09.09.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

İngiltere ile Avrupa Birliği arasındaki ticaret görüşmelerindeki belirsizlikten doğabilecek bir Anlaşmasız Brexit ihtimali başta Sterlin varlıkları olmak üzere Avrupa para birimlerinde derin değer kayıplarını beraberinde getirmektedir. Bu küresel unsurun yanı sıra ABD ile Çin arasındaki gerginliğin hala masada olduğunu hatırlatarak ABD Başkanı Trump’ın Çin’e yönelik söylemlerinin piyasadaki hareketliliği arttırabileceğini söyleyebiliriz. Yeni işlem gününe veri açısından bakacak olursak günün ikinci yarısında TSİ 15:00’de ABD tarafından gelecek ilk veri olan Kısa Vadeli Enerji Görünümü datasını takip edeceğiz. TSİ 17:00’de ise yine ABD tarafından gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Tem) datası takibimizde olacaktır. Akşam saatlerinde ise son günlerde satıcılı seyir izlediğimiz petrol emtiasında hareketliliği arttırabileceğini düşündüğümüz haftalık Ham Petrol Stokları datası takibimizde olacaktır.

EURUSD

Kur tarafındaki satıcılı seyrin geçtiğimiz işlem gününde de devam ettiğini görmekteyiz. 1.1800 bölgesinin altında kapanışlar gördüğümüz paritede 1.1500 bölgesine doğru satıcılı seyrin devam etmesini bekleyebiliriz. Dolar endeksindeki hareketliliğin fiyatlamalarda etkili olmaya devam ettiğini belirtelim. Euro varlıklarına yüksek bir talep oluşması halinde ilk olarak kanalın alt bölgesini takip edeceğiz. Kanalın içine girilmesi halinde 1.2000 bölgesine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Bu bölgenin aşılması durumunda paritedeki negatif havanın yerini pozitif bir tempoya bırakabileceğini düşünebiliriz. Bu olası senaryoda 1.2500 bölgelerine doğru kademeli olarak fiyatlamalar izleyebiliriz.

GBPUSD

Geçtiğimiz işlem gününde GBPUSD paritesinde sert düşüşler izledik. Kritik 1.3000 bölgesini altında kapanış yapan paritede bu bölgelerde fiyatlanmaların devam etmesi halinde satış baskısının artabileceğini söyleyebiliriz. Bu olası senaryoda 1.2960 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu destek bölgesininde altına geçilmesi halinde düz seviye olan 1.2900 bölgesi takibimizde olacaktır. Günlük grafiğe baktığımızda 5 günlük ortalamanın 22 günlük ortalamayı yukarıdan aşağıya doğru kestiğini görmekteyiz. Bu durumun satıcılı seyri desteklediğini söyleyebiliriz. Olası tepki yükselişlerinde 1.3020 bölgesi kritik önem arz etmektedir. Bu bölgenin üzerine geçilmesi durumunda tepki alışlarının olası bir alım baskısına dönüşebileceğini söyleyebiliriz.

USDTRY

Bir kaç gündür 7.4600 bölgesinin altında fiyatlamalar gördüğümüz paritenin geçtiğimiz işlem günü itibarıyla bu direnci kırarak yeni zirve arayışı içinde olduğunu görmekteyiz. Sert bir şekilde 7.5000 bölgesinin hemen altına kadar yükseliş gösteren fiyatlamaların bu bölgede konsolide olmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Alım iştahının devam etmesi halinde 7.5000 psikolojik direnç bölgesi olacaktır. Bu direnç bölgesinin aşılması durumunda alım momentumunda sert bir artış görebiliriz. Bu durumunda 7.5300 ve 7.6000 bölgeleri takibimizde olacaktır. Kurda tansiyonun düşmesi halinde ise 7.4600 – 7.4000 ve 7.3000 destek bölgelerine doğru gevşeme hareketleri izleyebiliriz.

ALTIN

Veri açısından sakin geçen haftanın ilk iki işlem günü için emtiadaki volatilitenin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Üçgen formasyonu içerisindeki fiyatlamalarına devam eden emtiada formasyonun sonlarına doğru gelindiğini söyleyebiliriz. İlerleyen günlerde küresel risk algısına bağlı olarak olası bir kırılımda sert hareketlilikler görebiliriz. Bu olası hareketliliğin yukarı yönlü olması durumunda ilk olarak $1945 direnç bölgesi takibimizde olacaktır. Bu direnç bölgesinin aşılması durumunda $1960 ve psikolojik $2000 bölgesini takip edeceğiz. Küresel risk algısında bir azalma olmasıyla güvenli limanlardan çıkışların yaşanması halinde $1918 – $1902 destek bölgeleri güncelliğini korumaktadırlar. Bu destek bölgelerinin altında gün kapanışları görmemiz durumunda satış baskısının etkisini arttırabileceğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Petrol emtiasındaki negatif tablonun devam ettiğini görmekteyiz. Günlük grafiğe baktığımızda 100 günlük ortalamasına kadar düşen emtianın bu bölgede tutunmaya çalıştığını söyleyebiliriz. RSI indikatörünün 30 seviyesinin altında olması emtinın aşırı satış bölgesinde olduğunu bize göstermektedir. Alıcıların bu bölgelerden fiyatlara destek olması halinde ilk olarak $41.00 seviyesinin üzerinde kapanışlar arayacağız. Bu durumun gerçekleşmesi halinde $41.90 direnç bölgesini takip edeceğiz. Eylül ayı başı itibarıyla başlayan sert düşüşlerin devam etmesi halinde ise $37.10 – $36.50 destek bölgeleri kritik önem arz etmektedir. Bu destek bölgelerinin altındaki fiyatlamalarda satıcıların daha da iştahlanabileceğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.