11.09.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz işlem gününde küresel risk unsurları ön plandaydı. Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemesi ve bu karar sonrasında konuşan yetkililerin söylemleriyle Euro varlıklarına olan talepte ciddi bir artış izledik. Gün sonunda ani gelen talep artışında aynı şekilde bir talep daralması gördük. ABD tarafına baktığımızda demokrat senatörler, Covid-19 salgınının ekonomik etkilerine yönelik hayata geçirilmesi amacıyla senatonun oylamasına sunulan 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketini yeterli olmadığı gerekçesiyle engelledi. Bu karar sonrasında ABD dolarına karşı bir talep artışının yaşandığına şahit olduk. Bir diğer gelişme ise IMF Başkanı Georgieva’nın, küresel ekonominin büyük dönüşüm geçirdiğini belirterek iş açısından zengin bir ekonomik toparlanma ile iklim değişikliğiyle mücadelenin birbirini desteklediğini, geleceğin pek çok işinin “Yeşil Ekonomi’de olduğunu ifade etmesi oldu. Yeni işlem gününde sabah saatlerinde İngiltere’den gelecek veri akışlarını ve günün ikinci yarısında ABD’den gelecek Enflasyon datasını takip edeceğiz.

EURUSD

Haftanın son işlem günü itibarıyla ay başından bu yana değer kaybeden paritede toparlanmalar görmekteyiz. Genel olarak 1.1800 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde bu toparlanma sürecinin daha sağlıklı olabileceğini söyleyebiliriz. Alıcıların fiyatlamalara destek olmaya devam etmesi durumunda ilk olarak kanalın alt bölgesini takip edeceğiz. Kanal içi fiyatlamalarda ise 1.2000 direnç bölgesini izleyeceğiz. Bu direnç bölgesinin üzerinde günlük kapanışlar görmemiz durumununda alım momentumunun artabileceğini düşünebiliriz. Olası bir düşüş dalgası gelmesi halinde ise 1.1800 destek seviyesi kritik önem arz etmektedir. Bu destek seviyesinin altındaki fiyatlamalarda 1.1500 bölgelerine doğru kademeli satışlar izleyebiliriz.

GBPUSD

İngiltere ile Avrupa Birliği arasındaki Brexit konusuna dair belirsizlikler paritedeki satış baskısının devam etmesine neden olduğunu görmekteyiz. Günlük grafikte baktığımızda 200 günlük ortalama tutunma çabaları görmekteyiz. Temel unsurların ön planda olduğu fiyatlamalarda 200 günlük ortalamanın altına sarkma olması halinde 1.2700 ve 1.2640 bölgelerini destek seviyeleri olarak takip edeceğiz. Sterlin varlıklarında bir talep gelmesiyle olası tepki alımlarında 1.2840 – 1.2900 ve 1.2960 bölgelerini bu sefer direnç olarak takip edeceğiz. Genel olarak 1.3000 bölgesinin üzerine geçilebilmesi halinde alım momentunumun artabileceğini söyleyebiliriz.

USDTRY

Politik konuların fiyatlamalarda etkin rol oynamaya devam ettiğini gördüğümüz USDTRY paritesine baktığımızda geçtiğimiz gün TL varlıklarının pozitif ayrıştığını görmekteyiz.Yükseliş kanalının yukarı doğru kırılmasıyla yeni zirve arayışından ziyade fiyatlamaların tekrar kanalın içine girdiğini görmekteyiz. TL varlıklarındaki pozitif hava edecek olursa 7.4000 – 7.3000 ve 7.1100 destek bölgelerine doğru geri çekilmelerin devam edebileceğini söyleyebiliriz. Kurdaki tansiyonun tekrar güç kazanması halinde ise ilk olarak 7.4600 direnç bölgesini izleyeceğiz. Bu direncin aşılması halinde alıcıların iştahlarının artabileceğini söyleyebiliriz. Bu olası senaryoda psikolojik 7.5000 ve 7.5300 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır.

ALTIN

Küresel risk unsurlarından gelen haber akışlarıyla haftaya alıcılı bir seyir ile başlayan emtiada haftanın son günü itibarıyla satış temposu izlemekteyiz. Üçgen formasyonunun üst bölgesine doğru çıkarak $1960 direnç bölgesini test eden fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamayan emtianın günü satıcılı kapattığını görmekteyiz. Yeni işlem gününde yine küresel unsurlardan gelecek haber akışlarının fiyatlamalarda etkin olabileceğini söyleyebiliriz. Satıcılı temponun devam etmesi durumunda $1918 – $1902 destek bölgeleri gündemimizde olacaktır. Küresel risk algısında bir yükseliş olmasıyla güvenli limanların ön plana çıkması halinde ise emtiaya olan talebin artmasıyla $1945 – $1960 ve psikolojik $2000 bölgelerine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz.

BRENT PETROL

Geçtiğimiz gün açıklanan Ham Petrol Stokları verisindeki artış ile emtiada satış baskısının devam ettiğini görmekteyiz. 100 günlük ortalamanın destek olmaya devam etmesine karşın satıcıların fiyatları aşağı doğru çekmeye kararlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu ortalamanın altına geçilmesi durumunda psikolojik $40.00 bölgesinin altında fiyatlamalar izleyeceğiz. Bu durumun gerçekleşmesi durumunda $39.40 ve $37.10 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Alıcıların 100 günlük ortalamayı destek olarak kabul edip iştahlanması halinde ise $41.00 – $41.90 ve $43.00 direnç bölgelerine doğru yükseliş hareketleri izleyebiliriz. Bu direnç bölgelerinin aşılması halinde emtiada belirgin bir toparlanmanın söz konusu olabileceğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.