09.10.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Haftanın son işlem günü itibarıyla küresel risk algısının arttığını görmekteyiz. Yaklaşan ABD seçimleri öncesinde siyasi aktörlerden gelen açıklamalar ve seçime dair belirsizliklerin dolar endeksi üzerinde baskı yarattığını söyleyebiliriz. Son gelişmelere baktığımızda ABD Başkanı Trump’ın doktorunun, Başkan’ın cumartesi günü güvenli bir biçimde kamusal işlerine dönmesini beklediğine dair söylemini görmekteyiz. Diğer aday Joe Biden’in kampanya ekibi, Trump’ın ekibinin 15 Ekim’deki televizyon tartışmasının sanal katılım ile yapılmasını reddetmesi ve tartışmanın 22 Ekim’de geleneksel şekilde yapılması teklifine olumlu yaklaşması gelen haber akışları arasında yer almaktadır. Piyasa açısından öne çıkan gelişmelere baktığımızda, ABD’de koronavirüs krizinden hasar gören ekonomiye yönelik teşvik paketinin bireysel önlemler kısmını geri çekme fikrinin ardından tekrar geniş kapsamlı bir teşvik paketinin görüşmelerine dair gelen haber akışını görmekteyiz. Bir başka kritik gelişme ise ABD Yönetimi’nin İran’ın 18 bankasına yaptırım kararı alması olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni işlem gününe veri açısından baktığımızda sabah saatlerinde İngiltere’de Aylık GSYH, Sanayi Üretimi ve İmalat Üretimi datalarını takip edeceğiz.

EURUSD

Haftanın son işlem günü itibaryla paritede yukarı yönlü bir hareketlilik görmekteyiz. 5 günlük H.O’nın 22 günlük H.O’yı aşağıdan yukarı doğru kesme çabasında olması bu pozitif görünümü destekleyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Günlük grafikteki stokastik indikatörününde yönünü yukarı doğru çevirmesi alıcıların iştahını arttırabilecek bir hareketlilik olabilir. Yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi halinde kritik 1.1800 direnç bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin üzerinde günlük kapanışlar görmemiz halinde alım momentumunda bir artış görebiliriz. Olası satıcılı bir seyirde ilk olarak 1.1750 bölgesini destek olarak izleyeceğiz. Bu destek bölgesinin altına geçilmesi durumunda 1.1700 destek bölgesine doğru kademeli satışlar izleyebiliriz.

GBPUSD

Hafta kapanışı itibarıyla GBPUSD paritesinde haftalık kapanışın kritik önem arz ettiğini söyleyebiliriz. 22 haftalık ortalamasının üzerinde kapanış görmemiz durumunda Sterlin varlıklarına olan talepte bir artış gözlemleyebiliriz. Bu olası senaryoda psikolojik 1.3000 direnç bölgesini takip edeceğiz. Alım işlemlerinin bu bölge üzerinde devam etmesi halinde 1.3050 ve 1.3100 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Haftanın son işlem günü itibarıyla paritede sert hareketlilikler izleyebiliriz. Satıcıların devreye girmesi halinde 1.12900 ve 1.2830 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu destek bölgelerinin altına geçilmesi halinde iki haftadır devam eden pozitif görünümün bozulabileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda olası bir satış baskısı görebiliriz.

USDTRY

Geçtiğimiz işlem günü yine rekor seviyelerde fiyatlamalar gördüğümüz USDTRY paritesinde siyasi unsurların ön planda olmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Grafikte belirttiğimiz gibi son tepe seviyesininde geçildiğini gördüğümüz paritede alıcıların iştahlarının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Kritik 8.000 bölgesinin altında fiyatlamalar olması piyasa oyuncular açısından kritik bir karar bölgesi olarak değerlendirmekteyiz. Bu kritik bölgenin üzerine geçilmesi durumunda sert yükselişler izleyebiliriz. Olası kar realizasyonlarında 7.8000 ve 7.6000 destek bölgelerini takip edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altındaki fiyatlamalarda psikolojik 7.5000 destek bölgesi takibimizde olacaktır. Gün içinde politik unsurlardan gelecek haber akışlarının fiyatlamalarda etkili olabileceğini söyleyebiliriz.

ALTIN

Haftanın son işlem günü itibarıyla emtiada sert yükselişler görmekteyiz. Psikolojik $1900 bölgesinin üzerinde fiyatlanan emtiada alıcıların iştahlı olduklarını söyleyebiliriz. Alım momentumunda bir artış görebilmemiz için bir önceki tepe olan $1918 bölgesinin üzerinde günlük kapanışlar arayacağız. Bu olası durumun gerçekleşmesi halinde $1935 direnç bölgesini takip edeceğiz. Bu direnç bölgesininde aşılması halinde uzun süredir devam eden düşüş trendinin kırılımını izleyeceğiz. Küresel risk algısında bir düşüş olması halinde yaşanabilecek satışlarda $1902 ve $1875 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Özellikle $1900 bölgesinin altında günlük kapanış görmemiz halinde emtiada psikolojik olarak bir satış temposu izleyebiliriz.

BRENT PETROL

Petrol ürünündeki pozitif havanın devam ettiğini görmekteyiz. 200 günlük ortalamasını yukarı yönlü sert bir şekilde kıran emtiada yıl başından bu yana ilk defa bu ortalamanın üzerinde bir günlük kapanış görmekteyiz. Bu kapanışın aynı zamanda 5-22 ve 100 günlük ortalamalarının üzerinde olması emtiadaki pozitif görünümü destekleyen kritik bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Alıcılı seyrin devam etmesi halinde $44.20 ve psikolojik $45.00 bölgelerini direnç olarak takip edeceğiz. Bu dirençlerin aşılması halinde emtiada sert yükselişler görebiliriz. Olası düzeltmelerde $43.00 ve $41.30 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Satıcıların fiyatları $40.00 bölgesinin altına kadar baskılaması halinde emtiadaki pozitif görünümün bozulabileceğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.