10.10.2019 Forex Bülteni

ABD-Çin arasındaki müzakereler bugün başlıyor. Uzun zamandır piyasa üzerinde etkilerini gördüğümüz bu müzakerelerin 2 gün sürmesi beklenmektedir. Özellikle son zamanlarda ABD tarafının tutumu, piyasalarda risk algısının artmasına sebep oldu. Avrupa tarafında Brexit sürecinin etkileri hala devam etmektedir.
Veri açısından, TSİ 11.30 sularında İngiltere’den gelecek verileri izleyeceğiz. Günün ikinci yarısında ABD tarafından gelecek çekirdek TÜFE datasını takip edeceğiz.

EURUSD


Avrupa tarafında belirsizliklerin parite üzerinde etkili olmaya devam ettiğini görmekteyiz. Özellikle “Anlaşmasız Brexit” olasılığının yükselmesi Euro varlıkları üzerinde baskı yaratmaya devam etmektedir. Dün yayınlanan FED toplantı tutanaklarında, ekonomiye dair olumlu söylemler gördük. ABD-Çin arasındaki müzakerelerden gelecek haber akışlarının paritede yüksek volatilite oluşturabileceğini söyleyebiliriz. Teknik olarak, 1.1000 seviyesinin altında fiyatlamaların devam ettiğini görmekteyiz. Euro varlıklarının üzerindeki baskının devam etmesi halinde satıcılı seyir izleyecek paritede 1.0980 ve 1.0930 destek seviyelerini izleyeceğiz. 1.0930 seviyesinin altında kalıcılığın sağlanması durumunda satıcılı seyir momentum kazanabilir. Yukarı yönlü olası hareketlerde 1.1015 ve 1.1030 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

GBPUSD


Brexit sürecindeki belirsizlik parite üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Bir önceki işlem gününde AB tarafından gelen, Brexit sürecinde imtiyaz verebileceklerine dair haber akışları piyasalarda anlık olarak olumlu bir fiyatlama oldu. İlerleyen saatlerde İngiltere’nin bu teklifi kabul etmeyeceğini belirtmesi, paritedeki ani yükselişi sınırlayarak satıcılı seyrin devamını sağladı. Teknik olarak, baskının devam etmesi kritik seviyesini 1.2200 destek seviyesini izleyeceğiz. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılması halinde 1.2175 seviyesini destek olarak göreceğiz. Brexit sürecinden olumlu haber akışlarının gelmesi halinde sırasıyla 1.2240-1.2290 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

USDTRY


Dün başlayan Barış Harekatı ile artan jeopolitik risklerin parite üzerinde yukarı yönlü hareketliliğine yol açtığını görmekteyiz. ABD tarafından gelen söylemleri ve AB, NATO gibi toplulukların bu harekata karşı olduğunu belirtmesi, paritedeki yükselişlerin ivmelenmesine sebep oldu. Yeni işlem gününde Barış Harekatı bölgesinden gelecek haber akışlarını ve yetkililerden gelecek açıklamaları izleyeceğiz. Seviye olarak, yukarı yönlü atakların devamı halinde 5.9100 ve 5.9780 direnç seviyelerimiz güncelliğini korumaktadır. 5.9780 üzerinde kalıcılığın sağlanması halinde yukarı yönlü kısmi olarak yeni zirvelerden bahsedebiliriz. Tansiyonun düşmesi halinde sırasıyla 5.8500-5.7600 destek seviyelerini izleyeceğiz.

ALTIN


Kritik ABD-Çin müzakerelerini başlayacağı işlem gününde, bu müzakere öncesinde ABD tarafından gelen sert tutumlar piyasalarda risk algısını yükselterek emtianın talep görmesini sağladı. Çin tarafının ılımlı tavrı, aldığı Soya Fasulyesi miktarını 10 Milyon Ton daha arttıracağını belirtmesi, emtiaya bir miktar satış getirdi. Bu müzakerelerden gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz. Bunun yanı sıra küresel risk unsurlarına dair gelişmelerin emtiada hareketliliğe sebep olacağını düşünmekteyiz. Teknik olarak, 1500 seviyesinin üstünde fiyatlamaların devam ettiğini görmekteyiz. Bu seviye üstünde kaldığı sürece alış baskısının devam edeceğini düşünmekteyiz. Bu senaryoda 1508 ve 1513 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Müzakerelerden ılımlı sonuçlar çıkması durumunda 1493 ve 1480 destek seviyelerini izleyeceğiz.

BRENT PETROL


ABD-Çin arasındaki müzakerelerin petrol üzerinde etkili olduğunu görmekteyiz. Bunun yanı sıra haftalık API stoklarındaki yükseliş ve Enerji Bilgi İdaresi’nin 2019 ve 2020 yıllarına dair büyüme talebinde aşağı yönlü revize etmesi, emtiadaki satıcı seyri destekledi. ABD-Çin müzakerelerinden olumlu haber gelmesi halinde yukarı yönlü hareketlilikte 58.90 ve 59.60 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Satıcılı seyrin devamı durumunda ise 58.05 ve 57.55 destek seviyelerini izleyeceğiz. 57.50 seviyesinin altında fiyatlamaların kalıcılı olması halinde satış işlemlerinin ivmeleneceğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.