14.08.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Haftaya genel olarak baktığımızda ABD tarafından gelen veri görünümündeki pozitiflik dikkat çekiciydi. Bunun yanı sıra Covid-19 Pandemisi’ne yönelik aşı çalışmalarının piyasalardaki risk iştahını arttırdığını gözlemekteyiz. Rusya’nın iki hafta içerisinde üretimine başlanacağını duyurduğu aşı çalışmaları için önümüzdeki günlerde daha somut gelişmelerin olmasını bekleyeceğiz. Dün akşam saatlerinde Rusya Sağlık Bakanlığı Etik Kurulu üyelerinden Alexander Chucalin’in, Rusya’nın yeni aşı çalışmasının yeterince test edilmediği ve tıp etiklerinin ihlali nedeniyle istifa ettiğine yönelik gelen haber akışları dikkatleri çeken önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşı çalışmalarının yanı sıra ABD tarafındaki teşvik paketine yönelik haber akışları piyasalardaki fiyatlamalara etki edecek unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Veri açısından bakacak olursak TSİ 15:30 civarından ABD tarafından gelecek olan Perakende Satışlar datasını günün önemli veri akışı olarak takip edeceğiz.

EURUSD

Haftanın son işlem günü itibarıyla dolar endeksindeki zayıf görünümden dolayı EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlilikler izlemekteyiz. Haftalık grafiğine baktığımızda 5 haftalık H.O’sının sırasıyla 22 – 100 ve 200 haftalık ortalamalı aşağıdan yukarı keserek yakın vade için pozitif bir görünüm sergilemektedir. 5 haftalık hareketli ortalamasının fiyatlara destek olmaya devam ettiğimiz parite için 1.1800 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlandığı sürece pozitifi görünümün devam edebileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda 1.1870 ve psikolojik 1.1900 direnç bölgelerine kadar yükseliş atakları izleyebiliriz. Euro varlıklarına olan talebin azalması halinde ise ilk olarak 1.1800 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin altına sarkmalar olması durumunda 1.1700 ve 1.1640 destek bölgelerini izleyeceğiz.

GBPUSD

GBPUSD paritesinde geçtiğimiz günlerdeki geri çekilmelerin bir miktar törpülendiğini görmekteyiz. Genel olarak 1.3000 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlayan parite için 1.3000 seviyesinin altına sarkmalar olması durumunda pozitif görünümün yerini negatife bırakabileceğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde 22 günlük HO’nın 200 günlük H.O’yı aşağıdan yukarı keserek yakın geçmişteki görünümün pozitif olmasına destek olmaktadır.Bu pozitif görünümün devam etmesi halinde 1.3070 direnç bölgesine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Olası düşüşlerde kritik 1.3000 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu seviye altına geçmesi durumunda 1.2976 seviyesi gündemimizde olacaktır.

USDTRY

4 saatlik grafiğe baktığımızda bollinger bandının orta çizgisiyle üst çizgisi arasında fiyatlanmasına devam eden kurda 7.3000 bölgesinin kritik önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Bu seviyenin altına geçilmesi durumunda pozitif görünümün baskılanabileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda 7.2000 ve 7.1100 destek bölgelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. Geri çekilmelerin devam etmesi durumunda psikolojik 7.0000 bölgesini takip edeceğiz. Bu seviyeninde altına geçilmesi halinde satış temposunun yerini satış baskısına bırakabileceğini söyleyebiliriz. Dolar varlıklarına olan talebin artması durumunda ise 7.3500 – 7.5000 ve 7.6500 tarihi zirveler gündemimizde olacaktır. Özellikle 7.5000 üzerindeki kapanışlarda alım iştahının artabileceğini söyleyebiliriz.

ALTIN

Günlük grafiğe baktığımız zaman 5 Haziran günü başlayarak tarihi zirvenin fiyatlandığı 5 Ağustos gününe kadar fibo çektiğimiz zaman geri çekilmeleri tam olarak yüzde 50 seviyesine denk gelen $1872 bölgesinden destek bulduğunu söyleyebiliriz. Alıcıların iştahının artmasıyla yükselişe geçen emtiada alım temposunun devam etmesi durumunda $1960 ve kritik $2000 seviyeleri gündemimizde olacaktır. Bu direnç bölgelerinin aşılması halinde emtiada yeni bir tarihi zirve yolculuğu izleyebiliriz. Küresel risk iştahının artması durumunda güvenli limanlardan olası çıkışlarda $1940 – $1890 ve fibo 50 seviyesi olan $1872 destek bölgelerine kadar tekrar bir geri çekilme temposu izleyebiliriz.

BRENT PETROL

Emtiada yatay bir seyir izlesek te kademeli olarak yukarı yönlü bir hareketlilik görmekteyiz. Genel olarak $45.00 üzerinde kalındığı sürece yükselen üçgenin kırılımından kaynaklı olarak pozitif görünümün devam edebileceğini söyleyebiliriz. 200 günlük ortalamaya denk gelen $47.15 bölgesinin aşılması halinde alıcıların iştahının artabileceğini söyleyebiliriz. Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda formasyon hedefi olan $50.00 bölgesine doğru bir yükseliş temposu izleyebiliriz. Olası geri çekilmelerde psikolojik $45.00 bölgesinin kritik önem arz ettiğini söyleyerek bu seviyenin altına geçilmesi durumunda $44.00 ve $43.00 seviyelerinin fiyatlamalara destek olabileceğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.