07.10.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz işlem gününün son saatlerinde ABD Başkanı Trump’ın mali teşvik müzakerelerini seçim sonrasına kadar durdurduğuna dair paylaşımları piyasada panik satışlarının yaşanmasına yol açtı. Paylaşımın ardından ABD borsaları sert bir şekilde değer kaybederken güvenli limanlara olan talepte sert bir düşüş gözlemledik. Trump’ın Biden ile 15 Ekim’deki canlı yayın tartışmasına katılacağına dair açıklamalarını takip ettik. Başkanın Kongre’nin hem Temsilciler Meclisi hem de Senato kanadına Covid -19 salgınının vurduğu hava yolu şirketlerine ek 25 milyar dolar yardım sağlanmasını öngören yasa tasarısını hızla geçirmeleri çağrısı yapması günün dikkat çekici haber akışları arasındaydı. Ermenistan ordusunun Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’na füze saldırısı düzenlemesi petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlilikleri beraberinde getirdi. Yeni işlem gününde, yurt içinde Hazine Nakit Dengesi datasını takip ederken günün ikinci yarısında TSİ 15:10 civarında AMB Başkanı Lagarde’nin konuşmasını takip edeceğiz. Akşam saatlerinde açıklanacak olan FED Toplantı Tutanakları piyasada yüksek volatilite yaratabilir.

EURUSD

EURUSD paritesine baktığımızda 1.1800 bölgesinin fiyatlamalara direnç göstererek sert satışları beraberinde getirdiğini görmekteyiz. 1.1750 destek bölgesininde altına sarktığını gördüğümüz paritenin 1.1700 destek bölgesinin üstünde kalıcılık sağlamaya çalıştığını söyleyebiliriz. 4 saatlik grafiğe baktığımızda stokastik indikatörünün aşırı satım bölgesinde olduğunu belirtelim. Alıcıların bu bölgede aktif olmaları halinde 1.1750 ve kritik 1.1800 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu direnç bölgelerinin üzerine geçilmesi durumunda alım işlemlerinde ivmelenme izleyebiliriz. Satıcıların fiyatları baskılamaya devam etmeleri halinde ise 1.1700 ve daha altında 1.1600 destek bölgelerini takip edeceğiz.

GBPUSD

Akşam saatlerinde ABD Başkanı Trump’ın sosyal medyadan yaptığı paylaşımdan sonra sert satışlar gördüğümüz parite için 1.3000 direnç bölgesini geçme denemesinin başarısızlıkla sonuçlandığını söyleyebiliriz. 4 saatlik grafiğe baktığımızda 100 periyotluk H.O’nın satıcılı görünüme destek olduğunu belirtebiliriz. Bu destek bölgesinde alıcıların iştahlarının artması durumunda 1.2900 ve kritik 1.3000 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Alıcılı seyrin momentum kazanması adına 1.3000 direncinin kritik önem arz ettiğini ifade edelim. Bu direncin aşılması durumunda 1.3050 bölgesi takibimizde olacaktır. Satıcılı seyrin tekrar güç kazanması halinde ise 1.2830 ve 1.2800 destek bölgeleri gündemimizde olacaktır. Bu destek bölgelerinin altındaki fiyatlamalarda satıcıların iştahlarında artış izleyebiliriz.

USDTRY

Siyasi gelişmelerin ön planda olduğunu söyleyebileceğimiz USDTRY paritesinde kademeli yükselişlerin devam ettiğini görmekteyiz. Alıcıların etkin olmaya devam etmeleri halinde 7.9300 ve kritik 8.0000 düz seviye takibimizde olacaktır. Bu kritik bölgenin aşılması ve bu bölge üstünde günlük kapanışlar görmemiz halinde alım yönündeki hareketliliklerde artış gözlemleyebiliriz. Olası kar realizasyonlarında 7.6000 ve 7.5000 destek bölgelerini izleyeceğiz. Bu destek bölgelerinin altına geçilmesi halinde kurdaki tansiyonun bir miktar azalabileceğini söyleyebiliriz. Gün içinde özellikle Azerbaycan – Ermenistan konusuna dair yapılacak söylemlerin fiyatlamalar üzerinde etkili olmasnı beklemekteyiz.

ALTIN

Dolar endeksindeki sert yükselişin etkisiyle güvenli limanlardan çıkışların olması emtia tarafında sert satışları beraberinde getirdi. Fibo %61.8 seviyesine kadar geri çekilen emtianın önceki bültenlerde belirttiğimiz $1875 bölgesinde destek bulduğunu söyleyebiliriz. Alıcıların bu bölgeyi alım fırsatı olarak görmeleri halinde $1902 ve $1918 direnç bölgelerine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Bu direnç bölgelerinin aşılması durumunda düşen trend çizgisi olan $1935 bölgesini takip edeceğiz. Satıcıların küresel risk iştahlarında artış olması durumunda altın emtiasında $1875 – $1850 ve $1825 bölgelerini destek olarak takip edeceğiz. Gün içinde major ülkelerden gelebilecek haber akışlarının fiyatlamalar üzerinde etkili olabileceğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Hafta başından bu yana pozitif görünüm sergileyen emtiada geçtiğimiz işlem gününde $43.00 bölgesini test edildiğini gözlemledik.4 saatlik grafiğe baktığımızda 200 periyotluk ortalamaya denk gelen bu bölgenin fiyatlamalar için kritik bir direnç bölgesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu bölgenin aşılması halinde $44.20 ve psikolojik seviye olan $45.00 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır.Satıcıların fiyatlamalara baskı yapmaları durumunda $41.30 ve $40.00 destek bölgelerini izleyeceğiz. Bu destek bölgelerinin altındaki fiyatlamaların kalıcılı olması halinde satıcılı seyrin satış baskısına dönüşebileceğini söyleyebiliriz. Bu senaryoda emtiada ikinci bir satış dalgası izleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.