08.10.2019 Forex Bülteni

TL varlıkları üzerinde hareketli saatler yaşamaktayız. Ülkede jeopolitik risklerin üst seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Suriye’nin kuzeyine muhtemel operasyon düşüncesine karşı ABD Başkanı Donald Trump’tan sosyal medya üzerinden gelen söylemler kurda endişeleri arttırdı. Trump; Türkiye’nin, Suriye’ye yapılacak operasyon sırasında ” bilgeliğinin sınırlarını aşması” gibi içeriği belli olmayan bir gelişme yaşanması durumunda Türkiye ekonomisini yok edeceğine yönelik söylemlerde bulundu. Bunun yanı sıra ABD’li Senatör Lindsey Graham, Türkiye’nin NATO üyeliğinin askıya alınması konusunda yaptığı açıklamalar TL varlıklarındaki çıkışı derinleştirdi. Bölgeden ve taraflardan gelecek haber akışlarını dikkatle izleyeceğiz.
Yurtdışında ise Brexit süreci ve 10 Ekim’de yapılması beklenen ABD-Çin yüzyüze görüşmeleri fiyatlamalara etki etmeye devam etmekte.
Veri açısından Avrupa’dan Sanayi Üretimi, ABD’den ise Üretici Fiyat Endekslerini takip edeceğiz.

EURUSD


Hem Euro hem USD tarafında belirgin bir güç hakimiyeti göremediğimiz parite için, FED’in faiz politikasına yönelik öngörüleri USD varlıklarına olan talebi azalttığı gibi, Avrupa tarafından gelen veriler bölgedeki resesyon endişelerini canlı tutarak Euro varlıkları üzerinde baskı yaratmakta. Gün içerisinde gelecek verileri takip edeceğiz. Teknik olarak, USD lehine hareketliliğin olması durumunda 1.0930- 1.0905 destek seviyelerini izleyeceğiz. Avrupa tarafında resesyon endişelerinin azalması durumunda olası yukarı yönlü hareketlilikte sırasıyla 1.1000-1.1020-1.1035 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

GBPUSD


Brexit sürecinin parite üzerinde fiyatlamalarda hala etkili olduğunu söyleyebiliriz. Başbakan Boris Johnsonn’un, AB’ye sunduğu Brexit teklifinin, AB yetkilileri tarafından olumlu karşılanmaması Sterlin varlıkları üzerinde baskı yarattı. Süreçteki belirsizlik tekrar ortaya çıkmaya başladı. Seviye olarak, 1.2305 seviyesinde bulunan direnç  noktasının altında fiyatlamaların devam ettiğini görmekteyiz. Bu seviye altında kaldığı sürece satış baskısının devam edeceğini düşünmekteyiz. Bu senaryoda 1.2260 ve 1.2230 desteklerine kadar çekilmelerin devam edebileceğini düşünüyoruz. Brexit sürecine dair olumlu haber akışlarının olması halinde öncelikle 1.2305 in geçilmesini ,sonrasında 1.2340 ve 1.2368 direnç seviyelerini takip etmeye devam ediyor olacağız.

USDTRY


Jeopolitik risklerin belirgin şekilde hissedildiği paritede yukarı yönlü atakların olduğunu gözlemlemekteyiz. ABD Başkanı Trump’tan gelen açıklamalar ile bu yukarı yönlü hareketlenmelerin ivmelendiğini söyleyebiliriz. Bu yükselişlerin, Eylül ayı başlarındaki kritik direnç olan 5.8500 seviyesinde satışlarla karşılaştığını görmekteyiz. Bölgedeki sıcak gelişmelerin  devamı halinde endişelerin artacaktır.Bu durumda ilk olarak 5.8500 direncini izleyeceğiz. Yukarı yönlü hareketlenmelerin devamı durumunda 5.9100 ve 5.9780 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü hareketlerde sırasıyla 5.7700-5.7100 desteklerini izleyeceğiz.

ALTIN


ABD-Çin arasındaki yüz yüze yapılacak görüşme öncesinde emtia üzerinde fiyatlamalarda risk algısının azaldığını gözlemlemekteyiz. 1490 seviyesine kadar çekilmelerin olduğunu gördüğümüz emtia için, bu görüşmenin oluşturduğu pozitif havanın devam etmesi durumunda “güvenli liman” algısının azalmasıyla aşağı yönlü hareketlerde 1480 ve 1474 destek seviyelerini takip edeceğiz. Risk algısının artması durumunda sırasıyla 1493-1503-1508 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Gün içinde gelecek veri akışını dikkatle takip etmekle beraber ABD ve Çin odaklı açıklamalar gündemimizde olacaktır.

 

BRENT PETROL


ABD-Çin arasındaki görüşmelerin emtiaya destek olduğunu görmekteyiz. Nijerya Enerji Bakanı’nın; Fiyatların düşmemesi durumumunda daha fazla kesintiye gidebileceklerine yönelik söylemleri bu yükselişe destek oldu. Jeopolitik unsurları takip edeceğimiz emtia için küresel risk unsurlarından gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz. Teknik olarak, 58.90 seviyesinin hemen altında fiyatlamaların devam ettiğini görmekteyiz. Bu seviyenin üstüne geçilmesi durumunda 59.80 ve 60.77 direnç seviyelerini takip edeceğiz. 60.77 üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda yukarı yönlü hareketlerin ivmelenebileceğini düşünmekteyiz. Aşağı yönlü hareketlerde 58.05 ve 57.20 destek seviyelerini izleyeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.