15.07.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

ABD ile Çin arasındaki gerilimin piyasalarda tedirginlik yaratmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Küresel pandemi olan Covid-19 Pandemisi sürecinden gelen haber akışlarınında bu tedirginliği desteklediğini belirtelim. ABD’deki salgının artmasından kaynaklı olarak açıklama yapan Beyaz Saray’ın Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow’un, alınacak tedbirlerin vaka artışı yaşayan bölgelerde olacağı ve ABD ekonomisinin yeniden kapatılmasının gündemde olmadığına yönelik söylemlerinin küresel tedirginliği sınırlandığını söyleyebiliriz. Veri açısından bakacak olursak, yurt içi tarafta 15 Temmuz Demokrasi Günü sebebiyle resmi tatil olacaktır. Yurt dışı tarafta ise ilk olarak İngiltere tarafından gelecek TÜFE verilerini dikkatle takip edeceğiz. Özellikle Sterlin varlıklarında volatiliteye neden olabileceğini düşünebiliriz. Günün ilerleyen saatlerinde haftalık olağan Ham Petrol Stokları datasını takip edeceğiz.

EURUSD

Dolar endeksinin 96.00 seviyelerine kadar gevşemesiyle USD varlıklarına olan talebin azaldığını gözlemlemekteyiz. Günlük grafikte bahsettiğimiz formasyonun tepe noktalarına kadar yükseliş kaydeden paritenin 1.1400 seviyesinden direnç ile karşılaşıp bir miktar geri çekildiğini görmekteyiz. Yükselişin kalıcı olabilmesi için 1.1400 bölgesinin üzerinde gün kapanışları görmemiz gerekmektedir. Bu durumda 1.1430 ve 1.1500 bölgelerini direnç olarak takip edeceğiz. Olası satıcılı seyirde ise 1.1400 seviyesinin altındaki kapanışlarda 1.1350 ve 1.1300 seviyeleri destek olarak takip edeceğimiz bölgeler olacaktır.1.1300 seviyesinin altında kalıcılık sağlanması durumunda satıcılı seyrin momentum kazanabileceğini söyleyebiliriz.

GBPUSD

GBPUSD paritesinde 4 saatlik grafiğe baktığımızda fiyatlamaların 100 periyotluk HO’sından destek alarak yutan boğa mumuyla yukarı yönlü hareketlendiğini görmekteyiz. Bu pozitif görünümün devam etmesi için 1.2550 seviyesinin üzerinde bir kalıcılık arayacağız. Alıcıların iştahının artması için 1.2650 seviyesinin üzerindeki gün kapanışları etkili olacaktır. Sterlin varlıklarına olan talebin azalması halinde ise 100 periyotluk HO’sının denk geldiği 1.2500 seviyesini destek olarak takip edeceğiz. Psikolojik bir seviye olarak kabul ettiğimiz 1.2500 seviyesinin aşağı yönlü geçilmesi durumunda satış baskısının oluşabileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda 1.2460 bölgesi destek olarak takip edeceğimiz bölge olacaktır.

USDTRY

Yatay seyirde devam eden fiyatlamalara günlük grafikte baktığımızda bollinger bandının iyice daraldığını görmekteyiz. 6.8750 direnç bölgesinin hemen altında fiyatlamalar yapan paritede oluşabilecek bir pozitif hareketlilik durumunda 6.9200 ve 6.9600 bölgelerini direnç olarak takip etmeye devam edeceğiz. Bu direnç bölgelerinin aşılması halinde 7.0000 seviyesine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Bollinger bandının satış yönünde kırılması halinde ise 6.8100 ve 6.7800 destek seviyeleri gündemimizde kalmaya devam etmektedir. Gün içerisinde gelecek politik ve jeopolitik haber akışlarının fiyatlamalarda etkili olabileceğini söyleyebiliriz.

ALTIN

Psikolojik $1800 seviyesinin üzerinde fiyatlanmaya devam eden Altın emtiasının düşen kanalının üst bölgesini test ettiğini görmekteyiz. Yukarı yönlü atakların devam etmesi durumunda ilk olarak $1815 bölgesini sonrasında ise Haziran ayındaki zirvesi olan $1818 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyelerin aşılması halinde yeni zirvelerden bahsebiliriz. Satıcıların devreye girip fiyatları aşağı çekmesi halinde düşen kanalın aşağı doğru kırılımı ve sonrasında $1780 bölgesini destek olarak izleyeceğiz. Bu senaryoda psikoloijk $1800 bölgesinin altında kalındığı sürece emtiadaki geri çekilmelerin güç olabileceğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Yükselen üçgenin alt bölgesinden ve aynı zamanda 22 günlük HO’sından destek alan emtianın kritik $43.00 seviyesinin üzerinde fiyatlandığını görmekteyiz. Bu seviyenin üzerinde kalındığı sürece pozitif görünümün devam edebileceğini söyleyebiliriz. Bu pozitif görünümün devam etmesi halinde $44.40 ve psikolojik $45.00 bölgesi takip edeceğimiz dirençler olacaktır. $45.00 seviyesinin üzerine geçilmesi ve bu seviyelerde gün kapanışları yapılması halinde alım momentumunun artabileceğini söyleyebiliriz. Olası aşağı yönlü hareketliliklerde $42.55 destek bölgesini takip edeceğiz. Olası satışların devam etmesi durumunda ise yükselen üçgenin alt bölgesi olan $41.15 seviyesini dikkatle takip edeceğiz. Bu seviyenin altına geçilmesi durumunda yükselen üçgen görünümünün bozulacağını söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.