13.07.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz hafta Covid-19 Pandemisi’nin piyasalardaki olumsuz etkisini takip ettik. FED yetkililerininde ekonomiye dair karamsar açıklamaları piyasalardaki olumsuz havayı derinleştirdiğini söyleyebiliriz. Bu olumsuzluğu destekleyen diğer bir olaylar ise AB Komisyonu’nun, 2020 ve 2021 yıllarına ait Euro Bölgesi büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etmesi ve akabinde Almanya’da açıklanan Sanayi Üretimi ve Fabrika Siparişleri datalarındaki daralma dikkatleri çekti. Bunun dışında gerek Avrupa Merkez Bankası (ECB) gerekse İngiltere Merkez Bankası (BOE)’ndan; para politikasında değişikliklere hazır olduklarına yönelik açıklamalar kritikti. Haftanın ilk işlem gününde veri açısından sakin bir işlem günü beklemekteyiz. Günün ikinci yarısında TSİ 18:30’ta BoE Başkanı Bailey’in konuşmasının özellikle Sterlin varlıkları üzerinde volatilite yaratmasını beklemekteyiz.

EURUSD

4 saatlik grafikte EURUSD paritesinin düşen kanalı yukarı yönlü kırıp bu bölgede kalıcılık sağladığını görmekteyiz.Paritenin olası bir omuz baş omuz formasyonu oluşumu içerisinde olduğunu görmekteyiz. 1.1350 direnç seviyesinin aşılması halinde bu olası formasyonun geçersiz olabileceğini söyleyebiliriz. Bu bölgelerden paritenin direnç ile karşılaşıp aşağı yönlü hareketlilikler başlaması durumunda 1.1260 destek bölgesini olası OBO formasyonunun tetiklenmesi açısından dikkatle takip edeceğiz. Bu destek seviyesinin altındaki kapanışlarda ara destek seviyesi olan 1.1220 ve formasyon hedefi olan 1.1180 bölgesini takip edeceğiz. Euro varlıklarının değer kazanımları devam etmesi halinde ise 1.1350 ve psikolojik 1.1400 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır.

GBPUSD

5 günlük HO’nın sırasıyla 100 ve 22 günlük ortalamayı yukarı yönlü kesmesiyle paritedeki kısa vadeli beklentilerin pozitif görünümü devam etmektedir. Yükselişlerin 200 günlük HO’ya denk gelen 1.2700 bölgesinde direnç ile karşılaşmasını izleyebiliriz. Bu bölgenin üzerine geçilmesi halinde ise 1.2750 direnç bölgesini takip edeceğiz. Sterlin varlıklarına olan talebin azalması halinde yukarı yönlü aşılan 1.2650 bölgesini destek olarak takip edeceğiz. Bu destek seviyesinin altına sarkmalar olması halinde 1.2555 bölgesini destek olarak takip edeceğiz. 1.2555 destek bölgesinin altında fiyatlamalar görmemiz halinde satıcıların iştahlarının artmasını bekleyebiliriz.

USDTRY

6.8750 direnç bölgesinin hemen altında fiyatlamaya devam eden USDTRY paritesinin günlük grafikte bollinger bandının daraldığını görmekteyiz. Genellikle bu daralma sonucunda sert hareketlilikler izlediğimiz ürün için yukarı yönlü ilk olarak kritik 6.8750 bölgesinin üzerinde kalıcılık arayacağız. Bu senaryoda alım momentumun artmasını bekleyebiliriz. Bu durumda 6.9200 ve 6.9600 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Bu direnç bölgelerinin aşılması halinde 7.0000 lı seviyelerden bahsedebiliriz. Daralan bollinger bandın fiyatları aşağı doğru baskı yapması durumunda ise 6.8100 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu seviyenin altına geçilmesi halinde satıcıların ivmeleneceğini düşünebiliriz. Bu olası senaryoda 6.7800 destek bölgesini takip edeceğiz.

ALTIN

Küresel risk algısının etkisiyle yukarı yönlü ataklar izlediğimiz emtiada $1800 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar görmekteyiz. 5 günlük HO’nında bu yükselişi desteklemesiyle $1800 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlandığını söyleyebiliriz. Yükselişlerin devam etmesi halinde 2011 direnç bölgelerinin takip edeceğiz. İlk olarak $1815 ve geçtiğimiz günlerde test edilen $1818 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde yeni zirveleri gündemimize alabiliriz. Olası bir düzeltmede ilk olarak 5 günlük HO’sının altında kapanışlar arayacağız. Bunun olması halinde $1780 seviyelerine kadar gevşeme izleyebiliriz. Küresel unsurlardan gelecek haber akışlarının fiyatlamalarda etkili olmaya devam ettiğini söyleyelim.

BRENT PETROL

Yükseliş kanalının üst bölgesi olan $43.00 seviyelerinde yükselen üçgen oluşumu içerisinde olan emtiada yukarı yönlü hareketliliklerin ivme kazanabilmesi için ilk olarka $43.00 bölgesinin üzerinde hacimli fiyatlar arayacağız. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde $44.40 direnç bölgesini takip edeceğiz. Bu direnç seviyesininde aşılması halinde psikolojik $45.00 direnç bölgesini izleyeceğiz. Yükseliş ataklarının devam etmesi halinde yükselen üçgenin hedefi olan $48.00 direnç bölgesi gündemimizde olacaktır. Emtiadaki pozitif görünümünün bozulması halinde olası satıcılı seyirde sırasıyla $42.30 – $41.15 ve psikolojik $40.00 destek bölgelerini izleyeceğiz. $40.00 seviyesinin altında emtiadaki satıcılı seyrin derinlik kazanabilmesini bekleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.