14.10.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz işlem gününde dolar endeksinde güçlü bir görünüm görmekteyiz. Almanya ve Euro Bölgesi’nin ZEW Endeksleri datalarının beklenenden çok düşük gelmesi ile bölgeye dair güven kayıplarında yükselişin meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bu durum gün boyunca dolar endeksindeki pozitif görünümü destekleyen unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. ECB yetkililerinin yeni bir teşvik paketi konusunda görüş ayrılıkları yaşadıklarına dair açıklamaları ile Sterlin varlıklarındaki değer kayıplarının derinleştiğini görmekteyiz. Akşam saatlerinde ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi’nin: Beyaz Saray ile teşvik paketi konusunda sonunda bir anlaşmaya varabileceğine dair umutlu olduğuna dair açıklaması önem arz ederken, bir süredir Covid-19 için antikor tedavisi üzerinde çalışan ABD’li ilaç firması Eli Lilly’nin yaptığı testlerin de güvenlik endişeleri nedeniyle durdurulması ile piyasadaki risk alma iştahında baskılanmalar görmekteyiz. Yeni işlem gününde önemli bir veri akışı bulunmazken TSİ 11:00’de AMB Merkez Başkanı Lagarde’nin konuşmasını takip edeceğiz.

EURUSD

Dolar endeksindeki pozitif görünümün etkisiyle EURUSD paritesinde gevşeme hareketleri görmekteyiz. Genel olarak 1.1800 bölgesinin altında kalındığı sürece satış baskısının devam edebileceğini söyleyebiliriz.Yaklaşan ABD seçimlerine dair gelecek haber akışlarının paritedeki fiyatlamalarda etkili olmasını bekleyebiliriz. 1.18000 bölgesinin altında fiyatlamalar devam ettiği taktirde 1.1700 ve 1.1670 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu destek bölgelerinin hacimli geçilmesi halinde paritede satış baskısının derinleşebileceğini söyleyebiliriz. Euro varlıklarına olan talepte bir artış yaşanması halinde 1.1800 direnç bölgesi kritik önem arz etmektedir. Bu bölgenin üzerinde günlük kapanışlar görmemiz halinde 1.1835 ve 1.1860 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır.

GBPUSD

Sterlin varlıklarının geçtiğimiz işlem günü itibarıyla piyasa şartlarından negatif ayrıştığını görmekteyiz. İngiltere ve AB arasındaki ilişkilerdeki belirsizliğin bu negaitfliği desteklediğini söyleyebiliriz. Kritik 1.3000 bölgesinin altında günlük kapanış gördüğümüz paritenin bu bölgenin altında fiyatlamaya devam etmesi halinde satış baskısının devam edebileceğini söyleyebiliriz. Bu olası senaryoda 1.2900 ve 1.2850 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu destek bölgelerinin altına geçilmesi ve günlük kapanışlar yaşanması halinde Sterlin varlıklarına olan talepteki daralmada bir artış görebiliriz. Olası yükseliş hareketlerinde ilk olarak 1.3000 direnç bölgesini takip edeceğiz. Bu direnç bölgesinin üzerindeki fiyatlamalarda 1.3050 ve 1.3100 direnç bölgeleri gündemimizde olacaktır.

USDTRY

Tarihi zirve fiyatlamaları gördüğümüz kur tarafında ilk olarak 8.0000 bölgesinin hemen altında hareketlilikler izlememize karşın TCMB’nin faiz kararı sonrasında bu bölgelerden gevşeme hareketlerine şahit olduk. Yeni hafta itibarıyla kurdaki tansiyonun tekrar yükselişe geçtiğini görmekteyiz. Yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi halinde kritik 8.0000 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu bölgenin aşılması durumunda sert yükseliş atakları izleyebiliriz. Olası gevşeme hareketlerinin tekrar yaşanması durumunda 7.8000 ve 7.6000 destek bölgelerini izleyeceğiz. Bu destek bölgelerinin altındaki fiyatlamalarda kurdaki tansiyonun düşebileceğini söyleyebiliriz. Gün içinde jeopolitik risklere yönelik gelebilecek olası haber akışlarının parite üzerinde dalgalanmalara yol açabileceğini düşünebiliriz.

ALTIN

Haftanın üçüncü işlem günü itibarıyla emtiadaki değer kayıplarının devam ettiğini görmekteyiz. Kritik $1900 bölgesinin altında fiyatlanan emtiada bu bölgenin altında kalıcılık devam ettiği sürece değer kayıplarının devam etmesini bekleyebiliriz. Bu olası senaryoda $1875 ve $1850 destek bölgelerini takip edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altına geçilmesi halinde satıcılı seyrin derinleşebileceğini söyleyebiliriz. Küresel risk algısında bir yükseliş olması halinde güvenli liman ihtiyacına yönelik emtiada yükseliş hareketlilikleri görebiliriz. Bu durumda ilk olarak $1902 direnç bölgesini izleyeceğiz. Bu direnç bölgesinin geçilmesi durumunda $1918 ve $1935 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Gün içinde major ülke merkez bankalarından ve siyasi kişiliklerden gelebilecek haber akışlarının emtiadaki fiyatlamalarda etkili olmasını bekleyebiliriz.

BRENT PETROL

Petrol emtiasına günlük grafikte baktığımızda 5 günlük H.O’sından destek aldığını ama 100 ve 200 günlük H.O’larının kesiştiği bölgeyi aşamadığını görmekteyiz. Bu sıkışık görünüm ilerleyen günlerde sert hareketlilikleri beraberinde getirebiliriz. Olası yukarı hareketliliklerde $43.00 direnç bölgesi ve daha üstünde $44.20 direnç bölgesini izleyeceğiz. Bu direnç bölgelerinin aşılması durumunda psikolojik $45.00 direnç bölgesi gündemimizde olacaktır. Bu bölgenin üzerindeki fiyatlamalarda alıcıların iştah seviyelerinde artış gözlemleyebiliriz. Olası geri çekilmelerde $41.30 ve kritik $40.00 bölgelerini destek olarak takip edeceğiz. Özellikle $40.00 bölgesinin altında günlük kapanışlar görmemiz durumunda satıcıların baskısını emtiadaki fiyatlamalarda hissedebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.