09.06.2014 EURUSD Analizi

EURUSD Neden Düşmüyor?

Perşembe günü ECB’den gelen faiz indirimleri ve TLTRO ile SMP sterilizasyonlarının durdurulması gibi likidite hamleleriyle 1.35 bölgesine kadar gerileyen EURUSD, tüm bu hamlelere rağmen şu an ECB kararları öncesi seviyelerinde. Peki EURUSD bu gevşeme hamlelerine rağmen neden daha fazla düşmedi?
Öncelikle ECB’den mevduat faizinin negatife çekilmesi dahil gelebilecek faiz indirimlerinin fiyatlanmış olduğunu söyleyelim. Hatta politika faizine 15 baz puanlık bir indirim beklentisi varken 10 puanlık indirim geldiğini hatırlatalım. 
Draghi ve arkadaşlarının faiz indirimleriyle yetinmeyip hem kredi piyasasını hem enflasyonu canlandırmak için ekstra likidite hamlelerini devreye sokmasına da piyasanın büyük bölümü tarafından kesin gözüyle bakılıyordu. Yani TLTRO ve SMP sterilizasyonunun durdurulması sürpriz olmadı. Buna karşı varlık alımları bekleyen bir çok ekonomist ve kurumun olduğunun altını çizelim. Buna karşı ECB şimdilik varlık alım silahını cephanelikten çıkarmadı.
Draghi’nin basın toplantısında ECB’nin işinin henüz bitmediğini söylemesine rağmen faizlerde alt sınıra ulaşıldığını açıklaması ve açıklanan önlemlerin Euro Bölgesi ekonomilerine dolayısıyla EUR’ya destek olacağı gerçeği de EURUSD düşüşünü sınırladı diyebiliriz. 
Yani ileride enflasyonun durumuna göre ECB’den varlık alımı gibi yeni hamleler gelme ihtimali olsa da banka piyasanın beklentilerine şimdilik cevap verdi ve önümüzdeki aylarda sakin kalacak.
Bu nedenle de EURUSD’de düşüş 1.35 bölgesinden gelen kar alımlarıyla yerini ralliye bıraktı ve parite şu anda 1.3630 bölgesinde (ECB kararları öncesi seviyelerinde) devam ediyor. Paritede bundan sonraki ilk önemli hamlenin yukarı doğru olmasını bekliyoruz ve ilk aşamada 1.37 atağı beklentilerimiz dahilinde.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.