08.10.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz işlem günü akşam saatlerinde Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC), 15-16 Eylül tarihli toplantısına ait tutanakları yayınladı. Tutanaklarda ekonomik görünüme ilişkin olumlu gelişmelere rağmen ileriye yönelik önemli risklerin görülmeye devam edildiği kaydedildi.İş gücü piyasası koşullarının temmuz ve ağustos aylarında belirgin bir şekilde iyileşmeye devam ettiğine dikkat çekilen tutanaklarda, ancak istihdamın yıl başındaki seviyelerin altında kaldığı belirtilerek “Toparlanmanın yıl sonuna kadar tamamlanamayacağının tahmin edilmesine rağmen, para politikası ve Fed’in likidite ile borç olanaklarının yanı sıra mali politika önlemlerinin ikinci yarıdaki toparlanmayı desteklemeye devam etmesi bekleniyordu. Bu yıl bazı ilave maliye politikası desteğinin yürürlüğe gireceği varsayılıyordu. Bu ilave politika eylemi olmadan, ekonomik toparlanmanın hızı muhtemelen daha yavaş olacaktır.” ifadeleri kullanıldı. Yeni işlem gününde Almanya’da Dış Ticaret Dengesi, Euro Bölgesi’nde ECB Toplantı Tutanakları, ABD’de ise İşsizlik Başvuruları ön planda olacaktır.

EURUSD

EURUSD paritesine baktığımızda stokastik indikatörünün aşırı satım bölgesinde olması alıcıların iştahlarındaki artışı sağlayarak geçtiğimiz günü yükseliş temposunda geçirdiğini gözlemekteyiz. Bu yükselişlerin devamı halinde kritik 1.1800 bölgesini direnç olarak takip etmeye devam edeceğiz. Bu bölgenin aşılması halinde alımlardaki momentumda belirgin bir artış gözlemleyebiliriz. Bu olası senaryoda 1.1835 bölgesi direnç olarak takip edilecek seviye olacaktır. Satıcıların fiyatlamalarda baskın olması halinde 1.1700 destek bölgesine doğru kademeli düşüşler izleyebiliriz. Bu olası düşüşlerin 1.1700 bölgesinin altına geçmesi halinde paritede bir satış trendi izleyebiliriz. Bu durumda 1.1600 ve 1.1560 destek bölgeleri gündemimizde olacaktır.

GBPUSD

Dolar endeksindeki zayıf görünümden kaynaklı olarak GBPUSD paritesinde hafif alıcılı bir işlem günü geçirdik. 1.2900 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlamaya çalışan alıcıların bu kalıcılığı sağlamaları durumunda psikolojik 1.3000 direnç bölgesine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Alım temposunun olası bir alım trendi başlangıcına dönüşebilmesi için 1.3000 bölgesinin üzerinde günlük kapanışlar arayacağız. Bu durumda takip edeceğiz ilk direnç bölgemiz 1.3050 seviyesi olacaktır. Paritedeki alım temposunun yerini satış temposuna bırakması halinde ilk olarak 1.2830 destek bölgesini izleyeceğiz. Bu bölgenin altına geçilmesi durumunda 1.2800 ve 1.2765 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu destek bölgelerinin altındaki fiyatlamalarda satış temposunun yerini olası bir satış trendine bırakabileceğini söyleyebiliriz.

USDTRY

Tarihi fiyatlamalar gördüğümüz kur tarafındaki tansiyonun yüksek olduğunu görmekteyiz. 5 günlük H.O’sının destek olarak çalıştığını gördüğümüz USDTRY paritesinde alıcıların iştahlarının devam etmesi durumunda 7.9300 direncine doğru fiyatlamalar izleyebiliriz. Bu direnç bölgesinin aşılması halinde ise psikolojik 8.0000 bölgesini takip edeceğiz. Bu kritik bölgenin aşılması ve üstünde günlük kapanışlar görmemiz halinde sert yükseliş ataklarına şahit olabiliriz. Kurdaki tansiyonun düşmesi halinde ise 7.6000 ve 7.5000 bölgelerini destek olarak izleyeceğiz. Gün içinde siyasi hareketliliklerden gelebilecek bilgi akışlarını fiyatlamalar açısından dikkatle takip edeceğiz.

ALTIN

Küresel risk iştahındaki artıştan kaynaklı olarak güvenli limanda güçlü bir görünüm görememekteyiz. Bu durumun altındaki yükselişleri sınırladığını söyleyebiliriz. $1875 bölgesinden destek bularak yükseliş temposuna geçen emtianın fibo %50 düzeltmesine kadar yükseldikten sonra bu bölgede direnç ile karşılaşıp yönünü tekrar aşağı doğru çevirdiğini görmekteyiz. Satıcıların iştahlı olması durumunda $1875 ve $1850 destek bölgelerine kadar bu satıcılı temponun devam edebileceğini söyleyebiliriz. Küresel risk algısında artış meydana gelmesi halinde ise sırasıyla $1902 – $1918 ve $1938 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Bu bölgelerin aşılması halinde altında belirgin bir pozitif görünümden bahsedebiliriz.

BRENT PETROL

Geçtiğimiz işlem günü açıklanan Ham Petrol Stokları datasının beklentiye paralel gelmesi ile emtiadaki hareketliliğin sınırlı kaldığını söyleyebiliriz. Genel olarak $40.00 bölgesinin üzerinde kalındığı sürece pozitif bir görünüm sahip olan emtiada alıcıların bu bölgelerden fiyatlamalara dahil olması halinde $43.00 ve $44.20 direnç bölgelerine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Bu direnç bölgelerinin aşılması halinde ise psikolojik $45.00 direnç bölgesini takip edeceğiz. Olası satıcılı bir seyirde ise $41.30 ve $40.00 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu destek bölgelerinin altında günlük kapanışlar görmemiz halinde satıcılı seyrin derinleşebileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda uzun vadede $35.00 bölgelerine doğru fiyatlamalar izleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.