07.11.2019 Forex Bülteni

ABD-Çin arasındaki görüşmelerdeki gelişmelerin piyasaların odağında olmaya devam ediyor. 1.faz dahilinde Çin’in taleplerine karşılık ABD Yönetimi’nin ılımlı olması ön plana çıkmaktadır. Avrupa tarafında ise İngiltere’nin 12 Aralık seçimlerine dikkatlerin çekildiğini söyleyebiliriz. Bu sürecin Sterlin ve Euro varlıkları üzerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Veri açısından, İngiltere tarafından gelecek önemli veri akışını takip edeceğiz.

EURUSD

Brexit sürecindeki gelişmelerin baskı altında tuttuğu parite için, IMF’nin; Euro Bölgesi büyüme beklentisini aşağı yönlü revize etmesi ile satıcılı seyrin derinleştiğini söyleyebiliriz. Ticaret Anlaşması çerçevesinde gelen haber akışlarının da paritede volatiliteye sebep olduğunu söyleyebiliriz. Teknik olarak, 1.1055 desteğine kadar geri çekilen parite için satış baskısının devam etmesi halinde 1.1030 destek seviyesine kadar çekilmenin devam edebileceğini söyleyebiliriz. Olası yükselişlerde 1.1095 ve 1.1120 direnç seviyelerini dikkatle takip edeceğiz. 1.1120 seviyesinin üstünde fiyatlamaların olması halinde yükselişin momentum kazanabileceğini söyleyebiliriz.

GBPUSD

Gün içerisinde İngiltere tarafından gelecek kritik haber akışlarını izleyeceğiz. TSİ 15:00’de İngiltere Faiz Oranı açıklanacak. Sonrasında Başkan Carney’in konuşmasını izleyeceğiz. Brexit sürecine dair yapacağı açıklamalar parite üzerinde etkili olacaktır. Seviye olarak, bir süredir satış baskısı altında olan paritede, bu baskının devam etmesi durumunda 1.2840 destek seviyesini izleyeceğiz. Bu seviyenin altına geçilmesi halinde 1.2825 destek seviyesine kadar geri çekilme görebiliriz. Sterlin varlıklarına olan talebin artması halinde 1.2860 ve 1.2880 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

USDTRY

5.7100 seviyesinden destek alan parite için Aralık’ta faiz indiriminin ön plana çıkmasıyla beraber yukarı yönlü atakların olduğunu görmekteyiz. Bu alıcılı seyrin devam etmesi halinde 5.7500 seviyesini direnç olarak görebiliriz. Bu direnç seviyesinin üstüne geçilmesi durumunda 5.7800 seviyesine kadar bir yükseliş izleyebiliriz. Olası satıcılı seyrin alım fırsatı verebileceğini düşünerek 5.7300 ve 5.7120 destek seviyelerini takip edeceğiz.

ALTIN

Ticaret Anlaşması’nın etkisiyle aşağı yönlü hareketlilikler gördüğümüz emtia için imzalama töreninin Aralık ayına erteleneceğine dair söylemler ile yukarı yönlü hareketlilikler görmekteyiz. Gün içerisinde İngiltere tarafından gelecek kritik veri akışını takip edeceğimiz Değer Metal için satıcılı seyrin devam etmesi halinde 1491 ve 1488 destek seviyelerini izleyeceğiz. Küresel risk algısının yükselmesi halinde 1496 ve 1501 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

BRENT PETROL

   IMF’nin, Euro Bölgesi büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etmesi ile beraber aşağı yönlü hareketlilik gösteren emtiada, resesyon endişelerinin canlı olmasından kaynaklı olarak emtiaya olan talebin azalacağına dair söylemlerin ön plana çıkmasıyla satıcılı seyrin derinleştiğini görmekteyiz. Dün takip ettiğimiz Ham Petrol Stoklarındaki artışın bu satışa destek olduğunu görmekteyiz. Teknik olarak, satış temposunun devam etmesi halinde 61.30 ve 60.95 destek seviyelerini takip edeceğiz. Emtianın bir süredir devam eden alıcılı seyrini ettirmesi durumunda 62.05 ve 62.40 direnç seviyelerini izleyeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.