14.09.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Yeni haftaya başlarken küresel unsurların piyasanın gündeminde olmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. ABD – Çin arasındaki gerginliğe baktığımızda Çin’in, ABD’li diplomatlara yönelik yeni yaptırımlarının olması küresel risk iştahında törpülenmeyi beraberinde getirmektedir. Yaklaşan ABD seçimleri öncesi ABD Başkanı Trump, Kasım ayında yapılacak seçimi Biden’in kazanması halinde piyasalarda çöküş yaşanacağını savunarak, “Eğer Biden kazanır ise bu ülkenin daha önce gördüklerine hiç benzemeyen bir piyasa çöküşü olacak” ifadeleri ilerleyen günlerde fiyatlamalarda etkili olabilir. Yurt içine baktığımızda ise Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Moody’s, Türkiye’nin uzun dönemli döviz cinsinden kredi notunu “B1″den “B2″ye düşürdü, not görünümü “negatif”te bıraktı. Kuruluş, Türkiye’nin dış kırılganlıklarının muhtemelen ödemeler dengesi krizine yol açabileceğini ve mali tamponlarının aşınmakta olduğunu kaydetti.

EURUSD

Haftanın ilk işlem günü itibarıyla paritenin 1.1800 üzerinde kalma çabasının devam ettiğini görmekteyiz. Euro varlıklarına olan talebin 1.1800 bölgesinin üzerinde kalındığı sürece pozitif olmaya devam edebileceğini söyleyebiliriz. Bu pozitif havanın devam etmesi durumunda kanalın üst bölgesi olan 1.2000 bölgesine doğru kademeli yükselişler görebiliriz. Bu direnç bölgenin üzerine çıkılması durumunda alıcıların iştahlarının artabileceğini söyleyebiliriz. Paritede alıcı seyrin sınırlı kalması halinde 1.1800 bölgesine doğru satıcılı bir seyir izleyebiliriz. Bu bölgenin altına geçilmesi durumunda ise olası bir satış dalgası görebiliriz. Bu olası senaryoda 1.1500 bölgeleri gündemimizde olabilir.

GBPUSD

İngiltere’nin kendi özelinde belirsizliklerden dolayı Sterlin varlıklarında uzun süredir düşüşler görmekteyiz. Geçen haftanın son günü itibarıyla hafif düzeltmeler görmemiz ve hafta açılışında bu hafif pozitif görünümün korunmasından kaynaklı olarak bu pozitif görünümün devam etmesi halinde 1.2840 ve 1.2900 direnç bölgeleri gündemimizde olacaktır. İngiltere’nin Avrupa Birliği ile olan belirsiz görünümün artması durumunda paritedeki satıcılı seyrin devamını izleyebiliriz. Bu durumda 1.2700 – 1.2640 ve 1.2600 bölgelerini destek olarak takip edeceğiz. Bu desteklerin altına sarkmalar olması durumunda satıcılı seyrin momentum kazanmasını bekleyebiliriz.

USDTRY

Jeopolitik konuların ön planda olduğunu söyleyebileceğimiz pariteye baktığımızda 7.5000 bölgesinin hemen altında fiyatlamaların devam ettiğini görmekteyiz. Siyasi risklerin ön planda olmaya devam etmesi ve ilgili konularda tansiyonun artması durumunda kritik 7.5000 bölgesini takip edeceğiz. Bu direnç bölgesinin üzerine geçilmesi halinde kurda tarihi zirve fiyatlamalar görebiliriz. Bu durumda 7.5300 ve 7.6000 direnç bölgelerini takip edeceğiz. TL varlıklarına bir talep oluşması halinde ise 7.4000 bölgesini kritik destek seviyesi olarak takip edeceğiz. Bu bölgenin altına geçmesi ve olası satıcılı temponun devam etmesi halinde 7.3000 destek seviyesi gündemimizde olacaktır.

ALTIN

İngiltere ile Avrupa Birliği arasındaki belirsiz görünüm ve ABD ile Çin arasındaki gerginliğin tekrar güçlenmesi ile piyasada güvenli liman ihtiyacının canlı olduğunu görmekteyiz. Günlük grafiğe baktığımızda üçgen formasyonu içerisinde fiyatlamalara devam eden emtiada tansiyonun momentum kazanması durumunda $1960 direnç bölgesini takip edeceğiz. Bu direncin aşılması durumunda ise kritik $2000 bölgesini izleyeceğiz. Bu dirençlerin aşılması halinde ise emtiada tüm zamanların yüksek seviyelerine doğru fiyatlamalar görebiliriz. Küresel risk unsurlardan gelecek haber akışlarının ılımlı olması halinde ise $1918 destek bölgesine doğru satıcılı bir seyir izleyebiliriz. Genel olarak $1900 bölgesinin altına geçilmediği taktirde satış baskısının söz konusu olamayacağını söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Geçtiğimiz hafta açıklanan Ham Petrol Stokları datasının beklentiden fazla gelmesiyle Eylül başından itibaren satıcılı seyir gördüğümüz emtiadaki düşüşlerin derinleştiğini görmekteyiz. Günlük grafiğe baktığımızda 100 günlük ortalamasında oyalanan petrolün bu ortalamasının altına sarkması durumunda $38.60 destek bölgesine doğru satışlar izleyebiliriz. Küresel talepteki daralmanın devam etmesi durumunda $37.10 ve $36.50 destek bölgelerini dikkatle takip edeceğiz. Olası tepki yükselişlerinde $41.00 direnç bölgesi takibimizde olacaktır. Bu bölgenin aşılması halinde emtiada bir süredir devam eden negatif havanın yerini pozitife bırakabileceğini düşünebiliriz. Bu durumda $41.90 bölgesi takip edeceğimiz bir sonraki direnç bölgesi olacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.