek volatiliteye neden olabileceğini söyleyebiliriz. Veri açısından baktığımızda günün ikinci yarısında TSİ 15:30’ta ABD’den gelecek İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi (Eki) data akışını izleyeceğiz. FOMC üyelerinin konuşmalarını takip edeceğiz. TSİ 18:00’de Ham Petrol Stokları datasını takip edeceğiz.

EURUSD

EURUSD paritesinde dün volatilitenin düşük olduğunu izledik. Bu durum sıkışık bir fiyatlamayı beraberinde getirmekte. 1.1800 üzerinde fiyatlamalar göremediğimiz için paritede genel olarak satış baskısının hakim olduğunu söyleyebiliriz. Yaklaşan ABD seçimlerine dair gelebilecek haber akışlarının paritedeki hareketliliği arttırmasını bekleyebiliriz. Bu olası hareketlilik yukarı yönlü olması halinde ilk olarak 1.1800 direnç bölgesini izleyeceğiz. Bu bölgenin üzerinde günlük kapanış görmemiz durumunda alıcıların daha baskın olabileceğini düşünebiliriz. Olası hareketliliğin aşağı yönlü olması halinde ise 1.1700 destek bölgesi takibimizde olacaktır. Satıcıların iştahlarının devam etmesi için bu bölgenin altında kapanışlar görmemiz gerekmektedir.

GBPUSD

İki gün önceki işlem gününde piyasadaki hareketliliklere baktığımızda negatif ayrışan Sterlin varlıklarının geçtiğimiz işlem günü itibarıyla pozitif ayrıştığını gözlemekteyiz. 1.2900 destek bölgesinden sert bir şekilde yukarı ataklar yapan paritedeki alıcıların fiyatlamaları 1.3000 bölgesinin üzerinde kalıcılı tutmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Bu durumun gerçekleşmesi durumunda 1.3050 ve 1.3100 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Yüksek volatilitenin olduğunu gördüğümüz fiyatlamalarda satıcıların tekrar hakimiyeti sağlaması durumunda kritik 1.3000 destek bölgesini izleyeceğiz. Bu bölgenin altındaki günlük kapanışlarda satıcılı seyrin derinleşmesini bekleyebiliriz. Gün içinde özellikle İngiltere ile AB arasındaki görüşmelere dair gelebilecek haber akışlarının fiyatlamalarda etkili olabileceğini söyleyebiliriz.

USDTRY

Dün kur tarafında TL varlıkları lehine hareketlilikler izledik. Kritik 8.0000 bölgesinin hemen altında ikili tepe yapan paritenin bu bölgeyi geçemediğini ve yönünü aşağıya çevirdiğini izlemekteyiz. Teknik analizden daha fazla temel analizin ön planda olduğu fiyatlamalara 4 saatlik grafikte baktığımızda olası bir ikili tepe formasyonunu tetiklenmesini bekleyebiliriz. Satıcıların fiyatları baskılamaya devam etmesi halinde ilk olarak 7.8700 ve altında 7.8000 destek bölgelerini takip edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altındaki fiyatlamalarda olası bir ikili tepe formasyonunun tetiklenmesini bekleyebiliriz. Kurdaki tansiyonun tekrar artması ve yükseliş trendinin destek bölgelerinden yukarı yönlü harekete geçmesi durumunda psikolojik 8.0000 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu bölgenin üzerinde günlük kapanışlar görmemiz durumunda alım yönünde momentumun artmasını bekleyebiliriz.

ALTIN

Yaklaşan ABD seçimleri öncesinde piyasada olası bir güveli liman ihtiyacının az da olsa ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz işlem günü itibari ile emtiada düşüş trend çizgisine kadar bir yükseliş görmemize rağmen bu bölgede tutunamayarak bir miktar gevşediğini görmekteyiz. Genel olarak $1902 bölgesinin üzerinde tutunmaya çalışan emtiada bu durumun gerçekleşmesi durumunda $1918 ve $1935 direnç bölgelerine doğru kademeli yükselişler izleyebiliriz. Bu kritik bölgenin altındaki fiyatlamaların devam etmesi durumunda ise $1875 ve $1850 destek bölgeleri gündemimizde olacaktır. Gün içinde major ülkelerden ve siyasi kişiliklerden gelebilecek haber akışlarının fiyatlamalarda etkili olabileceğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Petrolde hafta başı yaşanan değer kayıplarının telafi edildiğini görmekteyiz. Günlük grafiğe baktığımızda 5-22-100 ve 200 günlük H.O’larının üzerinde fiyatlanan emtiada pozitif bir görünüm dikkati çekmektedir. 100 günlük ortalamasının 200 günlük ortalamayı aşağıdan yukarıya doğru kesmesi bu pozitif görünümü destekleyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Alıcıların iştah seviyelerinin korunması durumunda $44.20 ve psikolojik $45.00 bölgelerine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Bu direnç bölgelerinin aşılması durumunda emtiadaki yükselişlerin ivmelenmesini bekleyebiliriz. Olası gevşeme hareketlerinde ilk olarak $43.00 destek bölgesini izleyeceğiz. Bu destek bölgesinin altındaki fiyatlamalarda satıcıların ağırlık kazanabileceğini ve fiyatlamaların $41.30 destek bölgesine doğru kademeli düşüş gösterdiğini izleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.