11.08.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

ABD ile Çin arasında devam eden gerginliğe yönelik gelen haber akışlarının piyasalardaki endişeyi canlı tutmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Çin Dışişleri Bakanlığı’nın, ABD’li Senatörler Ted Cruz ile Marco Rubio’a, Pazartesi’den başlamak üzere yaptırım uygulama kararı aldığına dair haber akışları iki ülke arasındaki gerginliği arttırabilecek nitelikteydi. ABD teşvik paketine yönelik ise ABD Hazıne Bakanı Steven Mnuchin’in, ‘’Yapılan müzakerelerde anlaşmanın mümkün olduğunu düşünüyorum, bir anlaşma yapılacaksa onu bu hafta yapabiliriz’’ şeklindeki açıklamaları dikkat çekti. Genel olarak piyasaya baktığımızda geçtiğimiz Cuma günü açıklanan TDİ datasının pozitif gelmesinin etkisinin devam ettiğini söyleyebiliriz. Dolar endeksindeki artış piyasadaki risk iştahının artmasını sağlamaktadır. Yurt içine baktığımızda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları takip edildi.Cumhurbaşkanı Erdoğan ; kur saldırılarının etkisiyle yüzde 24’lere çıkan politika faizinin yüzde 8.25’lere indiğini vurgulayarak bundan sonrada daha fazla inmesini umduğunu söyledi. Doğu Akdeniz’de yaşanan olaylara da değinen Erdoğan, tüm Akdeniz ülkelerini herkesin çıkarına uygun bir formül bulmaya davet etti.

EURUSD

Paritedeki uzun süredir devam eden alım iştahının geçtiğimiz gün açıklanan istihdam datası ile baskılanmaya devam ettiğini görmekteyiz. Destek seviyelerine kadar geri çekilmelerin yaşandığı fiyatlamalarda 1.1700 bölgesinin kritik önem taşıdığını söyleyebiliriz. Bu seviye üzerinde kalıcılık sağlandığı sürece pozitif görünüm gösterecek olan paritede yukarı yönlü ataklar izleyebiliriz. Bu olası yükseliş ataklarında 1.1800 bölgesi önemli direnç seviyemiz olacaktır. Bu direnci aşması durumunda 1.1870 ve 1.1940 bölgeleri gündemimizde olacaktır. Paritedeki baskılamanın devam etmesi durumunda ise 1.1700 destek bölgesi ve altında 1.1640 bölgesi takibimizde olacaktır. Bu destek seviyelerin altına sarkma olması halinde uzun süredir devam eden pozitif görünümün bozulabileceğini söyleyebiliriz.

GBPUSD

Geçtiğimiz hafta açıklanan istihdam datasından sonra güç kazanan dolar endeksinin etkisi GBPUSD paritesi üzerinde de etki ettiğini gözlemlemekteyiz. Uzun süredir devam eden alıcı iştahının törpülendiğini gördüğümüz üründe gerek kar realizasyonları gerek ise dolar endeksindeki yükselişin fiyatlamalara etki ettiğini görmekteyiz. Genel olarak 1.3000 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması kısmen alıcılı seyri desteklese de olası yukarı yönlü hareketliliklerde 1.3150 ve 1.3190 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu hafta itibarıyla görülen satıcılı seyrin devam etmesi durumunda 1.3050 ve 1.2976 destek bölgelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

USDTRY

Psikolojik 7.0000 bölgesi üzerinde fiyatlanmaya devam eden paritede bu bölge üzerinde kalınmaya devam edilmesi durumunda alım iştahının korunabileceğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının kur üzerinde etkili olduğunu belirtelim. Erdoğan’ın, politika faizinin daha da inmesine yönelik açıklamaları dikkat çekiciydi. 7.3000 bölgesinin üzerine çıkılması durumunda 7.3500 ve psikolojik 7.5000 seviyeleri gündemimizde olacaktır. TL varlıklarına olan talebin artması halinde ise 7.2000 – 7.1100 ve 7.0400 destek bölgelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. Gün içinde TCMB tarafından kurdaki oynaklığa yönelik gelebilecek hamleleri dikkatle takip edeceğiz.

ALTIN

Haftanın ikinci günü itibarıyla emtiada sert satışların yaşandığını görmekteyiz. Psikolojik $2000 seviyesine kadar geri çekilen emtianın bu bölge üzerinde kalıcılık sağlamaya çalıştığını söyleyebiliriz. ABD Teşvik Paketi’ndeki belirsizlikten kaynaklı olarak piyasadaki risk iştahının artmasıyla gerçekleşen bu satıcılı seyir için psikolojik $2000 destek bölgesini dikkatle takip edeceğiz. Bu seviyenin altına geçmesi halinde tarihi zirveleri test eden emtiada bir satış baskısı hissedebiliriz. Bu senaryoda $1980 ve $1965 destek bölgelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. Alıcıların tekrar güç kazanması durumunda $2024 ve $2040 direnç bölgeleri gündemimizde olacaktır.

BRENT PETROL

Geçtiğimiz hafta açıklanan Haftalık Petrol Stokları datasındaki pozitif görünüm ile emtianın uzun süredir fiyatlandığı yükselen üçgenin üst bölgesini kırarak $46.00 seviyelerine kadar yükseldiğini ve buralarda kalıcılık sağlayamayarak yükselen üçgenin üst çizgisi olan $45.00 bölgesini test ettiğini görmekteyiz. Piyasa oyuncularının bu geri çekilmeyi alım fırsatı olarak görmesi durumunda yukarı yönlü atakların devam edebileceğini söyleyebiliriz. Bu senaryoda $45.95 ve $47.15 direnç bölgeleri gündemimizde olacaktır. Yükselen üçgen içine giren fiyatlamalarda geri çekilmelerin devam etmesi durumunda $44.00 ve $43.60 bölgelerinin fiyatlamalara destek olmasını beklemekteyiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.