12.10.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

ABD seçimlerine dair gelen haber akışlarının piyasanın gündeminde olmaya devam ettiğini görmekteyiz. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD’de yeniden artan ek mali teşvik beklentileri ile pozitif başlangıç yapılırken, borsaların yanı sıra; emtialar ve ABD Dolarının karşısındaki birçok para biriminde de pozitif fiyatlamalar izledik. ABD Başkanı Trump’ın: Teşvik Paketi önerisini 1,8 Trilyon Dolar’a kadar çıkarması, eyalet yönetimleri ve yerel yönetimlere sağlanacak yardım miktarının da 250 milyar dolardan 300 milyar dolara yükseltildiğini söylemesi bu pozitiflikte hayli etkiliydi. Bu durumun yanı sıra ABD’de 15 Ekim’de yapılması planlanan 2. başkanlık münazarasının iptal edilmesi küresel risk algısında bir miktar yükselişi beraberinde getirdi. Yurt içine baktığımızda TCMB’nin haftalık döviz swap işlemlerinde kullandığı faiz oranını 150 Bp. arttırarak yüzde 10.25’den yüzde 11.75’e çıkarması sonrasında TL lehine fiyatlamalar izledik. Uzun süredir yükselişler gördüğümüz kur tarafında bu karar sonrasında sert düşüşler gördük. Yeni haftada jeopolitik risklerin ön planda olduğu kur tarafında gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz. Veri açısından Cari İşlemler Dengesi ve Çeyreklik İşsizlik Ortalaması verilerini takip edeceğiz.

EURUSD

EURUSD paritesine baktığımızda 5 günlük H.O’nın 22 günlük H.O’yı aşağıdan yukarı doğru kesmesiyle pozitif bir görünüm içinde olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak 1.1800 bölgesinin üzerinde kalındığı taktirde bu pozitif görünümün devam etmesini bekleyebiliriz. Günlük grafikteki stokastik indikatörününde yönünü yukarı doğru çevirmesi alım yönlü hareketliliği destekleyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi halinde kritik 1.1835 direnç bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin üzerine geçilmesi halinde 1.1860 bölgesini takip edeceğiz. Kar realizasyonlarının olması halinde ilk olarak 1.1800 bölgesini destek olarak izleyeceğiz. Bu destek bölgesinin altına geçilmesi durumunda 1.1750 destek bölgesine doğru kademeli satışlar izleyebiliriz.

GBPUSD

Geçtiğimiz hafta kapanışını 22 haftalık ortalamasının üzerinde yapan Sterlin varlıklarına olan talepte bir artış gözlemlemekteyiz. Bu oluşumun etkisiyle yeni haftanın ilk işlem gününde kritik 1.3000 bölgesinin üzerinde fiyatlamalar görmekteyiz. Alım işlemlerinin bu bölge üzerinde devam etmesi halinde 1.3050 ve 1.3100 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Satıcıların devreye girmesi halinde ilk olarak psikolojik 1.3000 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin altındaki fiyatlamalarda ise sırasıyla 1.12900 ve 1.2830 destekleri gündemimizde olacaktır. Bu destek bölgelerinin altına geçilmesi durumunda paritedeki pozitif görünümün yerini negatif bir havaya bırakabileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda satıcılı seyirde bir ivmelenme bekleyebiliriz.

USDTRY

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde TCMB’nin faiz kararı ile kur tarafında bir geri çekilme izledik. Bu geri çekilmelerin yeni hafta itibarıyla sınırlı kaldığını ve paritedeki alıcı seyirdeki momentumun daha canlı olduğunu söyleyebiliriz. 7.8000 bölgesinin üzerinde fiyatlamalar gördüğümüz paritede alıcıların iştahlarının devam etmesi halinde 7.9300 ve kritik 8.0000 direnç bölgelerini izleyeceğiz. Bu bölgenin üzerine geçilmesi durumunda kur tarafındaki tansiyonun daha da artabileceğini söyleyebiliriz. Satıcıların devreye girmesi halinde ise 7.6000 ve 7.5000 destek bölgelerini takip edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altında günlük kapanışlar görmemiz halinde kurdaki tansiyonda bir baskılanma görebiliriz.

ALTIN

Yaklaşan ABD seçimleri ve ülke içindeki belirsizlikten dolayı güvenli liman ihtiyacının ön plana çıktığını görmekteyiz. Olası bir seçim sonrası belirsizlikte bu ihtiyacın daha da derinleşebileceğini söyleyebiliriz. Günlük düşüş trend çizgisini kıran emtiada genel olarak pozitif bir havanın hakim olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumun devam etmesi halinde $1935 ve $1950 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Küresel risk algısında bir düşüş olması halinde güvenli limanlardan çıkışlar yaşanması durumunda $1918 ve kritik $1902 destek bölgelerini takip edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altına sarkmalar olması halinde emtiadaki olası satışların momentum kazanabileceğini düşünebiliriz.

BRENT PETROL

Uzun süredir pozitif havanın devam ettiğini gördüğümüz emtiada geçtiğimiz haftanın son işlem günü itibarıyla 200 günlük ortalamasını yukarı yönlü sert bir şekilde kırılmasına rağmen haftayı bu ortalamanın altında kapatarak kar realizasyonlarını beraberinde getirdiğini görmekteyiz. Yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi için $43.00 direnç bölgesinin üzerinde kapanışlar arayacağız. Bu durumun gerçekleşmesi halinde $44.20 ve $45.00 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu direnç bölgelerinin aşılması halinde emtiada yukarı yönlü alımlarda ataklar izleyebiliriz. Satıcıların fiyatlamaları baskılaması halinde $41.30 ve psikolojik $40.00 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu destek bölgelerinin altındaki fiyatlamalarda sert düşüşler izleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.