10.09.2019 Forex Bülteni

Veri açısından sakin bir gün olması beklenen, haftanın ikinci işlem gününde TSİ 11.30 sularında İngiltere’den gelecek veriyi takip edeceğiz. 17.00’de ABD tarafından gelecek İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Tem) verisinin piyasada volatiliteye sebep olacağını düşünmekteyiz. Yurt içinde gözler 12 Eylül PPK toplantısında olacak.

 

EURUSD


İngiltere’de azalan “Anlaşmasız Brexit”  ihtimalinin yanı sıra dün Almanya’nın kamusal borç kurallarındaki kısıtlamaları aşmak için “gölge bütçe” oluşturacağına yönelik haber akışları ve gelen olumlu ticaret rakamları Euro varlıklarına itici güç sağlayarak parite tarafında alış yönlü işlemlere neden oldu. ABD ile Çin’in tekrardan müzakere kararı alması paritede olumlu fiyatlamalara destek oldu. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, resesyon beklemediklerine yönelik açıklamaları da önemliydi. Seviye olarak 1.1030 üstü fiyatlamaların olduğunu gördüğümüz paritede Euro varlıkları lehine hareketlilikte 1.1060 ve 1.1120 seviyeleri direnç seviyelerimiz olarak güncelliğini korumaktadır. Doların güçlenmesi durumunda ilk olarak 1.1030 desteğinin altında hareketlilik bekleyebiliriz. Bunun olması durumunda sırasıyla 1.1015 ve 1.0975 desteklerini takip edeceğiz.

GBPUSD


Brexit konusunda yaşanan gelişmeler sonrasında azalan “Anlaşmasız Brexit” ihtimali  paritedeki alış yönlü işlemleri destekledi. Maliye Bakanı Sajid Javid, Başbakan Boris Johnsonn’ın 17-18 Ekim’de düzenlenecek AB Liderler zirvesine katılacağını ancak zirveden Brexit için bir erteleme talebinde bulunmayacağına dair ifadeleri de Sterlin varlıklarına olan talebi arttırdı. Parlamentoda ikinci kez gündeme gelen erken seçim önerisine 293 milletvekili onay verdi; ancak gerekli olan üçte iki çoğunluk sağlanamadığından dolayı önerinin kabul edilememesi parite üzerindeki pozitif havayı destekledi. Yukarı yönlü temponun devam etmesi durumunda 1.2370 ve 1.2400 seviyelerini direnç olarak izleyeceğiz. Sterlin varlıklarının değer kaybetmesi durumunda destek olarak kritik 1.2355 ve bu seviyenin altında 1.2300 seviyesini dikkate alacağız.

USDTRY


Geçtiğimiz gün TCMB’nin açıklamış olduğu beklenti anketi verileri, Perşembe günü düzenlenecek Para Politikası Kurul Toplantısı öncesinde kritik önem taşıdı. Ayrıca TCMB’nin, 1 Hafta Vadeli Repo İhale Faiz Oranı beklentisini yüzde 19.75’den yüzde 17.00 seviyelerine revize etmesi de oldukça önemli oldu. Bu öngörüye göre TCMB’nin Perşembe günü düzenlenecek toplantıda 275 baz puan faiz indirimine gideceği beklenmekte. Jeopolitik olarak ABD Hazine Bakanı’nın, S-400 hava savunma sisteminin alımına yönelik olan yaptırım kararları ile ilgili söylemleri paritede alım yönlü hareketlere sebep oldu. Perşembe günü olacak olan toplantıdan gelecek kararları takip etmekle beraber seviye olarak 5.7500 üstü hareketliliklerin kalıcı olması durumunda 5.7900 – 5.8500 seviyelerini izleyeceğiz. TL varlıklarının değer kazanması halinde ise 5.7000 ve 5.6500 seviyelerini destek olarak takip edeceğiz.

ALTIN

Gerek Brexit gerekse İtalya’dan gelen pozitif haberler ile küresel risk algısının azaldığı piyasalarda güvenli liman görevi gören emtiada aşağı yönlü fiyatlamaların olduğunu gözlemlemekteyiz. Bu düşüş FED Başkanı Powell’ın FED’in faiz indirimlerinin çok hızlı olmayacağına dair  söylemleri ile derinleşti. 1500 seviyesi altında hareketlilik gözlemlediğimiz emtia için satıcılı temponun devamı halinde 1480 ve 1456 seviyelerinin destek olacağını düşünmekteyiz. Küresel risk algısının artması ile güvenli liman görevi görecek emtiada 1506 ve 1513-1520 bandını direnç olarak izleyeceğiz. Yükselişin ivme kazanması için 1493 seviyesinin üstünde kapanışların önem arz ettiğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.