13.10.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz gün piyasalardaki risk alma iştahının arttığını gözlemlerken haftanın ikinci işlem gününde ABD’de Başkan Donald Trump’ın önerdiği 1,8 Trilyon Dolarlık yeni teşvik paketinin Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi tarafından reddedilmiş olması piyalarda tedirginliğe yol açtı. Bunun yanı sıra Johnson&Johnson’ın aşı denemelerinin bir denekte bilinmeyen bir hastalık(yan etki) tespit edilmesi nedeniyle durdurulduğuna dair haber akışlarının etkisiyle küresel risk alma iştahının baskı altına girmesine neden oldu. Yeni işlem gününde başta ABD seçimlerine dair gelecek haber akışları olmak üzere diğer küresel unsurlardan gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz. Yurt içinde ise jeopolitik risklerin ön planda olmaya devam ettiğini görmekteyiz. Geçtiğimiz hafta TCMB’nin faiz kararı sonrası kur tarafında gevşeme görsekte yeni hafta itibarıyla alıcılı bir seyir görmekteyiz. Gün içinde özellikle Azerbaycan – Ermenistan gerilimine dair gelecek haber akışlarının fiyatlamalarda ön planda olmasını beklemekteyiz. Veri açısından bakacak olursak, ilk olarak sabah saatlerinde İngiltere’den gelecek önemli veri akışını takip edeceğiz. Öğle saatlerinde Almanya ZEW Ekonomik Hissiyatı (Eki) datasını ve TSİ 15:30’ta ABD’den gelecek TÜFE verisini izleyeceğiz.

EURUSD

Haftanın ikinci günü itibarıyla pariteye baktığımızda dolar endeksindeki gevşemeye rağmen Euro varlıklarına olan talepte belirgin bir artışın yaşanmadığını gözlemlemekteyiz. 1.1800 bölgesinin hem alıcı hem satıcılar için karar bölgesi olabileceğini söyleyebiliriz. Bu bölge üzerindeki fiyatlamalarda alıcıların iştah seviyelerinde bir artış yaşanacağını, bu bölgenin altındaki günlük kapanışlarda ise satıcıların fiyatlamalarda baskın olabileceğini düşünebiliriz. Bu bölge üzerinde kalındığı sürece 1.1835 ve 1.1860 direnç bölgeleri gündemimizde olacaktır. Satıcıların güç kazanması durumunda ilk olarak bu bölge altındaki olası fiyatlamaların kalıcı olup olmadığına bakacağız. Kalıcı olması halinde 1.1750 ve 1.1700 destek bölgelerine doğru kademeli satışlar izleyebiliriz.

GBPUSD

Sterlin varlıklarının haftaya alıcılı başladığını görmekteyiz. 4 saatlik grafiğe baktığımzda 200 periyotluk H.O’nın sert bir şekilde aşılması ve bu bölgenin tekrar test edilerek fiyatlamaların bu bölgeden destek alması alıcıların iştah seviyelerindeki kararlılığı göstermektedir. Pozitif hareketlilik devam ettiği taktirde 1.3100 ve 1.3150 direnç bölgeleri radarımızda olacaktır. Bu direnç bölgelerinin aşılması halinde alım yönündeki momemtumdan bir artış bekleyebiliriz. 5 periyotluk ortalamanın 200 periyotluk ortalamayı aşağıdan yukarıya doğru kesmesi paritedeki pozitif havayı destekleyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle İngiltere ve AB arasındaki ilişkilerde olumsuz bir haber akışı olmasıyla Sterlin varlıklarına olan talepte bir daralma yaşanması durumunda kritik 1.3000 destek bölgesini takip edeceğiz.

USDTRY

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde TCMB’nin faiz kararı etkilerinin kurdaki fiyatlamalara yansıdığını görmekteyiz. Dolar endeksindeki satıcılı seyrin USDTRY paritesi için sakin bir işlem günü yaşanmasını sağladığını söyleyebiliriz. Kritik bölgelerde fiyatlamaların devam ettiği kur tarafında siyasi gelişmelerin belirleyici unsur olduğunu söyleyebiliriz. Tansiyonun tekrar yükselmesi durumunda 7.9300 ve kritik 8.000 bölgelerini direnç seviyeleri olarak takip edeceğiz. Bu direnç bölgelerinin aşılması ve bu bölgelerde günlük kapanışlar görmemiz durumunda paritede tarihi zirve fiyatlamaları izleyebiliriz. TL varlıklarına olan talepte bir artış söz konusu olması halinde 7.6000 ve psikolojik 7.5000 destek bölgelerine doğru kademeli bir hareketlilk izleyebiliriz.

ALTIN

Geçtiğimiz günü satıcılı kapatan emtiaya 4 saatlik grafikte baktığımızda düşen trend çizgisini kırdığını ve bu bölgeyi test ederken $1918 bölgesinden destek aldığın görmekteyiz. Satıcıların baskın olması durumunda ilk olarak bu bölgeyi takip edeceğiz. Satıcılı seyrin bu bölgenin altında devam etmesi durumunda $1902 ve $1875 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu bölge üzerindeki fiyatlamalarda ise sırasıyla $1935 ve $1950 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Yaklaşan ABD seçimlerinden gelecek haber akışlarının fiyatlamalarda ön planda olmasını bekleyebiliriz. Küresel risk algısında bir yükseliş olması durumunda piyasalarda güvenli liman ihtiyacının belirgin bir şekilde karşımıza çıkmasını bekleyebiliriz.

BRENT PETROL

Haftanın ilk günü itibarıyla geçtiğimiz hafta gördüğümüz pozitif havanın yerini olumsuz bir tabloya bıraktığını görmekteyiz. 200 günlük ortalamasının üzerine çıkmasına rağmen burada tutunamayan fiyatlamaların yeni hafta itibarıyla bu ortalamasının altında kaldığını görmekteyiz. Aynı zamanda 100 günlük H.O’sınında altında gün kapanışı gördüğümüz emtiada satıcılı temponun devam etmesi halinde $41.30 ve psikolojik $40.00 destek bölgelerini takip edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altındaki fiyatlamalarda satıcıların iştah seviyelerinde artış gözlemleyebiliriz. Emtianın bu bölgeden destek bularak olası yukarı yönlü hareketliliklerinde ise ilk etapta $43.00 direnç bölgesini izleyeceğiz. Bu bölgenin üzerindeki kapanışlar aynı zamanda 100 ve 200 günlük H.O’larının üzerindeki kapanışlar olacak. Bu durumda alıcılı seyirde ivmelenme görebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.