11.11.2019 Forex Bülteni

Haftanın ilk işlem gününde İngiltere tarafından gelecek yoğun veri akışını takip edeceğiz. 12 Aralık’ta yapılacak erken seçim öncesinde veri akışları ve liderlerin yapacakları açıklamaların Sterlin varlıkları üzerinde etki yaratmasını beklemekteyiz. Diğer tarafta geçtiğimiz Cuma yapılan Avrupa Maliye Bakanları Toplantısında, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Euro Bölgesi büyüme tahminlerinin endişe verici ifadelerinin yanı sıra Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Gerçek bir resesyona yakın olmadıklarına dair açıklamaları da piyasanın ciddiye aldığı bir unsur oldu.

EURUSD

ABD-Çin arasındaki görüşmelerin pozitif olmasının yanı sıra geçen hafta AMB(Avrupa Maliye Bakanları) toplantısında; Euro Bölgesi için yapılan negatif açıklamalar ile beraber EURUSD paritesinde bir süredir devam eden düşüşün devam ettiğini görmekteyiz. Seviye olarak baktığımızda, düşüş temposunda olan paritede satıcılı seyrin devam etmesi halinde kritik 1.1000 destek seviyesini takip edeceğiz. Bu seviyeninde altına sarkma olması durumunda 1.0960 seviyesine kadar satıcılı seyrin devam edebileceğini söyleyebiliriz. Olası yükselişlerin satış fırsatı yaratacağını düşündüğümüz parite için, 1.1054 ve 1.1072 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

GBPUSD

Geçen hafta BOE’nin faizi sabit tutması ve büyüme tahminlerinde aşağı yönlü revizyona gitmesiyle beraber 1.2800 seviyesinin altına sarkan parite için Sterlin varlıkları üzerindeki baskının devam ettiğini söyleyebiliriz. Brexit sürecinin etkisini 12 Aralık’taki erken seçime kadar bir miktar azalacağını düşünüyoruz. Gün içerisinde İngiltere 3.Çeyrek Büyüme Rakamları’nı dikkatle takip edeceğiz. Satıcılı seyrin devam etmesi durumunda 1.2770 ve 1.2740 destek seviyelerini izleyeceğiz. Olası yukarı yönlü ataklarda 1.2830 ve 1.2870 direnç seviyelerini satış fırsatı olarak değerlendirebiliriz.

USDTRY

13 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump ile yapılacak görüşmenin USDTRY paritesi için yüksek volatiliteye sebep olacağını düşünmekteyiz. İkili arasında yapılan görüşmede 100 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmi meselesiyle beraber F-35, S-400 ve Halkbank konusunun da ele alınacağı beklenmektedir. Teknik olarak, bir süredir devam eden yükselişin devam etmesi durumunda 5.7900 ve 5.8400 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Olası düşüşlerde 5.7600 altına geçilmesi halinde paritenin 5.7100 ve 5.6600 destek seviyelerine kadar geri çekilebileceğini düşünebiliriz.

ALTIN

ABD-Çin arasındaki görüşmelerden gelen pozitif haber akışlarının piyasada risk iştahını arttırarak güvenli limanlardan çıkışların meydana gelmesini sağlamıştır. Geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi adına gelen negatif haber akışları da bu çıkışları desteklemektedir. Teknik olarak baktığımızda emtiada satıcılı seyrin devam etmesi durumunda 1456 ve 1448 destek seviyelerini takip edeceğiz. Yukarı yönlü hareketliliğin olması sırasıyla 1468-1473 ve 1479 direnç seviyelerini takip edeceğiz. 1479 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda alıcılı seyrin momentum kazanabileceğini düşünebiliriz.

BRENT PETROL

Küresel unsurlardan gelen negatif haber akışları ve veri akışındaki negatif görünüm sebebiyle petrole olan talebin daralacağına dair öngörülerin ortaya çıkması ile satıcılı seyir yaşayan emtiada satışların devam etmesi halinde 61.30 ve 60    .80 destek seviyelerini izleyeceğiz. 60.80 seviyesinin altında fiyatlamaların kalıcılı olması halinde satıcılı seyrin ivmeleneceğini düşünebiliriz. Bir süredir devam eden alıcılı seyrin tekrardan devam etmesi halinde 62.33 ve 62.90 direnç seviyelerini takip edeceğiz. 62.90 seviyesi üzerine geçilmesi halinde alıcı seyrin momentum kazanabileceğini düşünebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.