13.12.2019 Günlük Bülten

Volatilitenin yüksek olduğu işlem gününde küresel unsurlardan gelen haber akışlarının fiyatlamalarda etkili olacağını söyleyebiliriz. İlk olarak FED/FOMC’den gelen bilgi akışı ile ABD Doları tarafındaki zayıflamayı izledik. Dün gerçekleştirilen İngiltere seçimlerinden Boris Johnsonn’ın Muhafazakar Partisi’nin galip çıkması ile Sterlin ve Euro varlıklarında sert bir yükseliş izledik. Yurt içi tarafta TCMB’nin faizlerde 200 puanlık bir faiz indirimine gittiğini görmekteyiz. Bir başka küresel unsur olan Ticaret Savaşları’ndaki gelişmelerinde fiyatlamalara etkili olduğunu söyleyelim.

EURUSD

FED/FOMC kararları sonrasında paritede yukarı yönlü hareketlilikler izlemekteyiz. Dün yapılan ECB toplantısında ise faizler sabit tutuldu. Küresel unsurlardan gelen haber akışları ile pozitif fiyatlamalar gördüğümüz parite için bu pozitif hareketliliğin devam etmesi halinde 1.1190 ve 1.1215 direnç seviyelerini takip edeceğiz. 1.1215 seviyesinin üstünde fiyatlamalar olması durumunda yukarı yönlü hareketliliğin ivlemeneceğini söyleyebiliriz. Euro varlıklarına olan talebin azalması durumunda 1.1155 ve 1.1130 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

GBPUSD

Kritik İngiltere seçimlerinin gerçekleşmesi ile parite tarafında volatilitenin yüksek olduğunu görmekteyiz. Boris Johnsonn’ın Muhafazakar Partisi’nin 368 sandalye kazandığını gördüğümüz seçimlerde Başbakan’ın seçim vaatlerinde olan anlaşmalı bir Brexit ihtimalinin güç kazanmasıyla Sterlin varlıklarına yoğun bir talebin olduğunu görmekteyiz. Teknik olarak bakacak olursak, 1.3500 seviyelerine kadar yükseliş kaydeden paritedeki alıcılı seyrin devam edebilmesi için bu seviye üzerinde kalıcılık arayacağız. 1.3500 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 1.3515 ve 13560 direnç seviyelerinin test edilmesini bekleyebiliriz. Olası düzeltmelerde 1.3450 ve 1.3415 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

USDTRY

FED’in temkinli açıklamalarından sonra TCMB toplantısında 200 baz puanlık bir faiz indiriminin gerçekleştiğini görmekteyiz. 5.7000 seviyelerinden yükseliş kaydeden paritede bu faiz indirimin fiyatlandığını söyleyebiliriz. Beklentinin gerçekleşmesi ile USDTRY paritesinde düşüşlerin yaşandığını görmekteyiz. Güncel fiyatlamalara bakacak olursak, kritik 5.7900 seviyesinin altında fiyatlamaların olması halinde satıcılı seyir izleyeceğini düşündüğümüz paritede 5.7600 ve 5.7120 destek seviyelerinin test edilmesini bekleyebiliriz. Yukarı yönlü hareketlilik olması durumunda ilk olarak 5.7900 direncinin üzerinde kalıcılık arayacağız. Bunun gerçekleşmesi durumunda 5.8200 ve 5.8450 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

ALTIN

Küresel unsurlardaki hareketliliğin arttığını gördüğümüz işlem haftasında emtia tarafında volatilitenin arttığını gözlemlemekteyiz. Geçtiğimiz gün, Ticaret Savaşları’na dair ABD tarafından gelen pozitiflilik söylentileri ile emtiada sert bir düşüş gördük. Gün içerisinde küresel dinamiklerden gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz. Teknik olarak bakacak olursak, güvenli liman ihtiyacının artması durumunda 1472 ve 1478 direnç seviyelerine kadar yükselişler izleyebiliriz. 1478 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar olması halinde alıcı seyrin ivmeleneceğini düşünebiliriz. Özellikle Ticaret Anlaşması’nın uyumlu bir şekilde sonuçlanması durumunda 1462 ve 1456 destek seviyelerine kadar satıcılı seyir izleyebiliriz.

BRENT PETROL

İngiltere’deki seçimler dolayısıyla artan anlaşmalı Brexit ihtimali ve Ticaret Savaşları’ndan gelen pozitif haber akışları ile petrole olan talebin arttığını görmekteyiz. Gün içerisinde küresel dinamiklerden gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz. Teknik olarak bakacak olursak, yukarı yönlü hareketliliğinde devamı halinde 64.85 ve 65.30 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Olası düşüşlerde 64.30 ve 63.90 destek seviyelerine kadar satıcılı seyir izleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.