12.01.2021 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Haftanın ilk işlem gününde küresel ölçekte hisse senedi endekslerinde satışların oluştuğunu takip ettik. Bunun yanında ABD dolarının küresel ölçekte değer kazanması sonucu para birimleri ve emtiaların dolar karşısında değer kaybettiğini izledik. Bu sayede Dolar/TL paritesinin de 7.5000 seviyelerinin üzerinde yükseliş kaydettiğini not edelim. Özellikle Demokratların Senato’yu kontrol edecek güce ulaşması ile daha güçlü teşvik paketinin onaylanacağı beklentileri sonucu ABD dolarının bir süredir değer kaybına maruz kaldığını görmekteydik. Yalnız son dönemde dolarda bir miktar güçlenmenin oluşması ile piyasalarda satış baskısının hakim olduğunu belirtelim. Buna karşılık Perşembe günü Başkan Joe Biden, trilyonlarca dolar olacağını söylediği teşvik paketine ilişkin açıklamalarda bulunacak. Bu konuşma piyasalar açısından oldukça önemli bir konumda bulunuyor. Gün içerisinde ise data akışının bir hayli cılız olduğunu söyleyelim. Piyasanın odağında ABD’de açıklanacak Kasım ayına yönelik İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı ( JOLTS ) verisi bulunuyor. Yalnız bu verinin piyasaları etkileme gücünün zayıf olduğunu belirtelim.

EURUSD

ABD dolar endeksinin küresel ölçekte güçlenmesi pariteyi aşağı yönde baskılayan en önemli unsur olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede 1.2170 desteğinin hemen altında işlemlerin oluştuğunu takip ediyoruz. Geri çekilmenin devamı adına bu seviyenin altında kalıcılığın sağlanması gerektiğini söyleyelim. Böyle bir durumda kısa vadede 1.2120 ve 1.2060 desteklerinin hedef konumunda kalacağını hatırlatalım. Buna karşılık 1.2170 seviyesi altında kalıcılığın sağlanamaması ve yukarı yönde fiyatlamaların oluşması durumunda ise 1.2200 direnci ile birlikte 1.2270 ve 1.2300 seviyelerini takip ediyor olacağız.

GBPUSD

Paritenin 1.3460 desteğine ulaşmasının ardından yukarı yönde tepkide bulunduğunu görmekteyiz. Bu sayede 1.3540 direncine yaklaşıldığını takip ediyoruz. Yukarı yönde fiyatlamaların devamı adına ilk olarak bu direnç seviyesini izlemekteyiz. Şayet 1.3540 direnci aşılabilirse paritede 1.3620 seviyesi ile 1.3700 direncinin yeniden izlenmeye alınacağını belirtelim. buna karşılık hafif ölçekli tepki hareketi yerini geri çekilmelere bırakırsa 1.3640 desteğini yakından izlemeyi sürdüreceğiz. Bu destek seviyesinin kırılması durumunda 1.3400 ve 1.3330 seviyelerini izlemeye alacağız.

USDTRY

Paritenin 7.5000 seviyesinin üzerini test etmesine karşılık şimdilik kalıcılığın sağlanamadığını görmekteyiz. Yalnız bu seviyeden de aşağı yönde uzaklaşılmış değil. Dolayısıyla 7.5000 direncini yükselişin devamı adına dikkatle izlemeye takip ediyoruz. Bu seviyenin aşılabilmesi durumunda7.6000 direnci ile birlikte 7.6800 ve çok daha önem verdiğimiz 7.7500 seviyesi hedef konumuna yerleşebilir. Buna karşılık 7.5000 direncinin aşılamaması durumunda 7.4000 desteği ilk izleyeceğimiz teknik seviye konumunda bulunmakta. Yalnız TL lehine hareketler için 7.3100 desteğinin kritik olduğunu hatırlatalım.

ALTIN

$1848 direnç seviyesinin üzerinde fiyatlamaların oluştuğunu görmekteyiz. Yukarı yönde fiyatlamaların devamı noktasında bu seviyenin üzerinde kalıcılığın sağlanması gerektiğini not edelim. Böyle bir durumda yukarı yönde atakların bir miktar hız kazanabileceğini ve bu sayede $1860 ara direnci ile birlikte asıl önemli gördüğümüz $1875 seviyesinin hedef konumuna yerleşebileceğini belirtelim. Buna karşılık $1848 seviyesinin üzerinde kalıcılığın sağlanamaması durumunda ise yeniden satış askısının oluşma ihtimali belirecektir. Bu yönde bir fiyatlamanın oluşması durumunda $1825 seviyesi ile birlikte $1800 desteğinin takip edilmeye başlanacağını not edelim.

PETROL

Yukarı yönde hareketlerin ivme kazanması sonucu yükselen kanal formasyonu orta bandı olarak izlediğimiz $55.70 seviyesinin üzeri test edilse de şimdilik kalıcılığın sağlanamadığını görmekteyiz. Bu noktada geri çekilmenin oluşması ile $54.70 desteği ilk izleyeceğimiz teknik seviye konumunda bulunuyor. Bu seviyesinin de kırılması durumunda düşüşlerin hız kazanma ihtimalinin belireceğini ve bu sayede yükselen kanal formasyonu alt bandı olarak izlediğimiz $53.20 desteğine doğru satışları hız kazanma olasılığının güçleneceğini belirtelim. Buna karşılık yukarı yönde hareketler adına $55.70 üzerinde kalıcılığın sağlanması gerekmekte. Böyle bir durumda $57.00 ve $58.00 dirençlerini takip edeceğimizi hatırlatalım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.