13.09.2019 Forex Bülteni

Yurt içi tarafta geçtiğimiz gün piyasaların odak noktasında TCMB/PPK toplantı kararı vardı. TCMB, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 19.75’den yüzde 16.50 seviyesine geri çekerken 325 Baz puanlık bir indirim kararı aldı. Kurum, bir önceki toplantısında da faizi 425 baz puan indirmişti. Toplantı sonrasında yayınlanan karar metninde ise, iktisadi görünümde ılımlı toparlanma eğiliminin sürdürebilirliğinin korunduğu belirtildi. Bu bağlamda TL varlıklarında pozitif performans izledik. Küresel tarafta ise ABD-Çin görüşmelerine yönelik iyi niyet göstergesi olarak 1 Ekim’de uygulanacak 250 milyar dolar tutarındaki ithalat için tarife artırımını 15 Ekim’e ertelenmesine karar verildi. Bu karar görüşmelere dair beklentilerin artmasına sebep oldu. Gün içerisinde TSİ 15.30’ta ABD tarafından gelecek Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) verisini takip edeceğiz.

EURUSD


Avrupa Merkez Bankası geçtiğimiz gün yaptığı Eylül ayı Para Politikası toplantısında banka mevduat faiz oranında 10 baz puanlık bir indirime gitti. İlk etapta yayınlanan karar metninde, 1 Kasım itibariyle varlık alım programının başlayacağını duyurdu. ECB toplantısından gelen güvercin kararlar ve ABD tarafından takip ettiğimiz olumlu enflasyon rakamları sonrası Euro varlıkları sert şekilde baskılanarak parite tarafında satış yönlü işlemler hakim oldu. ECB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamalarında Euro Bölgesi’nin resesyona girmeyeceğine dair açıklamaları parite tarafında toparlanma hareketleri izlememizi sağladı. Seviye olarak 1.1060 üstü hareketlilik gördüğümüz parite için yükseliş temposunun devamında 1.1085 ve 1.1110 dirençleribni izleyeceğiz. Düşüş trendinin devamı halinde sırasıyla 1.1060 ve 1.1030 desteklerini izleyeceğiz. Satıcılı seyrin ivmelenmesi için 1.1030 seviyesi altı kalıcılık aramaktayız.

GBPUSD


ABD tarafından gelen pozitif verilerle yükseliş temposunun baskılandığını izlediğimiz GBPUSD paritesinde, Mario Draghi’nin açıklamaları ve ticaret savaşlarına yönelik gelen olumlu haber akışları ile tekrar alış temposu izledik. 1.2300 seviyesi üzerinde kaldığı sürece alış temposunun devam edeceğini düşündüğümüz parite için 1.2355 direncini test ettiğini görmekteyiz. Bu direnç seviyesini kırması halinde bir sonraki izleyeceğimiz direnç seviyemiz 1.2370. Paritenin tekrardan düşüş trendine girmesi için ilk olarak 1.2300 seviyesinin altında fiyatlamalar arayacağız. Bunun olması durumunda 1.2270 seviyesi destek olarak izleyeceğiz. 1.2270 seviyesi altında düşüşün momentum kazanabileceğini düşünmekteyiz.

USDTRY


Piyasanın merakla beklediği PPK toplantısını geride bıraktığımız işlem gününde bu toplantıda faiz indirimi gelmesine rağmen açıklanan metinde enflasyondaki pozitif görüntü TL varlıklarına olan talebi arttırdı. Gün içi dinamikleri takip edeceğimiz USDTRY için kritik 5.7000 altı fiyatlamaları izlemekteyiz. Düşüş temposunun devamı halinde 5.6500 ve 5.6280 desteklerini izleyeceğiz. Alıcıların tekrar güç kazanması halinde 5.7000 üstü fiyatlamalar arayacağız. Bu seviyenin üstüne geçilmesi halinde 5.7500 seviyesini direnç olarak takip edeceğiz. 5.7000 seviyesi üstünde alışların ivmeleneceğini söyleyebiliriz.

ALTIN


Ticaret savaşlarından gelen ılımlı haberler küresel tarafta risk iştahını arttırırken güvenli liman olan değerli metalde satıcılı seyir izlememize neden oldu. ABD’de açıklanacak olan Perakende Satışlar verileri ile FED’in, önümüzdeki hafta açıklanacak olan FOMC kararlarına dair ortaya çıkacak öngörüler fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. 1513 ve 1520 seviyeleri direnç olarak güncelliğini korumaktadır. Küresel riskin azalması durumunda sırasıyla 1493 ve 1480 destek seviyelerini takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.