09.10.2019 Forex Bülteni

Kritik ABD-Çin görüşmesinin önceki işlem gününde küresel risk unsurlarının belirginleştiğini görmekteyiz. Bu risk unsurlarının neticesinde güvenli limanlara olan talebin arttığını görmekteyiz. Yurt içinde jeopolitik riskler ile ilgili haber akışını yakından takip ediyor olacağız. Gün içinde veri açısından, ABD tarafından gelecek verileri takip edeceğiz. TSİ 18.00 civarında FED Başkanı Powell’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

EURUSD


Avrupa tarafından gelen olumsuz veriler ile canlanan resesyon endişesi, Euro varlıkları üzerinde baskı yaratmaya devam etmekte. Powell konuşmasında, iş gücü piyasasında göstergelerine dair pozitif yaklaşımı paritede satışları derinleştirdi. Gün içinde FOMC tutanaklarını takip edeceğiz. Teknik olarak, 1.0930 desteğine çekilme eğilimi gördüğümüz paritede, bu destek seviyesinin de altına geçilmesi halinde 1.0907 destek seviyesini izleyeceğiz. Euro varlıklarına olan talebin artması halinde ilk olarak kritik 1.1000 direnç seviyesinin aşılıp aşılmadığını takip ediyor olacağız. Bu seviye üstünde kalıcılık sağlanması halinde 1.1015 ve 1.1030 direnç seviyeleri takibimizde olacaktır.

GBPUSD


Brexit sürecindeki karışık görünümden dolayı satıcılı seyrin devam ettiğini gördüğümüz GBPUSD paritesi için Mali Araştırmalar Enstitüsü’nün yayınladığı, Anlaşmasız Brexit’in gerçekleşmesi durumunda ekonominin sıkıntıya gireceğine dair öngörüleri, paritedeki satışlara hız kazandırdı. Gün içinde ABD tarafından gelecek verilerinin paritede volatiliteye neden olacağını düşünmekteyiz. Seviye olarak, satıcıların hakimiyeti ellerinde tutması halinde fiyatlamalarda 1.2145 ve 1.2105 seviyelerine kadar çekilmelerin devam edecebileceğini söyleyebiliriz. Sterlin varlıklarında olası değer artışı halinde, 1.2230 ve 1.2280 direnç seviyeleri takibimizde olacaktır.

USDTRY


ABD-Türkiye arasındaki ilişkilerin, fiyatlamalara etki etmeye devam ettiğini görmekteyiz. ABD Başkanı Trump’ın açıklamalarında bir miktar yumuşama olmasına rağmen bölgedeki tansiyonun düşmemesi, USDTRY paritesindeki yukarı yönlü atakların kalıcı olmasına neden oluyor. 5.8500 seviyesinin pariteye güçlü direnç olduğunu görmekteyiz. Bu seviyenin üstüne geçilmesi durumunda 5.9100 ve 5.9750 direnç seviyelerini takip edeceğiz. 5.9750 üstünde kalıcılık sağlanması durumunda yükselişin ivmeleneceğini düşünmekteyiz. Tansiyonun düşmesi halinde 5.7600 ve 5.7010 destek seviyelerini takip edeceğiz.

ALTIN


Geçtiğimiz gün Çin tarafından gelen Hizmet PMI verisinin kötü gelmesiyle ülkedeki resesyon endişelerinin artmasına sebep oldu. ABD’nin, 28 Çinli şirkete karşı aldığı yaptırım kararı, piyasalarda güvenli liman talebini arttırdı. Kritik ABD-Çin görüşmesinden gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz. Teknik olarak, yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 1513 ve 1520 direnç seviyelerini takip edeceğiz. 1520 üzerinde gün kapanışları olması durumunda yükselişlerin hız kazanacağını düşünmekteyiz. Satıcılı seyir halinde sırasıyla 1493-1480 destek seviyelerimiz güncelliğini korumaktadır.

BRENT PETROL


Çin odaklı haber akışlarından kaynaklı olarak emtiada satışların geldiğini görmekteyiz. ABD-Çin arasında yapılacak müzakerelerin emtiada iyimserlik havasının esmesini sağlamıştı. Gün içinde EIA’dan gelecek stok ve üretim verilerini takip edeceğiz. Bunun yanı sıra, küresel risk unsurlarından gelecek haber akışlarını takip edeceğiz. Teknik olarak, satışların devamı halinde 57.50 ve 57.05 seviyelerinin emtiaya destek olabileceğini düşünmekteyiz. Yukarı yönlü ataklarda ise 58.80 ve 59.60 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Kritik ABD-Çin müzakerelerinin emtiada yüksek volatilite oluşturacağını düşünmekteyiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.