13.11.2019 Forex Bülteni

Gün içinde kritik Erdoğan-Trump görüşmesinden gelecek haber akışlarını takip edeceğiz. Bu görüşmede jeopolitik risklerer ve iki ülke arasındaki ticaret dengesine yönelik bilgi akışları beklemekteyiz. Yurt dışı tarafında ise, Brexit sürecindeki karışık görünümün devam ettiğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra ABD’nin Çin’e karşı tarifelerde herhangi bir geri adım atmayacağına yönelik haber akışları küresel risk algısını yükselterek güvenli limanlara olan talebi arttırdı. Veri açışından, İngiltere ve ABD tarafından gelecek veri akışını takip edeceğiz.

EURUSD

Paritede kademeli olarak düşüş seyrinin devam ettiğini görmekteyiz. ABD-Çin arasındaki görüşmelerden gelen negatif görünümün fiyatlamalarda etkili olduğunu söyleyebiliriz. Dün Euro Bölgesi ve Almanya tarafından gelen veri akışındaki zayıflık, pariteyi satıcılı seyir izlemesini sağlayan bir başka unsur oldu. Teknik olarak, satıcılı seyrin devam etmesi durumunda kritik 1.1000 destek seviyesini izleyeceğiz. Bu seviyenin altına sarkmalar olması halinde 1.0980 seviyesine kadar çekilmelerin devam etmesini bekleyebiliriz. Euro lehine hareketlilikte 1.1035 ve 1.1062 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

GBPUSD

İngiltere tarafından gelen zayıf ekonomik görünümün paritede bir miktar satıcılı seyre yol açtığını söyleyebiliriz. Dün ki bültende belirttiğimiz üzere İşçi Partis Lideri’nin açıklamaları ile yukarı yönlü atakların yaşandığı GBPUSD paritesi için 12 Aralık’taki erken seçime dair gelecek haber akışlarını takip edeceğiz. Teknik olarak baktığımızda yukarı yönlü atakların kalıcı olması halinde 1.2870 ve 1.2895 direnç seviyelerine kadar yükselme görebiliriz. Olası satıcılı seyirde 1.2835 ve 1.2805 destek seviyelerini takip edeceğiz.

USDTRY

Kritik 13 Kasım görüşmesinin olacağı işlem gününde, dün TCMB’nin açıkladığı Cari İşlemler Dengesi ve Hazine ihaleleri ile kur tarafında oynaklıkların yaşandığını görmekteyiz. Seviye olarak baktığımızda yatay bir seyir izleyen paritenin bugün ki kritik toplantıyı beklediğini söyleyebiliriz. Gelen açıklamalar ile yukarı yönlü hareketliliğin olması halinde 5.7900 direncini izleyeceğiz. Bu seviyenin üstüne geçilmesi halinde 5.8300 direnç seviyesini takip edeceğiz. Satıcılı seyir olması durumunda 5.7600 ve 5.7000 destek seviyelerini izleyeceğiz.

ALTIN

ABD’nin Section 232 Kapsamındaki gümrük vergilerinden kaynaklı olarak güvenli limanlara olan talebin arttığını görmekteyiz. Küresel endişelerin yükselmesi durumunda alıcı seyrinin ivmeleneceğini söyleyebileceğimiz emtia için 1466 direnç seviyesini izleyeceğiz. Bu seviyenin üstünde hacimli bir şekilde kalıcılık sağlanması halinde 1473 seviyesine kadar yükselişlerin devam edebileceğini söyleyebiliriz. Bir süredir devam eden satıcılı seyrin etkili olması durumunda 1456 ve 1448 destek seviyelerini takip edeceğiz.

BRENT PETROL

BAE Enerji Bakanı’nın açıklamaları bile yükseliş kaydeden emtianın, ABD’nin vergi politikasındaki gelişmelerden kaynaklı satış temposu yaşadığını söyleyebiliriz. Gün içinde akşam saatlerinde EIA tarafından gelecek veri akışını takip edeceğiz. eknik olarak baktığımızda yukarı satış temposunun momentum kazanması durumunda emtianın 61.60 ve 61.30 destek seviyelerine kadar geri çekilebileceğini söyleyebiliriz. Yukarı yönlü ataklar olması durumunda bir süredir devam eden yükseliş trendinin devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu durumda 62.00 ve 62.30 direnç seviyelerini izleyeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.